Ana Sayfa Blog

Holodomor olayının 85. yıl dönümü Ankara’da anılacak

0

Ukrayna’da milyonlarca insanın ölümüne neden olan Holodomor’un 85. yıl dönümüne binaen 24 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da etkinlik düzenlenecek.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Başkent Ankara’da, Ukrayna’da milyonlarca insanın ölümüne neden olan Holodomor’un (1932- 1933 yılları arasında Stalin rejiminin Ukrayna’da uyguladığı ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan suni açlık) 85. yıl dönümüne binaen yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter hesabı üzerinden paylaşılan bilgiye göre Ankara’da Milli Kütüphane binasında 24 Kasım’da saat 11:00’de başlayacak etkinlik Ukraynalı Prof. Dr. Kulchytsky ve Prof. Dr. Vasylenko’nun katılımıyla gerçekleştirilecek.

Etkinliğin devamında (saat 15.00’de) ise Holodomoru konu alan “Bitter Harvest” filminin Türkiye’deki ilk gösterimi düzenlenecek.

Konu ile ilgili Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Türkiye’de ilk kez Holodomor hakkında önemli bir kitabın Türkçe’ye çevrildiği bildirilmişti.

Büyükelçi Andrii Sybiha, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu, “Türkiye’de ilk defa, Büyükelçiliğin çabalarıyla Holodomor hakkında Türkçe kitap çevrildi ve basıldı. Türk toplumuna Türk dilinde, yaşanan trajedi hakkında gerçekler anlatılacak. Kitap, kütüphanelere, eğitim kurumlarına ve Türkiye’deki bilimsel ve siyasi merkezlerine sağlanacak.”

Bilindiği gibi 1932-1933 Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile Kasım ayının son cumartesi günü Holodomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi.

Vılkove: Ukrayna’nın Venedik’i

0

Sokakların yerinde dar kanalların bulunduğu, suların içindeki ağaçlarında lezzetli elmaların yetiştiği, sekiz farklı balık ile yapılan balık çorbası ile ünlü Ukrayna’nın büyüleyici şehri Vılkove.

Odesa Bölgesinin güneyinde yer alan Vılkove aynı zamanda “Ukrayna’nın Venedik’i” olarak bilinir. Bu küçük ve şirin şehir, tam olarak nehir ile Karadeniz’in bağlantı noktası olan Tuna Deltasında konumlanmaktadır. Bu şehir, çamur ve kilden oluşturulan ve muhteşem körfezler tarafından çevrelenen, insan yapımı şirin adalardan oluşmaktadır (haritadaki yeri için tıklayın).

Şehrin eski kısmı su üstünde yer alır. Bu şehirde sokaklar aslında kanallardır ve insanlar çoğu zaman şehir içinde en yaygın ulaşım aracı olarak yerel gondolları veya motorlu botları kullanırlar.

“Erik” olarak adlandırılan kanallar, dar ve sadece 1-2 metre genişliğindedir. Bu tür kanallar şehrin yaklaşık %50’lik kısmını oluşturur. Böylelikle, şehrin bir noktasından başka bir noktasına tekne ile gitmek mümkündür.

Kanallar ve evler boyunca, ahşap kaldırımlar yer alıyor. Kanallar üzerine basit, doğal görünümlü ahşap köprüler inşa edilmiştir.

Vılkove’nin doğasındaki özgünlük nüfus yapısında da görülmektedir. Vılkove, Lipovanlar adındaki bir topluluğun en yoğun yaşadığı şehirdir. Bu grup Don ve Zaporizhye Kazakları tarafından kurulmuştur. Rus Ortodoks Klisesi’ne muhalefet gösterip baskılar nedeniyle 18. yy.’da, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde olan buraya göç etmiştir.

Şehrin şu anki ismi bulunduğu coğrafi konumundan gelmektedir. Aslında, Vılkove ismi Ukraynaca bir kelime olan “vıla” (yaba, dirgen) kelimesinden türemiştir.

