Ana Sayfa Blog

Antalya’da orijinal nakış ustası Tetiana Protçeva’dan el sanatı atölyesi

0

Antalya’da Tetiana Protçeva’nın düzenlediği orijinal nakış atölyesi gerçekleştirildi.

20 Eylül’de Ukrayna Ailesi ofisinde Ukrayna geleneksel bebek motanka (bez bebek) yapılma ile ilgili bir atölye çalışması düzenlendi.

Bu etkinliği Ukraynalı tekstil uzmanı, Glow Art stilinde uzmanlaşan orijinal nakış ustası Tetiana Protçeva yönetti.  

İlk defa bu ustanın uygulamış olduğu yeni nakış tarzı geleneksel sanat ve modern teknolojilerin dünyasını birleştirmeyi amaçlıyor.

Tetiana’nın el sanatı eserleri hem güzel hem de çok orijinal. Mesela, onun yaptığı Ukrayna haritası nakışı Ukrayna Milli marşı içeren bir QR-koduna sahip, nakışlı havlusu ise karanlıkta parlıyor. Tetiana hanım etkinliğe katılanlara kendi hazır ürünlerinden birçoğunu gösterip herkesle beraber vatan haritasını içeren eseri üzerinde çalıştı.Atölye başlamadan önce herkese çay ve bisküvi ikram edildi, misafirler biraz sohbet etti. Sonra tüm isteyenler kendisine peçeteden bir Ukrayna geleneksel bebek motanka (bez bebek) yaptı. Tetiana usta,  nazardan koruyan bu bebeğin yapılma tekniğini anlattı. Etkinlik çok neşeli ve cana yakın bir ortam içinde geçti!

Ukrayna Derneği adına Tetiana Protçeva‘ya bu inanılmaz güzel bir buluşma için çok teşekkür ederiz!

Atölyeye katılamayanları ise Yöreler ve Renkler Festivali kapsamında yer alan bir fuara davet ediyoruz. Fuar 23 Eylül Terra City AVM’nin yanındaki bir  meydanda olacak. Ukrayna topluluğu standında Tetiana hanımın eserleri de sergilenecek.

Samsun’daki Ukraynalıların Ukrayna Büyükelçiliği görevlisi ile ilk buluşması

0

Samsun şehrinde Ukraynalılar için ilk defa konsolosluk işleri ile ilgili bir toplantı düzenlendi.

Ukrayna diasporası temsilcileri Ukrayna Büyükelçiliğin konsolosluk ilişkilerinden sorumlu başkatibi Viaçeslav Khomenko ile buluşma imkanı buldular. Samsun Atakum Belediyesinin desteğiyle ayarlanan bu buluşmaya 10’dan fazla kişi katıldı.


Toplantıyı Samsun şehrindeki Ukrayna topluluğu temsilcisi Liudmıla Şımko düzenledi. Şımko hanım’ın dediğine göre, pek yakında Samsun’da da resmi olarak Ukraynalılar topluluğu kayıt işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. Ayrıca Samsun Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ile yapılan görüşme sırasında ilerideki iş birliği ile ilgili birtakım konular konuşuldu.


Sonrasında ise Ukrayna topluluğu temsilcileri Yali kafede dostane bir ortamda güzel yemekler eşliğinde Samsun’da yaşayan Ukraynalıların problemleri görüştüler.    


Fotoğraflar: Liudmıla Şımko

Ukrayna’da haftanın özeti: 18-24 Eylül 2017

0

Ukrayna ile ilgili 18-24 Eylül 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Kharkiv’de casus şebekesi deşifre edildi; Poroşenko: Dobas’ta 10.000 Ukraynalı hayatını kaybetti; ABD Senatosu Ukrayna’ya 50 milyon Dolar yardımı onayladı; Naftogaz’dan Rusya’ya dava; Kırım’da Rus mahkemeleri “adalet dağıtmaya” devam ediyor; Tillerson ve Lavrov New York’ta görüştü; Sаakaşvili Kiev’de; Odesa’da olaylar; Ukraynalı Diplomatlar Pavlo Hryb’ı ziyaret etti; Donbas’ta Rusya destekli ayrılıkçıların saflarında savaşan Kazakistan vatandaşı hakkında karar; Transparency International’dan yolsuzlukla mücadele için özel mahkeme çağrısı; Polonya’da düzenlenen Dragon-17 askeri tatbikatına Ukrayna askerleri de katılıyor; Romanya Cumhurbaşkanı Ukrayna ziyaretini iptal etti; Avustralya Rusya’ya karşı yaptırımlara devam edecek

