Hukukçu Evren Damyan Ukr-Ayna’nın sorularını yanıtladı

0
4600

Türkiye’de başladığı Hukuk eğitimine Ukrayna’da devam ederek mesleki hayatına Ukrayna’da başlayan, hukuki konularda danışmanlık hizmeti vererek, Ukrayna ve Türkiye adına çalışmalarda bulunan deneyimli Hukukçu Evren Damyan, Ukr-Ayna’nın sorularını yanıtladı.

Sayın Evren Damyan Bey, bizleri kabul ettiğiniz için size en kalbi duygular ile teşekkürlerimi sunuyor ve sorularıma başlamak istiyorum.

  1. Evren Bey Ukrayna’da Hukuk danışmanlığı görevini icra eden bir Türk vatandaşı olarak sizi tanımak istiyoruz. Ukrayna’ya ne zaman geldiniz, hangi hukuk fakültesinde eğitim aldınız? Fakültedeki ilgileriniz, ilişkileriniz, gündemleriniz nelerdi?

1985 yılında İzmir’de doğdum. 2004 yılında Anadolu Üniversitesinde başladığım eğitimimi tamamlayarak, Ukrayna Kiev MAUP Üniversitesi Hukuk fakültesinde lisans eğitimime başladım ve başarılı bir şekilde bitirdim. Sonrasında aynı üniversitede yolsuzluk ve rüşvetle mücadele programında master eğitimimi tamamladım. Anadolu Üniversitesinde eğitimim devam ederken Öğrenci Konseyi ve Öğrenci Klüpleri Başkanlık görevini üstlenerek, birçok gönüllü ve akademik etkinlikte görevler aldım. Ve bunlara ek olarak Ankara Barosu Türk Borçlar Kanunu, Rekabet Hukuku ve Medeni Hukuk sertifika programlarına katılarak farklı alanlarda sertifikaları almaya hak kazandım. Şu an Ukrayna’da faaliyet gösteren Uvıto Avukatlık firmasında hukuk danışmalığı yapıyor ve Ukrayna-Türkiye ilişkileri adına çalışmalar yapan EkoAvrasya Derneği’nin Ukrayna Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunuyorum.

  1. Bize biraz çalıştığınız hukuk bürosu hakkında bilgi verebilir misiniz? Hukuk büronuza müracaat eden Türk vatandaşlarına hangi konularda hizmet veriyorsunuz?

Ukrayna, yeni iş yeri kurma ve yatırım konusunda birçok imkânı sunan bir ülke konumunda olduğu gibi aynı zamanda Türkiye ile ilişkileri iyi seviyede olan ülkeler arasındadır. Partneri olduğum hukuk firması Uvıto’da, Ukrayna’da iş yeri kurma, ticari faaliyeti sürdürme gibi konularda hukuki ve mali hizmetler danışmanlığı, uzun süreli ikamet izni alınması, çalışma izni alınması, yabancı ülkeler vatandaşlarının Ukrayna’ya gelmek ve Ukrayna Vizesi’ni almak için yapılan prosedürlerde yardım, Aile Hukuku, Adli ve İdari Hukuk gibi birçok konuda Türk vatandaşlarımıza hizmet vermek adına çalışıyorum.

  1. Ukrayna’da yaşayan bir Türk vatandaşı olarak Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye ile Ukrayna tarih boyunca tarihî, coğrafî ve kültürel yakınlıkları olan iki dost ülkedir. İki ülke arası diplomatik ilişkiler 1990’larda Türkiye’nin, Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olmasıyla başladı. Ve günümüzde gerek resmi ziyaretler gerekse yapılan etkinlikler ile iki ülke arasındaki ilişkiler hızlı şekilde yükselişe geçti. Ben Türkiye ile Ukrayna’yı ekonomik, askeri ve tarihi açıdan birbirlerini tamamlayan ülkeler olarak görüyor, Türkiye-Ukrayna ilişkilerini, her iki ülke için de oldukça stratejik değerde olduğunu düşünüyorum. Ukrayna’ya gerek turistlik amaçla gerekse ticari amaçla gelen birçok Türk vatandaşının olmasını da iyi giden ilişkileri destekleyen bir etken olarak düşünüyorum.

  1. Ukrayna ve Türkiye arasında gelişen ikili ilişkileri hukuki çerçevede nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye ve Ukrayna’nın, Avrupa Konseyi, BM ve AGİT gibi uluslararası kuruluşlarda birbirlerinin politikalarını destekleyen, son dönemde güvenlik konularında da ilerleme kaydeden iki dost ülke konumda olduğunu söylemek gerekir. Gelişmiş bir savunma sanayiine sahip olan Ukrayna ile bu alanda ilerleme kaydetmek isteyen Türkiye, son yıllarda bazı önemli projeleri hayata geçirdi. Hukuki ilişkiler açısından önemli bir diğer konu ise, “Hukuki Konularda Adli Yardımlaşma Ve İşbirliği Anlaşması’nın” yürürlükte olması. Bu anlaşmanın, iki ülke arasındaki ilişkileri sağlam bir hukuki zemine oturmak açısından iyi olduğu kanaatindeyim.

