Ana Sayfa Blog

Ukraynalılar korosundan türkü dinletisi

0

Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel Ramazan etkinliklerinde Ukraynalı kadınlardan oluşan Bereginya Korosu konser verdi.

TRT HABERI KORO BEREGINYA———ТРТ НОВИНИ ХОР БЕРЕГИНЯ

Publiée par Olesya Mercan sur samedi 19 mai 2018

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen geleneksel Ramazan etkinlikleri Antalyalılara keyifli Ramazan akşamları yaşatıyor. Antalyalılar Ramazan gecelerini Karaalioğlu Parkı ve Şarampol Caddesinde düzenlenen etkinliklerde geçiriyor. Karaalioğlu Parkı’ndaki Gölge Oyunu gösterisiyle başlayan etkinliklerde Hayal-i Ata Efendi, Karagöz ve Hacivat’ın eğlenceli maceralarını çocuklarla buluşturdu. Gecede, Ukrayna Kültür Sanat Derneği üyelerinin oluşturduğu Bereginya Korosu Ramazan etkinlikleri kapsamında konser verdi.

Antalya’da yaşayan Ukraynalıların kurduğu, Ukrayna Kültür Sanat Derneği’nin korosunun seslendirdiği ilahiler ve Çanakkale Ezgileri Antalyalılardan büyük alkış aldı. Şef Olesya Mercan’ın yönetiminde ‘Çanakkale Türküsü’, ‘Yemen Türküsü’, ‘Tuna Nehri’, ‘Hey 15’li’ türkülerini seslendiren Bereginya Korosu’nu vatandaşlar ilgiyle takip etti. Koro, seslendirdiği türkülerle duygusal anlar yaşattı.

Kuşadası’nda Vışıvanka Günü kutlandı

0

Türkiye’de yaşayan Ukraynalıların Vışıvanka (Vyshyvanka) Gününü kutlamak amacıyla düzenledikleri etkinliklere bir yenisi de Aydın’ın Kuşadası ilçesinden geldi.

Tüm dünyada Ukraynalıların kutladığı Vışıvanka (Vyshyvanka) Günü, dün akşam saatlerinde Kuşadası’nda da kutlandı. Türkiye, ABD, Tayland, Almanya ve Belçika’nın aralarında bulunduğu 60 farklı ülkede yapılan kutlamalar, sosyal medyada canlı yayınlandı. Her yıl mayıs ayının üçüncü perşembe günü yapılan kutlamalara, Ukraynalıların ulusal nakış işlemeli gömleği ismini veriyor. Ulusal nakışlı vışıvankalarını giyenler, bulundukları kentin simge meydanı veya anıtı önünde toplanarak kutlama yapıyor.

Kuşadası’nda yaşayan Ukraynalılar da ulusal kimlik fikrine bağlılık göstermek için vışıvanka giyerek İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanındaki el heykeli önünde toplandı. Birbirilerini kutlayan topluluğa Kuşadası Belediye Başkan yardımcısı Ayşe Şerifoğlu’da vişivanka giyerek destek verdi. Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği kurucu üyesi Olena Burgac, Vışıvanka Gününün cinsiyetleri, sosyal statüleri, dini inançları veya siyasi görüşleri ne olursa olsun tüm Ukraynalıları birleştirdiğini söyledi.

Olena Burgac, “Vışıvanka Günü, nakışlı etnik kıyafetlerin dikilmesi ve giyilmesi ile ilgili atalarımıza ait gelenekleri koruma amaçlı ulusal kutlamalardır. Her yıl mayıs ayının üçüncü perşembe günü kutlanır. Bugün ülkedeki ve dünyanın değişik ülkelerindeki tüm Ukraynalılar nakış işlemeli gömleklerini giyerler. Biz de Kuşadası’ndan sosyal medya üzerinden canlı yayınla günümüzü tüm dünya ile paylaştık.” dedi.

Vışıvanka (Vyshyvanka) Günü Nedir?