 

Kharkiv’de casus şebekesi deşifre edildi

Ukrayna istihbaratının karşı-casusluk birimlerinin Ukrayna’ın Kharkiv kentinde faaliyet gösteren bir casusluk şebekesini ortaya çıkarttığı iddia edildi. Ortaya çıkartılan şebekenin on sekiz kişiden oluştuğu ve Donbas’ta Rusya destekli ayrılıkçılara militan kazandırmak amacıyla faaliyet gösterdiği ifade edildi.

Poroşenko: Dobas’ta 10.000 Ukraynalı hayatını kaybetti

Fotoğraf: http://www.president.gov.ua

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ABD’deki Ukraynalıların ve Kırım Tatar örgütlerinin New York’ta düzenlediği bir toplantıda Rusya destekli ayrılıkçılarla Ukrayna güçleri arasında Donbas’ta süregiden çatışmaların başlamasından bu yana 2.700’ü asker olmak üzere 100.000 Ukraynalının hayatını kaybettiğini söyledi.


ABD Senatosu Ukrayna’ya 50 milyon Dolar yardımı onayladı

ABD’de çeşitli ziyaretlerde bulunan Petro Poroşenko, ABD Senatosu’nun Ukrayna’ya güvenlik ve savunma alanlarında kullanılmak üzere 50 milyon Dolar yardımı onayladığını açıkladı. Aynı kararda ABD’nin Ukrayna’ya ağır silah yardımı yapmasına yönelik bir maddenin de olduğuna işaret eden Poroşenko, bunun bir ilk olduğunun altını çizdi.

Poroşenko’nun açıklamalarına karşı, Rusya Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreterliği maddi yardımın ABD ve Ukrayna arasında bir konu olduğunu, ancak silah yardımının Donbas’taki durumun çözümüne katkı yapmayacağı şeklinde bir beyanatta bulundu.

Naftogaz’dan Rusya’ya dava  

Ukrayna’nın milli doğal gaz ve petrol şirketi Naftogaz, Lahey’deki Daimi Hakemlik Mahkemesi’ne, Rusya’nın işgal sonrasında Kırım’daki varlıklarına yasadışı yollarla el koyduğu iddiasıyla 5 milyar Dolar tazminat talebiyle dava başvurusunda bulundu.

Mahkemenin bu davayla ilgili olarak 2018 yılı sonuna kadar bir karara varması bekleniyor.

Kırım’da Rus mahkemeleri “adalet dağıtmaya” devam ediyor

Fotoğraf: hromadske.ua

2014 yılından beri Rusya’nın işgali altında bulunan Kırım’daki mahkeme, 18 Eylül’de gazeteci Mıkola Semena hakkında ayrılıkçılık suçlamasıyla 2.5 yıl ertelenmiş hapis cezasına hükmetti. Semena ayrıca üç yıl boyunca kamusal faaliyetlerden men edildi.

AB, bu kararın ifade ve medya hürriyetlerinin ihlali olduğu ve Kırım’daki insan hakları ihlallerine yeni bir örnek teşkil ettiği şeklinde bir açıklama yaptı. ABD, AGİT ve çeşitli uluslararası medya örgütleri de kararı kınayan açıklamalarda bulundular.

20 Eylül’de ise Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı gelen Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov için Rus savcı Denıs Semenchuk 3.5 yıllık ertelenmiş hapis ve üç yıl kamusal faaliyetlerden men cezası talep etti.