Halkın yiyecek ihtiyaçları genellikle küçük adalardaki bostanlardan sağlanmaktadır. Şehir yıl boyunca yetişebilen çileğiyle ve Novak adındaki üzümüyle meşhurdur. Bu üzümün özelliği sulak yerde ince kum üzerinde yetişmesidir. Bu üzümlerden yumuşak tadıyla ünlü şarap üretilmektedir. Şehrin ünlü yemeği ise sekiz farklı balıktan hazırlanan “uha” adındaki balık çorbasıdır. Ayrıca yerel havyar ve kökleri sulara ulaşan ağaçlarda yetişen elmalar da şehrin ünlü yiyeceklerindendir. Yöre halkı için en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Ukrayna, Rusya ve diğer ülkelerden insanlar buraya sadece balık yemek için bile gelmektedirler.

Vılkove’nin başlıca cazibe merkezi, yaklaşık 50 bin hektar alan kaplayan ve Avrupa’nın en büyük bataklık bölgelerinden olan Tuna Doğa Koruma Alanıdır. Bu rezervin Romanya’daki kısmı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine eklenmiştir.

Tuna Nehri, uzunluğu Avrupa’da akışının ters yönünde hesaplanan tek nehirdir. Tuna’nın Karadeniz ile birleştiği nokta, diğer bir deyişle, nehrin başlangıç noktası olan bu şehir, 0 km olarak kabul edilir. Turistlerin, bu başlangıç yerine gitmek için birkaç noktadan geçmeleri gerekmektedir. Burada Novak şarabıyla birlikte bir akşam yemeğini oldukça uygun fiyata harika bir manzara eşliğinde yiyebilirsiniz.

Burada korunan yüzlerce tür, nadir bulunan bitkiler, egzotik hayvanlar ve birçok farklı balık türü Ukrayna’nın nesli tükenmekte olan canlı türleri listesinde yer alır. Bu rezervde yaşayan ve buradaki doğanın korunmasını sağlayan ve burayı kelimenin tam anlamıyla cennete dönüştüren kuşlar bu rezervin en önemli canlılarıdır. Burada, Avrupalı beyaz pelikanlar, kazlar ve beyaz kuyruklu kartalları görmeniz mümkündür.

Vılkove’yi ziyaret ederseniz, kiralık tekneler ile kanal turuna çıkın. Göçmen kuşların toplanma alanlarını ve Tuna’nın denize döküldüğü “0” noktasını ziyaret edin.

Odesa’dan Vılkove’ye acentelerin düzenlediği turlarla gidebilirsiniz. Turlarda genellikle bir gece Vılkove’de kalınmaktadır. Kendiniz gezmek isterseniz Odesa’daki merkezi transit istasyonundan Vılkove’ye otobüsler kalkmaktadır.

Ukraynalılardan Mısır’a yoğun ilgi

0

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı radikal terörist grupların yoğunlaşması nedeniyle Mısır’a gitmemelerini önermesine rağmen yılın başından bu yana 650 bin Ukraynalı, Mısır’ı ziyaret etti

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisi,”Bugün itibariyle Ukrayna vatandaşlarının, ülkedeki olağanüstü hal süresince turizm amaçlı olanlar da dahil olmak üzere Mısır Arap Cumhuriyeti’ni ziyaret etmelerinden kesinlikle kaçınmaları önerilir. Ancak yukarıda bahsedilen önerilere rağmen 650 binden fazla Ukraynalı vatandaş Mısır’ı ziyaret etti.” açıklamalarında bulunuldu.

Aynı zamanda, Ukrayna Mısır Büyükelçiliği endişe etmek için herhangi bir neden olmadığını bildirdi. Ukrayna Mısır Büyükelçisi, Mısır’daki olağanüstü halin bu ülkeyi ziyaret etmek için bir engel teşkil etmemesi gerektiğini söyleyerek, Mısır’daki Ukrayna turizmi’nin büyümeye devam ettiğini belirtti.