Gömlek üzerine nakış işlenmesine verilen isimdir. Nakış Ukrayna’da önemli bir zanaattır ve kendi tarzları ve renkleri ile yerel stillere uygun farklı teknikler mevcuttur. Geleneksel olarak iplik, kabuk, yapraklar, çiçekler, meyveler ve benzerleri kullanılarak lokal formüllere göre renklendirilir. Bu şekilde, yerel çevre tam anlamıyla nakış rengine yansır. Geleneksel kültüre sahip çıkmak adına Vışıvanka Gününü, 2006 yılında arkadaşlarıyla başlatan ise Chernivtsi Ulusal Üniversitesi öğrencisi Lesya Voroniuk oldu. Arkadaşlarıyla bir gün seçip, o gün herkese Vışıvanka giymelerini önermesi üzerine, diğer öğrenciler ile üniversite yönetimi de destek verdi. Birkaç yıl içinde tüm Ukrayna’da ulusal festival ölçeğini kazandı. Günümüzde ise Ukrayna dışında dünyanın 60 ülkesinde destekleniyor. Bugünü kutlamanın, vışıvanka giymek dışında bir zorunluluğu yoktur.

Latif  SANSÜR/Aydın

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha’dan Ramazan mesajı

0

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ramazan ayını kutlamak için mesaj yayınladı.

Kişisel twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Büyükelçi Andrii Sybiha: “Tüm Müslüman aleminin mübarek Ramazan ayını kutluyor; hayırlı ve bol kazançlara vesile olmasını, sıcak günlerin zorluğunu çekmeden oruç vazifelerini Allah’ın yardımıyla yerine getirmelerini dilerim.” dedi.

İzmir’de yaşayan Ukraynalılardan rekor Vışıvanka

0
Foto - РБК - УКРАЇНА

Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar yaklaşan Vışıvanka günü nedeniyle, farklı şehirlerde etkinlikler düzenlemeye devam ediyorlar.

Önceki günlerde, Ankara’da geleneksel vışıvankalarını giyerek Büyükelçiliğe yürüyen Ukraynalılardan sonra, bir etkinlik de İzmir’den geldi.

İzmir’de yaşayan Ukraynalılar 52 metre uzunluğundaki vışıvanka ile sahilde yürüyüş yaptılar.

Çevreden geçenlerin yoğun ilgi gösterdiği ve yer yer katıldıkları yürüyüşün sonunda, Ukraynalılar ve Türk vatandaşları bir de hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Yürüyüşte kullanılan vışıvanka’nın, bugüne kadar Türkiye’de hazırlanan en uzun vışıvanka olduğu bildirildi.

Her yıl Ukraynalıların yaşadığı bütün ülkeler de Dünya Vışıvanka Günü kutlamaları gerçekleşiyor. Geleneksel Ukrayna Kültüründe büyük bir yere sahip olan  Vışıvanka Günü, Milletin hazinesi olarak değerlendirilen bir geçmişe sahip, Ukrayna kültüründe doğumdan ölüme kadar insan hayatının her aşamasın da işlemelerle şekillendirildiği bir öneme sahiptir.

Bursa’da Vışıvanka Gününde kermes düzenlendi

0

13 Mayıs’ta Bursa Ukraynalılar Derneği Vışıvanka gününü kutladı. Etkinlik sırasında yardım toplamak amacıyla vışıvankalar, geleneksel çiçekli taçlar, süslenmiş kaşıklar, tablolar, kurabiyeler ve Ukraynaca çocuk kitaplarının satıldığı kermes düzenlendi. Dernek, kermeste kazanılan parayı İstanbul’da 3 senedir kanser tedavisini gören Ukraynalı kız Yana Diakivnıç’a bağışlayacak.