Hatırlanacağı üzere 2014 yılından bu yana çeşitli baskılara maruz kalan Ümerov, Ağustos 2016’da Rus yetkililer tarafından kendi rızası dışında bir süreliğine psikiyatri kliniğine kapatılmıştı. Muhaliflerin psikiyatri kliniklerine yatırılmaları, Sovyetler Birliği zamanında sıkça uygulanan bir yıldırma ve itibarsızlaştırma yöntemiydi.

Yine hatırlanacağı gibi, Kırım Tatar milli liderlerinden Mustafa Cemilev ve Reşat Çubarov’un Kırım’a girişleri daha önce yasaklanmıştı. 12 Eylül’de ise bir başka Kırım Tatar lideri Ahtem Çiygöz hakkında sekiz yıl hapis cezası verilmişti.

Tillerson ve Lavrov New York’ta görüştü

ABD ve Rusya dışişleri bakanları Rex Tillerson and Sergey Lavrov, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu öncesi ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye ve Ukrayna konularının görüşüldüğü bildirildi. Görüşmenin, ABD ve Rusya arasındaki ilişkilerin oldukça gergin bir çizgide seyrettiği bir dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere, ABD ve Rusya’nın da taraf oldukları, BM barış gücü askerlerinin Donbas’ta konuşlandırılması tartışmaları gündemdekini yerini korumaktadır.

Saakaşvili Kiev’de

Fotoğraf: Unian

Geçtiğimiz hafta Ukrayna makamlarının itirazlarına rağmen olaylı bir şekilde Ukrayna’ya giriş yapan Gürcistan eski Cumhurbaşkanı ve Odesa eski Valisi Mikheil Saakaşvili, Lviv ve Çernivtsi’den sonra Kiev’e geldi. Sakaşvili’nin Kiev’de, geçtiğimiz Temmuz ayında Ukrayna vatandaşlığından çıkartılmasına karşı yasal girişimlerde bulunacağı açıklandı. Saakaşvili Temmuz ayından bu yana devletsiz konumda bulunmaktadır.

Bu arada, Saakaşvili’nin Ukrayna’ya izinsiz girişi ile ilgili başlatılan soruşturmayla ilgili olarak Lviv bölge mahkemesi Saakaşvili’yi suçlu bularak 138 Dolar para cezasına çarptırdı.

Ukrayna Başsavcılığı Saakaşvili’nin tutuklanmayacağını, şayet geçerli bir oturum izni varsa ülkede kalabileceğini ve Gürcistan’a iade edilmeyeceğini açıkladı. Bilindiği üzere, Gürcistan, Saakaşvili’nin iadesi için Ukrayna’ya başvurmuştu.

Odesa’da olaylar

Odesa’da Mayıs 2014’de Rusya yanlıları ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan gruplar arasında yaşanan ve sonucunda 48 kişinin yaşamını kaybettiği olaylarla ilgili olarak yürütülen mahkemenin 18 Eylül’deki oturumundan sonra yüze yakın gösterici ve polis arasında olaylar çıktı. Olaylarda yirmi polisin yaralandığı açıklandı.

Ukraynalı Diplomatlar Pavlo Hryb’ı ziyaret etti

Rusya’da bulunan Ukraynalı diplomatlar, internette tanıştığı bir kadınla buluşmak üzere Belarus’a giden, burada Rus istihbaratı tarafından kaçırılarak Rusya’ya getirilen ve terörizm suçlamasıyla Krasnador bölgesinde tutulan Ukraynalı 19 yaşındaki Pavlo Hryb’ı ziyaret ettiler.

Bu, kaçırılmasından sonra Ukraynalı yetkililerin Hryb ile gerçekleştirdikleri ilk görüşme oldu.

Donbas’ta Rusya destekli ayrılıkçıların saflarında savaşan Kazakistan vatandaşı hakkında karar

Kazakistan’ın kuzeydoğusundaki Semey kentindeki bir mahkeme, Donbas’ta Rusya destekli ayrılıkçıların saflarında çatışmalara katıldığı iddiasıyla yargılanan bir Kazakistan vatandaşını 3.5 yıl hapse mahkum etti. Ceza, ertelendi.