Büyükelçi, Ukrayna ve Mısır’ın turizm ve ticaret alanlarındaki işbirliğinin de güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’deki Ukraynalılar, dil bilgisi etkinliğine katıldılar

0

Ankara, Antalya, İstanbul ve Muğla’da yaşayan Ukraynalılar, Ukrayna’nın Ulusal Birliğini hedefleyen dil bilgisi etkinliğine katıldılar.

Bu yıl Ukraynalılar Ulusal Birliği tarafından 18. ncisi düzenlenen, dil bilgisi etkinliğinde yazılan metinlerin konusu “Bizim Şarkılar” oldu. Etkinliğin bu yıl ki sloganı “Sayımız büyük. hepimiz farklıyız, fakat bizi birleştiren ortak bir hedefimiz var”. oldu.

9 Kasım saat 13.30’da başlayan canlı yayın, Ukrayna radyo istasyonu tarafından yayınlandı. Radyo için metni hazırlayan ve aynı zamanda konuşmayı yapan, Kiev Boris Grinchenko Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent Alexander Avramenko oldu.  Başlangıçta radyo sunucusu radyo’dan gerçekleşen bu dil bilgisi etkinliğinin tarihini anlattı, Ukrayna Radyosunun basın merkezinde bulunan katılımcıları tanıttı ve bir metin yazmanın koşullarını dile getirdi. Ankara, Antalya, İstanbul ve Muğla’daki Ukraynalıların resmi dernekleri, uluslararası dil bilgisi etkinliğini destekledi ve onlar da diğerleri gibi Tüm Ukrayna ulusal radyo metinlerini yazdı. Düzenlenen etkinliğin katılan insan sayısının beklenenin üzerinde olması, organizatörleri hem şaşırttı hem sevindirdi. Etkinliğin sonuçları 11 Kasım’da Ukrayna Radyosunun internet sitesinde yayınlandı. Hatasız yazanlara ödül verileceği ve sadece 9 ve 10 Kasım’da gönderilen metinlerin kontrol edileceği belirtildi. Ulusal birliğin düzenlediği radyo programına katılımcı sayısı sürekli olarak artmaktadır ve daha geniş coğrafya yayılmaktadır. Yurtdışında gitgide büyüyen ve Anavatan ile temas kurmaya çalışan diaspora biz Ukraynalılara büyük bir mutluluk vermektedir.

 

Ukrayna’da haftanın özeti: 6-12 Kasım 2017

0

Ukrayna ile ilgili 6-12 Kasım 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticaret hacmi yüzde 16 arttı; Samsun’da Karadeniz Ukraynalılar Derneği açıldı; Ukrayna’dan Türkiye’ye Gelen Turist Sayısı Yüzde 23 Arttı; Ukrayna, Rusya ile Silah Tedariki Anlaşmasını Feshetti; Kızılay- Kızılhaç Dernekleri’nden Ukrayna’ya destek; Andrii Sybiha’dan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ziyaret; Büyükelçi Andrii Sybiha’dan Samsun’a işbirliği ziyareti; Kanada, Ukrayna’yı desteklemeye hazır; 12 Dev Adam Ukrayna’ya geliyor.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticaret hacmi yüzde 16 arttı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacminin yüzde 16’lık bir artış gösterdiğini söyledi. Sybiha, Atakum Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen Karadeniz Ukraynalılar Derneğinin açılış törenine katıldı.Burada bir konuşma yapan Büyükelçi Sybiha, Türkiye ve Ukrayna’nın ikili ilişkilerde son yıllarda önemli adımlar attığını kaydetti.Ukraynalıların  Türkiye’de yabancılık çekmediğine ve rahat yaşadığına dikkati çeken Büyükelçi Sybiha, bu konuda Türk halkına teşekkür etti.