Kermes için hazırlanan ürünlerin çoğu, Bursa Ukraynalılar Derneği’nin marifetli üyeleri tarafından yapıldı: çelenkler, süslenmiş kaşıklar, kurabiyeler, taçlar, tablolar ve misafirlere ikram edilen kekler.
Bursa Ukraynalılar Derneği başkanı Viktoriia Borodavchenko ve başkan yardımcısı Kristina Safaniuk etkinlik için Ukrayna’nın farklı bölgelerinin nakış özellikleri ile ilgili hem Ukraynaca ve hem de Türkçe sunum yaptılar. Şarkıcı Kateryna Kılıç Ukraynaca şarkılar söyleyip misafirleri eğlendirdi ve Ukraynaca şarkılar ile karaoke düzenledi. Çocuklar için yüz boyama etkinliği yapıldı. Ayrıca gerçek nakış ile işlenmiş havlulardan fotoğraf çekmek için bir fon oluşturuldu.
Etkinliğe Ukrayna Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar da katıldı. Vışıvanka gününe gelen misafirlerin çoğu gibi o da Ukrayna’nın geleneksel nakışlarıyla işlenmiş gömlek giymişti. Konsolos organizatörlere teşekkür edip Ukrayna’yı ve Ukrayna kültürünü sevdiğini dile getirdi ve kanser hastası olan kıza toplanan yardıma katkıda bulundu.

Vışıvanka Günü’nün kutlanması ile ilgili Bursa Ukraynalılar Derneği’den Viktoriia Borodavchenko, “Derneğimizin üyeleri çok aktif. Vışıvanka günü için kermes düzenlemeyi düşündüğümüzü öğrenince kızlar bu fikri hemen desteklediler: kimi kendi parasıyla aldığı çocuk kitaplarını bağışladı, kimi Ukrayna’dan kermes için vışıvankalar getirdi, marifetli hanımlarımız da kermesin en güzel ürünleri olan renkli çiçekli çelenkleri yaptı. Böyle bir toplulukla daha çok güzel şeyler yapmayı başaracağız!” diye belirtti.

Anneler Günü dünyada ve Ukrayna’da nasıl kutlanmaya başladı

0
Profile of a happy mother sleeping with her baby on a bed at home

Dünyanın bir çok yerinde kutlanan Anneler Günü, Ukrayna’da Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanmaktadır.

Kadınlar Günü’nün aksine bugün, çocuğu olan ve hamile olan kadınların günü olarak kutlanılmaktadır. İnsanlar annelerine onlara duydukları sevgi ve onlara gösterdikleri karşılıksız fedakarlıklar için çiçekler ve hediyeler almaktadır.

 

Anneler gününün tarihçesine bakmak gerekirse ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanmıştır. İlk olarak barış yanlısı bir gün olarak kutlanmaktaydı ve bunun için annelerin barış için ortak bir mücadele gösterdiği bilinmekteydi. Fakat bu oluşum süreci ne ABD ne de öteki ülkelerde beklenilen desteği bulamadı. 1907 tarihinde Amerikalı Anna Jarvis annesinin ölümünü takip eden yılda anneler günü kavramını inşaa etme girişiminde bulundu. Bu kavram ilk olarak ülkesel ve daha sonrasında da uluslararası bir boyut kazandı. 1907 yılında kabul edilen bu önemli günü ilk kabul eden eyalet 1910 yılında Batı Virginia oldu. 1914 yılında dönem Amerika Başkanı Woodrow Wilson Mayıs ayının 2. Pazar gününü Anneler Günü olarak ilan ettiğini duyurdu. I. Dünya Savaşı sonrası süreçte Anneler Günü birçok Avrupalı ülke tarafından da kutlanılmaya başlandı. Bugün ise Anneler Günü’nü dünyada 85 ülkede kutlamaktadır.