Şimdiye kadar Kazakistan’da en az üç kişi benzer suçlar nedeniyle mahkum oldu.

Transparency International’dan yolsuzlukla mücadele için özel mahkeme çağrısı

Transparency International Ukrayna’da yolsuzlukla mücadelenin etkili bir şekilde yürütülebilmesi için özel bir mahkemenin kurulması önerisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Poroşenko da halihazırda var olan yasal çerçeve içerisinde benzer bir yapının oluşturulmasını geçtiğimiz günlerde dile getirmişti.

Yine geçtiğimiz hafta AB’nin maliye konularındaki üst düzey bir yetkilisi, Ukrayna’ya daha fazla maddi yardımın söz konusu olmasının Kiev’in yolsuzlukla mücadele konusunda daha ciddi adımlar atması ve ekonomik reformları hızlandırmasına bağlı olduğunu açıklamıştı. AB, 600 milyon Euro’luk yardım paketinin onaylanmasının söz konusu reformların en kısa zamanda gerçekleştirilmesi koşuluna bağlı olduğunu belirtmişti.

2014 yılından bu yana AB’nin Ukrayna’ya yaptığı ekonomik yardım 2.8 milyar Euro dolayında olduğu bildirilmektedir.

Polonya’da düzenlenen Dragon-17 askeri tatbikatına Ukrayna askerleri de katılıyor

Fotoğraf: www.usatoday.com

Rusya ve Belarus’un 14-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdikleri ve bölge ülkeleri arasında güvenlik endişelerini arttıran Zapad 2017 askeri tatbikatından hemen sonra Polonya’da gerçekleştirilen ve 29 Eylül’e kadar devam edecek askeri tatbikata Ukrayna askerleri de katılıyor.

Tatbikata Polonya ve Ukrayna’nın yanı sıra Almanya, Britanya, Bulgaristan, İtalya, Gürcistan, Letonya, Litvanya ve Slovakya’dan askerlerin katıldığı bildirildi. Toplamda 17.000 kara, hava ve deniz askerlerinin katıldığı tatbikatta siber güvenlikle ilgili denemeler de yapılacak.

Askerlerin yanı sıra Polonya’da yeni kurulan gönüllü birliklerinin de tatbikatta yer almaları Dragon-17 ile ilgili dikkat çeken önemli bir husus oldu.

Romanya Cumhurbaşkanı Ukrayna ziyaretini iptal etti

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Ukrayna’da 5 Eylül’de kabul edilen yeni eğitim kanununu, Ukrayna’daki okullarda azınlık dillerinde eğitim olanağını kaldıracağı gerekçesiyle protesto ederek gelecek ay için planlanan Ukrayna ziyaretini iptal ettiğini açıkladı.

Hatırlanacağı gibi, Verkhovna Rada 5 Eylül’de ülkedeki etnik azınlıkların anaokulu ve ilkokullarda Ukraynacayla birlikte kendi anadillerinde eğitim alabilmelerini, ancak 5. sınıftan itibaren eğitimin Ukraynaca olmasını, isteyenlerin diğer dilleri ayrı bir ders olarak alınabilmesini, ancak mevzubahis AB ülkelerinin dillerinden biri ise bir ya da daha fazla dersin bu dilde yapılabilmesini öngören bir yasayı onaylamıştı. Bu yasa, azınlıkların anadilde eğitimlerini kısıtlayacağı gerekçesiyle Macaristan, Polonya, Romanya ve Rusya’nın tepkisini çekmişti. Ukraynalı yetkililer ise yasanın böyle bir şeyi hedeflemediğini ve azınlık dillerinde yapılan eğitimi aksatmayacağını iddia etmişlerdi.

Avustralya Rusya’ya karşı yaptırımlara devam edecek

Avustralya hükümeti, Kırım ve Donbas’taki durumla ilgili Rus vatandaşı bazı gerçek ve tüzel kişilere karşı uyguladığı yaptırımları üç sene daha ya da Rusya Şubat 2015’de imzalanan Minsk anlaşmasının şartlarını yerine getirmeye başlayana kadar uzatacağını açıkladı.