İki ülke insanlarını bu dernekler sayesinde birbirine daha yakın olacağına işaret eden Sybiha, şunları kaydetti:

“İki ülkenin nüfusunu birleştirirsek ortaya 120 milyonluk bir nüfus çıkıyor. İki ülke arasındaki ilişkiye gayet iyiye gidiyor. Bu iki ülkenin cumhurbaşkanının birbirlerine ile yakın diyalog kurması ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması yatmaktadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi yüzde 16’lık bir artış gösterdi. Sadece devletlerarası ilişkiler değil halklar arasındaki ilişkilerimizde gelişiyor. Resmi istatistiklere göre geçen yıl  Ukrayna’dan  Türkiye gelen turist sayısı artış gösterdi. Bu senede yüzde 23’lük bir artış var, bu da demek oluyor ki 1 milyon 220 bin turist geldi. Bu istatistikler eylül ayında hesaplandı. Yıl sonuna kadar artmaya devam edecek.”

Samsun’da  Karadeniz Ukraynalılar Derneği açıldı

Ukrayna  Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın katılımıyla,  Samsun’da  Karadeniz Ukraynalılar Derneği açıldı. Açılışta konuşma yapan Büyükelçi Andrii Sybiha, Hazreti  Mevlana’nın sözlerinden örnekler vererek, “Türkçedeki seviyem henüz iyi olmadığından Türkçe konuşmayacağım. Ancak Hz.  Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin dediği gibi, aynı dili konuşmuyor olabiliriz ancak aynı duyguları kalben paylaştığımız için bir şekilde anlaşabiliriz” diye konuştu. Büyükelçi Sybiha’nın Hazreti  Mevlâna’dan örnek vermesi salonda büyük bir alkışla karşılandı.

 Ukrayna ve  Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında konuşmasını sürdüren Sybiha, “Karadeniz’de ilk kez bir Ukrayna Derneği kuruluyor. Aynı şekilde bu iki ülke arasında bir köprü özelliği taşıyacaktır. Bugün buraya ailemle birlikte geldim ve kendimi yabancı gibi hissetmedim. Bugün salonda çocuk kahkahaları duymak çok güzel bir şey. Bu demek oluyor ki, nesillerimiz birbirlerine daha yakın olacaklar ve çok güzel bir gelecek kurabilecekler… ifadelerinde bulundu.

 

Ukrayna’dan Türkiye’ye Gelen Turist Sayısı Yüzde 23 Arttı

Karadeniz Ukraynalılar Derneği, açılışına katılan Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, “Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkiler çok iyi şekilde gelişmeye devam ediyor. Bunun temelinde Cumhurbaşkanlarımızın yakın diyalogu ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması yatmaktadır. Geçen yıl Ukrayna’dan Türkiye’ye birçok turist gelmişti. Bu yıl Türkiye’ye Ukrayna’dan gelen turist sayısında yüzde 23’lük bir artış yaşandı ve bu yıl Türkiye’ye 1 milyon 120 turist geldi. Bu rakamlar, daha da artmaya devam edecek” dedi.

Büyükelçi Sybiha ayrıca, ilerleyen dönemlerde Samsun’da bir fahri konsolosluk kurulması konusunda düşüncelerinin olduğunu da sözlerine ekledi. Program, konuşmaların ve kokteyin ardından sona erdi.

Ukrayna, Rusya ile Silah Tedariki Anlaşmasını Feshetti

Ukrayna’da Bakanlar Kurulu, Rusya Federasyonu ile karşılıklı silah ve askeri teçhizat tedariki konusunda hükümetler arası anlaşmayı feshetti.  Başbakan Vladimir Groysman başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunda, Rusya ile karşılıklı silah, askeri teçhizat, malzeme ve yedek parça tedariki, onarım ve diğer askeri hizmetlerin sağlanması ile ilgili hükümetler arası anlaşmanın feshine ilişkin kararname kabul edildi.

Ukrayna ile Rusya arasında karşılıklı silah ve askeri teçhizat tedarikini sağlayan anlaşma 1995’te imzalanmıştı.