Ukrayna da annelerimizin aile içinde ki önemini ve çocuk yetiştirmede yadsınamayacak boyutta ki öneminden dolayı Anneler Günü’nü kutlamaya başladı. Ukraynalılar arasında Anneler Günü ilk olarak 1928 yılında Kanada Ukrayna Kadınlar Birliği tarafından kutlanılmıştır. Bir yıl sonra ise, bu özel gün Lviv’de kutlandı. 1929’da Ukrayna Kadınlar Derneği Ternopil bölgesinde Anneler Günü kutlamalarını öncelik etti. Fakat sonra ki süreçte Sovyetler rejiminin kurulmasıyla birlikte Anneler Günü’nün kutlanılması yasaklanmıştır. 1990’da bu günün kutlamaları, özellikle Ukrayna Kadınları Derneği olmak üzere Sivil Toplum Örgütleri’nin çabaları sayesinde Ukrayna’ya geri döndü. 1999 yılından beri ise Anneler Günü resmi bir boyut kazanmıştır.

 Bizde Ukr-ayna ekibi olarak tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyoruz !

Yarım milyon Ukraynalı Avrupa’ya vizesiz seyahatten yararlanıyor

0

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko yarım milyon Ukraynalının, Avrupa Birliği ülkeleriyle vizesiz seyahat rejiminden yararlandığı bilgisini paylaştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunu bildirdi.

“Haziran 2017’den bu yana yarım milyon Ukraynalı, Avrupa Birliği ülkeleriyle vizesiz seyahat rejiminden yararlandı.”

Daha önce, Devlet Sınır Servisi, sınır biriminin oluşturduğu biyometrik kontrol sisteminin, uluslararası ve devletlerarası sınır geçiş noktalarında AB ülkeleriyle birlikte çalıştığını bildirdi.

AB’nin bir süre önce Ukrayna vatandaşlarına tanıdığı Avrupa Birliği ve Schengen bölgesinde 30 ülkeye vize serbestisi, 11 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Ukrayna ve Slovenya liderleri Kırım’daki durumu görüştü

0

Petro Poroşenko, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile yaptığı görüşmede, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin, uluslararası hukukun ihlali olduğunu hatırlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 11 Mayıs tarihinde Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile bir araya geldi. Görüşme esnasında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki son durumun ele alındığı belirtildi.

Petro Poroşhenko, Slovenya Cumhurbaşkanı ile müzakereleri takiben medya temsilcileriyle yaptığı basın toplantısında şu açıklamada bulundu.

“Kırım’daki durumu görüştükten sonra, Rusya Federasyonu tarafından Ukrayna topraklarının geçici işgalinin uluslararası hukukun ağır bir ihlali olduğunu bir kez daha doğruladık. Ve Slovenya’nın tutumunu çok takdir ettiğimizi vurgulamak istiyorum.” dedi.

Aynı zamanda Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Slovenya’ya Kırım ile ilgili tutumu için teşekkür etti.

Slovenya Cumhurbaşkanı’nı Borut Pahor konu hakkında, “Yaptırımlara ihtiyaç var. Slovenya, Rusya’nın Minsk anlaşmalarına uymaması halinde, tüm yaptırımları tam olarak destekleyecektir. Bu, sahip olduğumuz hedefe ulaşmak için tek araçtır. Çok zamanımız yok, yaptırımların gerekli olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Şampiyonlar Ligi finali Kiev Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacak

0

Liverpool ve Real Madrid arasında gerçekleşek olan Şampiyonlar Ligi final maçı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Kiev Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacak.

Bir yanda geçtiğimiz 2 yılın Şampiyonlar Ligi şampiyonu Real Madrid. Diğer tarafta bu sezon devleri eleyerek finale yükselen Muhammed Salah’lı İngiliz ekibi Liverpool. İki dev ekip 2018 Şampiyonlar Ligi finalinde karşı karşıya gelecek. Real Madrid üst üste 3 kez kupayı müzesine götürerek tarih yazmak istiyor. Liverpool ise 6. kez Avrupa’nın en büyüğü olmak istiyor.muhammed salah ile ilgili görsel sonucu

