Ana Sayfa Diaspora Diasporadan haberler Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko’nun Ankara ziyareti

Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko’nun Ankara ziyareti

0
830

26 Eylül tarihinde Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko ve Kırım Tatar halkının milli lideri ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi  Mustafa Cemilev, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na ziyaret gerçekleştirdiler.

Bununla ilgili bildirimi, Ukrayna heyeti katılımcılarından biri olan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sybiha kendi Twitter hesabında paylaştı.

QHA’nın haberine göre, toplantının ana konusu, hukuki işbirliği ve Rusya’nın Uluslararası deniz mevzuatı ihlaline son vermek için ortak çalışmalar yapılması planı oldu. Yuriy Lutsenko Kerç, köprünün inşa edilmesinin tamamen yasalara aykırı olduğunu, deniz taşımacılığı için engel olduğunu ve Karadeniz bölgesinin çevre durumunu kötü bir şekilde etkilediğini vurguladı.Toplantıdan önce Ukrayna heyeti, Anıtkabir’i ziyaret edip Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’na çelenk koydu ve daha sonra Türkiye Başsavcısı Yüksel Kocaman ile görüşmesine katıldı. Görüşülen konular arasında, terörizm ve ekstremizm ile mücadele yolları, iki ülkenin bölgesel savcılıklar seviyesinde ortak çalışmaları ve işgal altında olan Kırım ile yasa dışı deniz işbirliği yer aldı.

Aynı gün Yuriy Lutsenko ve Mustafa Cemilev, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı Gündüz Mammedov ve Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ile birlikte, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezini ziyaret edip, Kırımtatar diasporası temsilcileri ile buluştu.

Ziyaret esnasında Rusya’nın Kırım’daki insan hakları ihlalleri, Kırım’ın işgali bağlamında Kırım Tatar diasporasının görevleri hakkında konular görüşüldü. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Avrupa ülkelerinin Kırım işgalini yakından takip ettiklerini belirtti.