Ukrayna’da şirket kurma: adım adım kılavuz

0
Avukat Galyna Kozina

Bu yazıda, girişimcilik faaliyetlerinin bir çeşidi olan Limited şirketinin (Ltd.) Ukrayna’da nasıl kurulabileceği deneyimli avukat Galyna Kozina tarafından ele alınıyor.

Limited şirket –  paylara bölünmüş esas sermayesi olan bir ticari işletme tipidir, payların miktarı şirket tüzüğünde belirlenir.


Ukrayna’da Limited Şirketi kurmak isteyen yabancı vatandaşların izlenmesi gereken adımlar:

1. Sermaye oluşturma aşamasına katılacak kişiler belirtilmeli.

2. Ukrayna’ya gelip tercümanlık bürosundan tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti alınmalı.

3. Ukrayna Devlet Mali Hizmetler Servisinin bölge şubesine başvuru yapıp Vergi Kodu Belgesi alınmalı (bu belge gayrimenkul ve araçları satın alma, tüzel kişi olarak kayıt olabilme, oturma izni ve iş izni alma gibi hakları verir).

4. Kuruluş için esas bilgi türü seçmesi:

– Örnek tüzüğü (Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen standart tüzük)
– Şirketin tüzüğü
– Kuruluş sözleşmesi
       

Yabancı vatandaşların Şirket Tüzüğü gibi bir belge seçmeleri daha uygun olacaktır. Bunun sebebi bu tür bir belgenin payları paylaşma, genel kurul toplantısı düzenleme gibi ilerideki şirket faaliyetlerinin yönetilmesi ile ilgili soruları içermesidir.  

5. Tüzel Kişi kaydı için İdari İşlemler Servisinin bölge şubesine başvuruda bulunulmalı. Bunun için gerekli belgeler: tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti (kopyası), Vergi Kodu Belgesi (kopyası), şirketin tüzüğü, şirket genel kurul toplantı tutanağı ve yeni tüzel kişi kaydını gösteren doldurulmuş kart.

6. Son aşama olarak Devlet Merkezi Sicil Kayıt Sisteminden sicil belgesi almak gerekir.

Ukrayna gelişmekte olan bir ülke olarak kendi doğal zenginlikleri, profesyonel iş gücü piyasası ve henüz çok fazla büyümemiş girişimcilik sektörü sayesinde daha çok gelişme fırsatlarına sahiptir.

Tüm sorularınız için, Galyna Kozina’nın Avukatlık Bürosuna danışabilirsiniz. Türkçe bilen uzmanları size yardım etmekten mutluluk duyacaklardır.

Ukraynalı Powerlifting sporcuları dünya oyunu şampiyonu oldu

0

Larysa Solovyova, Polonya Wroclaw’da düzenlenen Dünya Oyunlarında dördüncü kez şampiyon oldu.

Ukraynalı Larysa Solovyova, Dünya Oyunları’nda orta ağırlık powerlifting yarışmasında zorlu rekabet sonrasında bir altın madalya kazandı.

Geçtiğimiz temmuz ayında düzenlenen yarışmada 38 yaşındaki bayan sporcu toplamda 605 kilo kaldırdı.Büyük bir başarıya imza atan Ukraynalı oyuncu 225 kilo yarı eğik bir şekilde, 170 kg göğsünün üstünde ve 210 kg ise yerden tutarak kaldırdı.

Larysa Solovyova’nın almış olduğu dördüncü altın madalya, Olimpik olmayan sporların en büyük forumu olan Dünya Oyunları’nda eşsiz bir başarıdır. Ukrayna’nın powerlifting kahramanı Larysa Solovyova, daha önce 2005’te Duisburg’da, 2009’da Gao-Xun’da ve 2013’de Kali’de Dünya Oyunlarını kazanmıştır.

