Ukrayna’da arazi kiralama ve satın alma işlemleriyle ilgili yeni düzenlemeler

0
3306

Ukrayna, verimli toprakları ve uygun iklim koşulları ile tarım alanında dünyada en yüksek üretim potansiyeline sahip ülkelerden biridir. Ayrıca ülke topraklarının yarısından fazlası ekilebilir tarım arazisidir. Peki yabancı vatandaşlar Ukrayna’da tarım arazisi satın alarak Ukrayna’nın bu fırsatlarından yararlanabilir mi? Ukrayna kanunları bu konu hakkında hangi yasal düzenlemeleri içeriyor? Yeni düzenlemelerle gelen arazi kiralama ve satın alma işlemlerini Hukukçu Evren Damyan açıkladı.

31 Mart 2020’de Ukrayna’da tarımsal amaçla kullanılan arazi satış moratoryumu 10.10.2019 tarihli 2178-10 sayılı Yasanın Ukrayna Parlamentosu tarafından onaylanan yasa ile kaldırıldığı, dolayısıyla Ukrayna’dan arazi alımına yeni kriterler getirildiği bildirilmiştir.

Ukrayna’da tarım arazilerinin satışını değiştiren yasanın ana hükümleri ise şunlardır:

1 Ocak 2024’e kadar, sadece Ukrayna vatandaşları arazi alabilecektir.

Hukuk Danışmanı Evren Damyan – Maup Üniversitesi Hukuk Fakültesi- Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi/ Yüksek Lisans Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele

Yabancıların tarım arazisi satın alabilmesi ancak yapılacak bir referandumdan sonra uygun bir karar çıkarsa mümkün olacaktır.

Devlete ait tarım arazilerinin satış yasağı devam edecektir.

Arazi reformunun başlamasından sonraki ilk iki yılda bir kerede satın alınabilecek arazi 100 hektarlık bir alanla sınırlıdır. Sonrasında 10 bin hektara çıkarılacaktır.

1 Ocak 2024’e kadar sadece gerçek kişiler tarım arazisi satın alabilir.

1 Ocak 2024’ten itibaren, Ukraynalı şirketler 10 bin hektara kadar arazi alabilecek.

Arazi satın alımı için ödemeler nakit olarak ödenemez.

Teminat tahsilatı çerçevesinde bankalar arazinin sahibi olabilirler. Bu tür araziler 2 yıl içinde açık artırmada satılmalıdır.

Katılımcıları saldırgan bir ülkenin vatandaşı olan ve yaptırım uygulanan tüzel kişilerin referandum yapılsa bile arazi satın almaları yasaktır.

Tarım arazilerinin satış fiyatı devletin ekspertiz bedelinden düşük olamaz. Bu norm 1 Ocak 2030’a kadar geçerli olacak.

Kiracının rüçhan hakkı bulunmakta olup, kiracı bu hakkı başka birine devredebilir ancak bunu arazi sahibine yazılı olarak iletmelidir.

Yazar: Evren Damyan/Hukuk Danışmanı

Kaynak: Ukrayna Verhovna Radası