26 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye saati ile 21:45’te Ukrayna Kiev Stadı’nda başlayacak olan maç Trt1’de canlı olarak yayınlanacak. Fakat sizler için Ukrayna’da final maçına anlık olarak şahit olmak ve tribünde yerinizi almak için bu dünyanın en iyisinin belli olacağı maçı tribünde izleyebilmeniz adına bilet fiyatlarını sizler için derledik.
Kiev olimpiyat stadı ile ilgili görsel sonucu
Kiev Olimpiyat Stadyumu iç oturuş planı olarak beş farklı bölgeye ayrılmıştır. Burada 4 Mayıs tarihi ile mevcut bilet fiyatlarını paylaşıp, bilet fiyatlarının bakıldığı güne göre değişiklik gösterecebileceğini hatırlatmak isteriz. Kategori 1 olarak isimlendirilen bölgede bugün itibariyle en ucuz bilet fiyatı 10.048 TL, Kategori 2 bölgesinde 8.453 TL, Kategori 3 bölgesinde 6.438 TL, Kategori 4 bölgesinde 6.238 ve VIP tribününde ise maç izlemenin bedeli 22.498 TL olarak şuanda satılmaktadır.

Bilet fiyatları maçı izleyeceğiniz koltuğun sahaya yakınlık uzaklık ve size sunduğu görüş kalitesine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu fiyatların dışında UEFA maçı VIP tribününde izlemek isteyen futbol severlere özel paketlerde sunmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

1) Gold Inside Paketi: Biletleri tükenmiş olan bu konseptin bilet fiyatı 3,200 Euro idi.

Stadyumun içinde yer alan özel salona erişim.
-Maçtan önce ve sonra dünya standartlarında yemekler
-Salonda ücretsiz oturma konsepti
-Salonda maç devre arasında serinletici içecekler
-Ana stand alt katmanda Kategori 1 bilet
-Eğlence olanakları

2) Gold Lounges Paketi: Bu paketinde satış fiyatı kişi başı 3,200 Euro’dur.

Stadyumun içinde yer alan gold katılımcılar için ayrılan özel salona erişim.
-Maçtan önce ve sonra dünya standartlarında yemekler
-Salonda ücretsiz oturma konsepti
-Salonda maç devre arasında serinletici içecekler
-Ana stand Kategori 1 de bilet
-Eğlence olanakları

3) Gold Restaurant Paketi: Bu paketin satış fiyatı masaların 4 ve 6 kişilik oluşuna göre değişmektedir. 4 kişilik masa fiyatı 18.000 Euro iken 6 kişilik masa fiyatı 27.000 Euro’dan satılmaktadır.

-Stadyum içerisinde Gold Restaurant Paket üyelerine özel bulunan bir restorana erişim
-Ayarlanmış ve özel bir masada akşam yemeği servisi
-Restoranda maç devre arasında serinletici içecekler
-Kategori 1 bileti (ana stand alt katmanı)
-Süpriz hediye
-Eğlence olanakları

 

Yevgen Çoliy’in Türkiye ziyareti

0

Dünya Ukrayna Kongresi Başkanı Yevgen Çoliy, Ankara Ukrayna Derneğine geçtiğimiz günlerde bir ziyaret gerçekleştirdi ve ziyareti esnasında iki ülkenin önemli ilişkilerine değinerek ilişkilerin iyiye gideceği kanaatinde olduğunu bildirdi.

Nisan 2018’de Ukrayna Dünya Kongresi (UWC) Başkanı Yevgen Çoliy, Ankara ve İzmir’i ziyaret etti.Türkiye, üst düzey hükümet yetkilileri, sivil toplum temsilcileri ve Ukrayna topluluğu ile toplantılar sırasında önemli konulara değinildi.Ziyaret amacı ile Ankara’da bulunan Çoliy, yaptığı açıklamada Türk yönetimini, toprak bütünlüğünün savunulması davasında Ukrayna’ya desteği sürdürme çağrısında bulunarak, “Ukrayna’ya yardım etme ve Kırım’daki Ukraynalılar ile Kırım Tatarlarının haklarını koruma çağrısında bulunuyoruz.” dedi,Kırım’la ilgili kısıtlayıcı önlemlerin ve insani yardımın, başta Ukrayna’nın Doğu sınırlarının savunucuları olan çocuklar ve çocuklara yönelik tıbbi tedavi ve sağlık bakımı şeklinde sunulması da dahil olmak üzere Yevgen Çoliy Türk-Ukrayna ticari ilişkilerinin ilerletilmiş seviyesine de dikkat çekti.