12 yıl boyunca dört farklı uluslararası müsabakada kazanılan dört ödül, Dünya Oyunlarının mutlak kaydıdır. 2017 dünya oyunları, Ukrayna ulusal takımın kazandığı ikinci altın madalyadır.

Türkiye Ukrayna ile projeler konusunda deneyimlerini paylaşacak

0

Türkiye, Kamu – Özel İşbirlikleri (PPP) projeleri konusundaki deneyimlerini, Ukrayna ile paylaşacak…

QHA yazdığına göre Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihaylo Titarçuk başkanlığındaki hükümet heyeti, 19 Eylül tarihinde resmi Türkiye ziyaretlerine başladı.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre, ziyaretin ana amacı Türk tecrübesine dayanan kamu-özel ortaklığı (PPP) projelerinin uygulanmasına yönelik eğitimlere katılmak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Titarçık, “ Türkiye uzun yıllardır kamu-özel ortaklığı projelerinin hayata geçirilmesi konusunda liderdir. Türkiye; tıp, enerji, yol, tüneller, hava limanları ve limanlar inşaatı alanlarında toplam değeri 120 milyar dolar olan yaklaşık 200 büyük ölçekli projeyi hayata geçirdi. Bizim için bu, ülkemizde kamu-özel sektör ortaklığı sisteminin etkili bir şekilde organize edilmesi konusunda daha fazla çalışmayı teşvik eden çok değerli deneyim.” diye konuştu.

Ziyaret kapsamında, Ukraynalı heyetin, Türkiye hükümet yetkilileri ve iş sektörü temsilcileriyle bir araya gelmesi ayrıca İstanbul’un yeni havaalanı ve Avrasya tünelinin ziyaretleri planlanıyor.

 

Poroşenko ile Erdoğan bir araya geldi

0

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini yineledi ve Rusya tarafından, Kırım Tatar Milli Meclisi yöneticilerine yönelik takibatı kınadı.

QHA yazdığına göre Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Birleşmiş Mİlletler Genel Kurulu’nun 72. dönem toplantısına katılımı çerçevesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin uluslararasınca tanınan sınırlar içerisinde Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne değişmez desteğini tasdik etti.

İki ülkenin başkanları, Kiev’de düzenlenmesi planlanan Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin 6. toplantısı için hazırlıkları ele aldı.

Petro Poroşenko ve  Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki işbirliğinin belirli stratejik yönlerde ciddi ilerlemelerin olduğundan dolayı memnuniyetlerini bildirdi ve iki ülke arasında pratik düzeyde stratejik ortaklığın derinleşmesi için çaba sarf etmeye niyetli olduklarını kaydetti.

Ayrıca taraflar, çok taraflı gündemin güncel konularını görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov başta olmak üzere Kırım Tatar Milli Meclisi yöneticilerine yönelik takibatını kınadı.

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun BM Genel Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın baskı alanına dönüştürüldüğünü kaydetti. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kırım Tatarları ve Rus işgali dolayısıyla faaliyetleri yasaklanan Kırım Tatar Milli Meclisi’ne (KTMM) yönelik takibatı dile getiren Petro Poroşenko, “Kremlin, Rusya’ya Kırım Tatarlarının temsil kurumlarını koruma ve Ukrayna vatandaşlarının Ukraince eğitim alma hakkını tanıma çağrısı yapan Uluslararası Adalet Divanı’nın geçici tedbirlerine saygı göstermiyor. Uluslararası toplum buna tepki göstermeli. Kırım uluslararası toplumca dikkatle takip etmeli ve Ukrainler ile Kırım Tatarlarına yönelik yeni bir soykırımın gerçekleşme ihtimalini önlemeli” dedi.

 

Lviv’de “Mustafa Cemilev. Yenilmeyen’’ kitabının sunumu gerçekleştirildi

0

24 Yayıncılar Forumu çerçevesinde Lviv’de Kırımtatar halkının lideri Mustafa Cemilev’in hayat hikayesini anlatan kitabın sunumu düzenlendi.