Kızılay- Kızılhaç Dernekleri’nden Ukrayna’ya destek

Uluslararası Kızılay- Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Avrupa’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kerem Kınık, Avrupa bölgesinde savaşın olduğu tek yerin Ukrayna olduğunu belirterek, “Karadeniz’e komşu olan  Kızılay ve Kızılhaçların daha önce kurulan ama aktif olmayan birliklerini canlandırma konusunda karar verdik” dedi. Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün Ukrayna ile görüştük.  Avrupa bölgesinde savaşın olduğu tek yer Ukrayna. Bir öneride bulundular ve biz de destekledik.  Karadeniz’e komşu olan Kızılay ve Kızılhaçların daha önce kurulan ama aktif olmayan birliklerini canlandırma konusunda karar verdik. Artık iki kimliğimiz var ve Avrupa’nın da haklarını savunmamız lazım.”

Andrii Sybiha’dan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ziyaret

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’i ziyaret etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Ukrayna ve Türkiye arasında üniversiteler düzeyindeki iş birliklerini artırmak amacıyla Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Ukrayna büyükelçisi Andrii Sybiha karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Foto – OMU

Büyükelçi Sybiha Samsun’u çok beğendiği belirterek, “Ortak üniversiteler bulup eğitim alanında iş birlikleri yapmamızı diliyorum. Mesela uçak mühendisliği alanında Ukrayna çok ileridedir. Diğer alanların yanında bu alanda da iş birlikleri yapabiliriz. Sizi de mutlaka Ukrayna’ya bekliyorum.” dedi.

Büyükelçi Andrii Sybiha’dan Samsun’a iş birliği ziyaret

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti. Ukraynalılar Derneği Samsun Şubesi’nin açılışı ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Sybiha, Vali Kaymak’ı ziyaret ederek Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı. Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren Kaymak, Samsun’da Ukraynalılar Derneği’nin kurulmasının ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Foto – samsun.gov.tr

Kaymak, “İlimizde Ukraynalılar Derneği’nin kurulmasından çok mutlu oldum. İlimizde dernek kuracak kadar Ukraynalı var ki bir araya gelmişler. Bizim de elimizden gelen desteği göstereceğimizden şüpheniz olmasın. Kırım’ın bağımsızlığı bizim için çok önemli. Bu konuda devletimizin tutumu açıktır. İnanıyorum Ukrayna ile ilişkilerimiz daha da gelişecektir.” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ise ziyaretlerin amacının bölgeler arası iş birliğini artırma çabası olduğunu söyledi. Andrii Sybiha, iki iş dünyası arasındaki iletişimi sağlayabilmek için Ukrayna’dan Samsun’a iş bağlantıları ve teklifleriyle geldiklerini aktardı.

Kanada, Ukrayna’yı desteklemeye hazır

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland Ukrayna halkının yakın ilişkiler içerisinde olduğu Kanada’ya güvenebileceğini belirtti.

Sözlerine Kırım ile ilgili görüşlerini belirterek devam eden Chrystia, “Hükümetimiz Ukrayna halkının ve Ukrayna toprak bütünlüğünün korunmasından yana, Rusya’nın yasadışı ilhakını, devam eden şiddeti ve doğu Ukrayna’da süregelen ayrılıkçı fikirleri kınıyoruz” dedi.

12 Dev Adam Ukrayna’ya geliyor

Türkiye ve Ukrayna A Milli Basketbol Takımları, 2019 FIBA Dünya Turnuvası Avrupa Elemeleri B Grubu’nda 26 Kasım’da Kiev’de mücadele edecek. Kiev’de “Palats Sportu” spor salonunda oynanacak karşılaşmanın bilet fiyatları 60-700 grivna arasında değişiyor. Karşılaşma 18.00’da başlayacak.

Andrii Sybiha’dan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ziyaret

0
Foto-OMU

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’i ziyaret etti.

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Ukrayna ve Türkiye arasında üniversiteler düzeyindeki iş birliklerini artırmak amacıyla Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Ukrayna büyükelçisi Andrii Sybiha karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Büyükelçi Sybiha Samsun’u çok beğendiği belirterek, “Ortak üniversiteler bulup eğitim alanında iş birlikleri yapmamızı diliyorum. Mesela uçak mühendisliği alanında Ukrayna çok ileridedir. Diğer alanların yanında bu alanda da iş birlikleri yapabiliriz. Sizi de mutlaka Ukrayna’ya bekliyorum.” dedi.

