Kiev’de Türk toplumunun öncü kadınları anlatıldı

0
1340

Kiev Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türk Kadını” konulu panelde Türk toplumunun öncü kadınları anlatıldı.

Kiev Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen “Dünden Bugüne Türk Kadını” konulu panel “Kiev Milli Dilbilim Üniversitesi” konferans salonunda gerçekleşti.

Saygı duruşu ve her iki ülkenin milli marşlarının söylenmesinin ardından başlayan panelin açılış konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Sayın Yağmur Ahmet Güldere’nin eşi Seda Güldere yaptı.

Açılış konuşmasının ardından panele katılan, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Reyhan Çelik ve Boris Grinçenko Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Olga Hamedova Türk Kadını konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Doç. Dr. Reyhan Çelik, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne Türk kadınının toplumda oynadığı öncü rolü anlattı. Türkiye’de kadının; miras ve mal edinme, seçme ve seçilme gibi birçok hakkı diğer dünya ülkelerinin birçoğundan daha önce edindiğinin altını Doç. Dr. Çelik günümüzde de Türk kadının toplumun değiştirici ve dönüştürücü bir dinamiği olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Olga Hamedova ise 1920-1930 yılları arasında Ukraynaca basında Türk kadını imgesini ele aldı. Özellikle Halide Edip Adıvar’ın Ukrayna basınında çok tanındığına dikkat çeken Hamedova ayrıca Ukraynalı kadın yazar Olena Kysilevska’nın edebi eserlerindeki Türkiye anlatısının özelliklerini anlattı.

Panele EkoAvrasya Derneği Ukrayna Yönetim Kurulu Başkanı Evren Damyan ile yönetim kurulu üyeleri, DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.