Yüksek lisans eğitimini Ukrayna’da (Interregional Academy of Personnel Management) tamamlayan Hukukçu Evren Damyan çalışmalarını Ukrayna Hukuk Şirketi- UVİTO’nun partneri olarak sürdürüyor.

  1. Ukrayna’ya geldiğiniz tarihten bu yana sizleri önemli ölçüde etkileyen bir zorluk yaşadınız mı?

Ukrayna’ya ilk geldiğimde, bugün de çözmeye devam ettiğimiz problemler ile karşılaşmıştım: Resmi işlemler, İkamet İzni gibi konular aracılık yapan firmalar olmadan, nasıl yapılabilir? Bunun için hangi devlet organlarına gidilir gibi konularda hiç fikrim yoktu. Ve dili iyi bilmemenin zorlularını kısa bir dönem yaşamıştım. Bunların haricinde beni ve günlük yaşantımı etkileyecek önemli bir sorun ile karşı karşıya kalmadım.

  1. Ukrayna’da Hukuki danışmanlık görevine devam eden bir kişi olarak, en çok hangi sorunlar ile sizlere gelen vatandaşlar oluyor?

Dil engelinin varlığı sonucu, Ukrayna yasalarının tam olarak bilinmemesi, iş yeri kurma prosedürünün anlaşılamaması gibi nedenlerle meydana gelen hukuki sorunlar ile sık sık karşılaşmaktayız. Sıkça karşılaştığımız diğer bir sorun ise Aile Hukuku çerçevesinde eşler arası boşanma davaları, çocukların vekalet durumu gibi problemler ile gelen vatandaşların olması. Bu durumları yaşamamak adına özellikle Aile Hukuku alanında revizyona gidilerek, her iki taraf arasındaki mağduriyetin giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizler de Uvıto danışmanlık şirketi olarak, bu gibi mağduriyetleri önlemek açısından, deneyimli ve uzman kadromuzla danışmanlık hizmetlerini vermeye devam ediyoruz.

  1. Türk vatandaşlarına Ukrayna’ya gelmeden önce önerileriniz nelerdir ?

Özellikle yatırım amacıyla gelen vatandaşlarımıza Ukrayna’ya gelmeden önce detaylı bir Ar-Ge araştırması ve fizibilite çalışmaları yapmalarının önemini bildirmek istiyorum. Yapılacak yatırımlar konusunda T.C. Kiev Büyükelçiliğimizin Ticaret Müşavirliğinden gerekli resmi bilgileri edinmeden yatırım faaliyetlerine başlamamalarını öneriyorum.

  1. Ukrayna’da Hukuk alanında eğitim almış bir kişi olarak, öğrencilere Ukrayna’yı eğitim alanı olarak önerir misiniz?

Ukrayna, üniversite eğitimi için son yıllarda birçok Türk öğrenci tarafında tercih edilmeye başlandı.  Ben de birkaç yıl önce Ukrayna’ya master eğitimi almak için geldiğimde iki ülkenin ilişkilerinin eğitime yansıyacağını tahmin ediyordum. Şu an böyle olduğunu da görüyorum. Eğitim aldığım yıllarda dil öğrenmenin gerekliliğini bir kez daha anlayarak dili öğrendim. Bu konuda çeşitli alanlarda kendini geliştirmeyi ve Ukraynacayı öğrenmeyi düşünen öğrenci arkadaşlara Ukrayna’ya gelmelerini tavsiye edebilirim.

  1. Ukrayna’daki Türk diasporasından biraz bahseder misiniz? Türkiye’de bulunan Ukrayna diasporasının aktif çalışmaları ve faaliyet gösteren dernekleri var. Ukrayna’da yaşayan Türk diasporası için aynı şeyleri söylememiz mümkün mü ?

Öncelikle Türkiye’de bulunan Ukrayna diasporasının faaliyetlerini takip ediyor ve çalışmaları konusunda tebrik ediyorum. Bizlerde Ukrayna’da yaşayan Türkler olarak Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin gelişimine katkılar sağlayacak birçok faaliyette bulunarak, gerekli adımları atıyoruz. Bunların başında Sayın Hikmet Eren Bey’in Başkanlığında faaliyet gösteren Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nin ilk temsilciliği olan Ukrayna EkoAvrasya Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığını yapıyorum. Ankara’da EkoAvrasya Derneği’nin Sayın Hikmet Eren bey’in önderliğinde düzenlenen konferanslar, çalıştaylar ve çeşitli akademik etkinlikler ile iki dost ülke ilişkilerinin tanıtımı ve gelişimine de katkılar yapıyoruz.

Bizleri kabul ettiğiniz ve zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.