Türkiye’de, özellikle Ukrayna’daki Ukrayna okullarının ve Ukrayna’daki Ukrayna Kültür Merkezi’nin ve aynı zamanda da İstanbul’daki Ukrayna Dili’nın Ukrayna’daki kültürel hayatın gelişimine olan katkısını kabul etti. UWC Başkanı ayrıca Rusya Federasyonu’nun devam eden karma savaşının büyüklüğünü hem Ukrayna’nın toprak bütünlüğü hem de dünyada barış ve güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Yevgen Çoliy NATO üyesi olan Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve NATO’nun tam üyeliğine ulaşana dek Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik hedeflerini ilerletmek için bir NATO üyesi Türkiye’nin önemine vurgu yaptı. UWC Başkanı ayrıca Türkiye’yi Rusya Federasyonu tarafından bir politik silah olarak tekrarlanan gaz kullanımını dikkate alarak Türk Akımı boru hattını terk etmeye çağırdı.

Yevgen Çoliy, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin amaçlarından birinin ülkede Ukrayna televizyon kanallarının yayınlanmasının sağlanması olduğunu kaydetti. Bunun yanı sıra Dünya Ukrayna Kongresi Başkanı Yevgen Çoliy, Türkiye’yi Holodomor’u (1932- 1933 yılları arasında Stalin rejiminin Ukrayna’da uyguladığıve milyonlarca insanın ölümüne neden olan suni açlık) Ukrayna halkının soykırımı olarak kabul eden 17 ülkeye katılmaya çağırdı. Türkiye’deki Ukrayna diasporasının faaliyetleri ile ilgili de görüşlerini bildiren Çoliy, Ankara, İstanbul ve Antalya’daki diaspora temsilcileri ile görüştüğünü gayet aktif faaliyetlerde bulunduklarını kaydederek, “Esas amacımız, Ukrayna’ya toprak bütünlüğünü korumasında yardımcı olmak, ülkeye Avrupa-Atlantik entegrasyonu sürecinde yardım etmek, Rus enformasyon propagandasıyla mücadele etmek ve dünya çapında Ukraynalıların haklarını savunmak.”diye konuştu. Nisan 2018’de UWC Başkanı Svitlana Eralp başkanlığında İzmir’deki Ukrayna Dayanışma Birliği temsilcileriyle görüştü. Kendisi, çalışmasının ayrıntılarıyla daha yakından tanıştıve UWC ile devam eden işbirliğini güçlendirmenin araçlarını tartıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkan Vekili Sirri Aydoğan ve İzmir Balçova Belediyesi Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ile yapılan ayrıtoplantılarda UWC Başkanı, ulusal kültürel faaliyetler de dahil olmak üzere Ukrayna toplum yaşamının gelişmesin desteklemek için teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

Yevgen Çoliy aynı zamanda Yuliya Mimaroğlu Biletska başkanlığında Ankara’da Ukrayna Derneği önderliğinde bir araya geldi. Bu toplantıda, mevcut Ukrayna meselelerinin devam eden ortaklık faaliyetlerine dikkat çekildi. UWC Başkanı, Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha ile bir toplantı yaptı ve UWC’nin Ekümenik Patriğe Ukrayna’da Ortodoks Kilisesi’ne bir Otocephace Tomos yayınlaması da dahil olmak üzere mevcut önemli konuları tartıştı. UWC Başkanı Yevgen Çoliy, “Ukrayna Dünya Kongresi, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünüaktif olarak desteklemeye, ikili ilişkileri güçlendirmeye ve Ukrayna toplumunun ulusal-kültürel gelişimini desteklemeye devam etmesi çağrısında bulundu.