“Uluslararası iş birliklerini önemsiyoruz”

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sizi ve insanlarınızı seviyoruz. Sizlerle iş birlikleri yapmaktan son derece memnun oluruz. Biz çok büyük bir üniversiteyiz. Şu anda 103 ülkeden 3300 uluslararası öğrencimiz üniversitemizde okumakta. Uluslararası üniversiteler ile iş birliklerini önemsiyoruz“ dedi.

“Ukrayna’da 5 üniversite ile görüşmelerimiz sürüyor”

Sıcak bir atmosferde gerçekleşen ziyarette Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya da uluslararası alanda yapılan iş birliklerinden bahsederek hâlihazırda Ukrayna’da 5 üniversite ile görüştüklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha ve Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Liudmyla Shymko, Rektör Bilgiç’e hediye takdim etti.

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise Samsun’un simgesi olan kristal Atatürk heykelini büyükelçiye takdim ederek teşekkür etti.

Büyükelçi Andrii Sybiha’dan Samsun’a işbirliği ziyaret

0
Foto - samsun.gov.tr

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Samsun Valisi Osman Kaymak’ı makamında ziyaret etti.

Ukraynalılar Derneği Samsun Şubesi’nin açılışı ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Sybiha, Vali Kaymak’ı ziyaret ederek Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren Kaymak, Samsun’da Ukraynalılar Derneği’nin kurulmasının ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Kaymak, “İlimizde Ukraynalılar Derneği’nin kurulmasından çok mutlu oldum. İlimizde dernek kuracak kadar Ukraynalı var ki bir araya gelmişler. Bizim de elimizden gelen desteği göstereceğimizden şüpheniz olmasın. Kırım’ın bağımsızlığı bizim için çok önemli. Bu konuda devletimizin tutumu açıktır. İnanıyorum Ukrayna ile ilişkilerimiz daha da gelişecektir.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ise ziyaretlerin amacının bölgeler arası iş birliğini artırma çabası olduğunu söyledi. İki iş dünyası arasındaki iletişimi sağlayabilmek için Ukrayna’dan Samsun’a iş bağlantıları ve teklifleriyle geldiklerini aktaran Sybiha, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi halkımız her geçen gün birbirine daha da yakın oluyor. İkili görüşme neticesinde özellikle iki ülke arasındaki deniz ve hava yolu taşımacılığını etkin hale getirmek istiyoruz. Ukrayna, Türkiye ve özellikle Samsun ili arasında bir ticaret ağı oluşturulmasını istiyoruz. Ukrayna yağ, bal, çelik ve uçak yapımı konusunda etkin bir ticaret yapısına sahip olduğu için toplam 4 milyar dolar iç hacmi bulunmaktadır. Ukrayna’nın özelleştirmeye geçmesi neticesinde ‘Serbest Sanayi Bölgesi’ diye adlandırılan ticaret ekseninde Türkiye ile Ukrayna arasında iş birliğinin sağlanması gerekmektedir. Samsun iş adamlarını Ukrayna’ya davet ederek özelleştirme pastasından Türkiye’nin ve Samsun’un faydalanmasını istiyoruz. Bu bağlamda geçen sene Türkiye’ye Ukrayna’dan 1 milyondan fazla turist geldi ve gelmeye devam ediyor. İnsanlar arası boyuttan sonra iş dünyası, bilim, kültür gibi alanlarda da bir ivme kaydediliyor. Bu bağlamda ulaşım noktalarını geliştirmek çok önemli. Samsun’da Ukrayna fahri konsolosluğu ofisini kurmayı düşünüyoruz. Bu bağlamda sizlerin teşviklerini rica ederiz.”

Ukraynalılar Derneği Samsun Şubesi’nin açılış törenine Vali Kaymak’ı davet eden Sybiha, Kaymak’a Ukrayna vatandaşlarının Türkiye’yi ikinci vatan gibi hissetmelerine katkı sağladıkları için teşekkür etti.