QHA haberine göre, ‘’Mustafa Cemilev. Yenilmeyen’’ kitabının yazarları Sevgil Musaeva ve Alim Aliev kitabın temellerini iki yıl boyunca süren Mustafa Cemilev ile muhabbetlerinden oluşturdu.

Kırımtatarlar halkının başkanı ve onun eşsiz kişiliğini anlatma fikri Vivat yayınevi tarafından ortaya çıktı, sonrasında ise Sevgil Musaeva ve Alim Aliev bu fikri hayata geçirdi.

QHA muhabirine yorum veren Sevgil Musaeva kitap hakkında şunu söyledi: ’’Ilk önce bu kitabın tamamen otobiyografik bir türde olacağını düşünüyorduk fakat sonra hikayesi daha bitmeyen bir insan için bunun bir haksızlık olduğunu anladık. Özellikle şu an Kırım işgal altındayken, Mustafa ağabeyimizi olduğu ve yaşadığı gibi göstermeyi ve anlatmayı hedefledik’’

Alim Aliev’de şu sözleri ekleyerek devam etti:

–         O bazı çocuklardan bile daha iyimserdir bence. O çok zor şartların altında pes etmeyip yarının daha iyi şeyleri getireceğine hep inanır. Biz bu kitabı bilerek Jamala’nın Eurovision’u kazanması ile yani pozitif bir noktada bitirdik, çünkü o bütün halkımız için büyük bir kazanç oldu.

Yazarlar sunuma katılan okurlarla konuşurken kitabın Türkçe ve İngilizce çevirilerinin pek yakında çıkacağını söylediler.

İkinci kitabın ismi de hazır “Yenilmeyenin dönüşü’’, ’fakat Cemilev’in dediğine göre sıradaki bu kitabın çıkması ancak Kırımtatarlarının şimdilik işgal altında bulunan vatan topraklarına dönecekleri zaman mümkün olur.

 

Ankara’da Ukrayna Bağımsızlık Günü büyük bir coşkuyla kutlandı

0

14 Eylül 2017 tarihinde Ukrayna Ankara Büyükelçiliği tarafından Ukrayna 26. Bağımsızlık günü vesilesiyle Sheraton otelinde resepsiyon düzenlendi. Daha önce böyle bir kutlama ilk defa 2009 yılında yapılmıştı. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve eşi de etkinliğin şeref konukları arasındaydı. Bakanın eşi, kıyafetinin renklerini Ukrayna bayrağı renkleri arasından seçti. Kutlamaya ayrıca diplomatik görevliler ve Ukrayna diasporası temsilcileri de katıldı.

Etkinlik Ukrayna ve Türkiye Milli Marşlarının söylenmesi ile başladı. Misafirler en çok ‘Beregınya’ dans topluluğunu alkışlayıp performanslarına hayran kaldılar. Ukrayna dansları dışında müzisyen Y. Cus’un Bandura çalması da çok zevkliydi. Ayrıca kutlama boyunca salonda S. Spasyonov’un çömlekçilik eserleri de sergileniyordu.

Bayram havasını müzikten yemeklere kadar her şeyde hissetmek mümkündü. Ukrayna misafirperverliği tam manası ile yemek çeşitlerinde de gösterildi. Ukrayna mutfağından tatmayan yoktu, herkes kendi damak zevkine göre bir yemek bulabildi. Ukrayna diasporası temsilcilerinin güzel milli kıyafetleri de büyük ilgi çekti.

Kutlama organizasyonun düzenlemesine Turkcell, Aselsan, Obolon’, Nemiroff, Şabo şirketleri ve diğer sponsorlarda katkıda bulundu.

Fotoğraflar: Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Facebook sayfası

Kırım Tatar kültürünün geleceği Lviv’de konuşuldu

0
Etkinliğin açılışını Lviv Milli Sanat Galerisi Müdürü Taras Voznyak yaptı.

24. Yayıncılar Forumu çerçevesinde “Ukrayna halklarının kültürel mirasının korunması: Yeni şartlarda Kırımlılar” konulu platformda kamuya açık tartışma yapıldı.