Sybiha, Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü, Kırım meselesi, işgali tanımama konusunda Türkiye’nin gösterdiği tutum için de teşekkür ederek “Buraya çok güzel bir mesajla geldim. Biz buraya ilişkimizi geliştirmeye işbirliğimizi arttırmaya geldik. Sizi de Ukrayna’ya bekleriz.” dedi.

Konuşmaların ardından Osman Kaymak, ziyaret anısına Büyükelçi Sybiha’ya tablo, Büyükelçi ise Kaymak’a tarihi silah topuz ve ahşap takı kutusu hediye etti.

Sybiha, ayrıca Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu da ziyaret etti.

Ukrayna’da 13 yeni kalp merkezi açılacak

0
Foto-Unian

On üç kardiyovasküler merkezi yakında Ukrayna’da açılacak.

Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman, Ukrinform muhabiri olan Verkhovna Rada’ya bu konu ile ilgili açıklamalar yaptı.

Groysman, “Fonlar, ülke genelinde 13 kalp ve damar ile ilgili merkezin oluşturulması için bütçelendi, kamu alımlarını gerçekleştirdik ve kalp stentleme için aynı para ile iki kat daha fazla ekipman satın aldık, yani stent alımındaki yolsuzluğu yok ettik” ifadelerinde bulundu.

Başbakan, yakında ülkenin her tarafında 13 yeni kalp merkezinin açılacağına ve Ukrayna vatandaşlarının hayatlarını sürdürebilmek için yapılacak adımlardan biri  olacağına dikkat çekti.

Kanada, Ukrayna’yı desteklemeye hazır

0
Foto-Rcinet

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland Ukrayna halkının yakın ilişkiler içerisinde olduğu Kanada’ya güvenebileceğini belirtti.

Sözlerine Kırım ile ilgili görüşlerini belirterek devam eden Chrystia, “Hükümetimiz Ukrayna halkının ve Ukrayna toprak bütünlüğünün korunmasından yana, Rusya’nın yasadışı ilhakını, devam eden şiddeti ve doğu Ukrayna’da süregelen ayrılıkçı fikirleri kınıyoruz” dedi.

Kanada ve Ukrayna’nın işbirliği sürecine baktığımızda ek olarak Kanada’nın Ukrayna askerlerini eğitme süresinin 2019 yılının Mart ayına kadar uzattığını bilmekteyiz. Dışişleri Bakanı Freeland 7 Mart tarihinde yaptığı açıklamasında şöyle demişti. “Ukrayna,  Kanada için çok önemli bir ortaktır ve biz  Ukrayna’nın demokrasi ve ekonomik büyüme çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Ukraynaca dersleri bir Üniversitede daha başlıyor

0

Ukraynaca derslerinin başlaması konusunda Karabük Üniversitesi ile anlaşma sağlandı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa ile   “Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinde 25.yıl” adı altında Karabük Üniversitesinde düzenlenen sempozyumda bir araya gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi ve iki üniversitenin rektörleri, Ukraynaca derslerinin Karabük Üniversitesinde öğretilmeye başlaması konusunda anlaşmaya vardılar.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha,gelecek yıldan itibaren Ukrayna dilinin Karabük Üniversitesinde öğretileceğini Twitter üzerinden açıkladı.

Büyükelçisi Andrii Sybiha, “Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olacak Ukraynaca dil öğretimi konusunda bir anlaşmaya vardık” açıklamalarında bulundu.

Karabük Üniversitesi, 2007 yılında 17 yeni üniversiteden biri olarak kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin sloganı “Çağdaş Eğitim Yuvası” dır. Karabük Üniversitesi’nin yapısında 4 enstitü (Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tıp Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Metalurji Enstitüsü), 12 fakülte (70’den fazla disiplin), 3 kolej, 7 meslek yüksekokulu, bulunmakta ve şuan için 55 bin öğrenci burada eğitim hayatını sürdürmektedir.

Daha önce de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ülkede bir ilk olma özelliği taşıyan Ukrayna Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nın kurulmasına öncülük etmişti.