Ana Sayfa Blog

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kırım’a ilişkin insan hakları konusunda rapor yayınladı

0

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaşadışı yollarla ilhak edilen Kırım’a ilişkin olarak insan hakları konusunda geçtiğimiz gün bir rapor yayınladı.

Rusyalı yetkililerin yasadışı şekilde işgal edilen Kırım bölgesinde yaşamakta olan Ukraynalı vatantaşlara karşı insanlığa karşı suç işlemeleri ABD’yi konuya ilişkin rapor yayınlamasına sebep oldu. Ukraynalı vatandaşların ortadan kaybolmaları, işkenceye maruz kalmaları, düşüncelerini ifade ederken yaşadıkları kısıtlamalar ve bunlara ek vatandaşların diğer birçok haklarına ve özgürlüklerine aykırı şekilde hareket edilmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda, “Rus makamları, Kırım’da konuşlandırılan Rus askeri ve güvenlik güçleri üzerindeki kontrolünü sürdürmeye devam etmektedeler. Ayrıca Rus güvenlik hizmetleri, Kırım üzerindeki kontrolü sağlamlaştırmaya ve insan haklarını kısıtlamaya da devam ediyorlar.”

Rapor aynı zamanda işgal bölgesinde bulunan yetkililerin Rusya Federasyonu’na ait hukukun işgal bölgesinde bulunan vatandaşlara orantısız bir şekilde dayatıldığını dile getirdi.

Özellikle Kırım’da meydana gelen insan hakları ihlallerine vurgu yapmakta olan rapor yıllık olarak yayınlanan ABD İnsan Hakları İnsan Hakları Faaliyetleri Bölümü’ne ilişkin 43. raporudur.

BM başkanı, örgütün Suriye’deki sorunu çözemediğini dile getirdi

0

Geçtiğimiz günlerde BM başkanı Guterres örgütün Suriye’de ki mevcut sorunları çözemediğini ve soğuk savaş sürecine geri dönüldüğünü dile getirdi.

Antonio Guterres çözüme yönelik hiçbir kontrol mekanizması olmadığına vurgu yaparak, basın açıklaması esnasında şöyle konuştu ” Suriye’de ki mevcut sorunu çözebilecek organizasyon BM değil. Mevcut Suriye’de farklı silahlı kuvvetlerin olduğunu buna ek olarak ulusal silahlı kuvvetlerinde varlığını sürdürdüğünü ve tüm dünyadan devlet niteliği taşımayan terörist gruplar ile militanların bulunduğu bir bölge. Bu süreçte BM bir çözüm üretebilmesi maalesef pek olasılık gözükmemekle birlikte realiteden uzakta hele ki Güvenlik Konseyi’nin farklı fikirler doğrultusunda bölündüğü şu durumda” dedi.REUTERS

Antoni Guterres Suriye’de ki mevcut karışıklıkları Soğuk Savaş Dönemi ile bağdaştırarak konuya ilişkin olarak ” Bence kesin bir şekilde söyleyebiliriz ki Soğuk Savaş Dönemi geri geliyor fakat geçmişte yaşanan Soğuk Savaş ile bizim şahit olacağımız süreç ile arasında bir fark olacak” dedi.

Arada ki farkı farklı perspektiften değerlendiren Guterres, Amerika ve Rusya’nın geçmişte yaşanan Soğuk Savaş Dönemi içerisinde ki gibi bölgede ki tüm herkesi kontrol edemediğini, bölgede bu devletlerden bağımsız olarak birçok devletin aktif politikalar izlediğini dile getirdi. Örnek olarak ise Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ı verdi. Son olarak geçmişte ki süreçte olduğu gibi şuanda bir kontrol mekanizmasının varlığından söz edilemeyeceğini belirtti.

G7 ülkeleri Rusya’ya karşı yaptırımların uzatılmasını savunuyor

0
Foto-QHA

G7 Dışişleri Bakanları devletlerin toprak egemenliğine saygı duyulması konusunda ısrarcı tutum içerisindeler.

G7 Dışişleri Bakanları öncelikle Rusya’ya karşı yaptırımların devam edeceğini dile getirdiler. Konuya ilişkin olarak Kanada Dışişleri Bakanı Chrstia Freeland resmi twitter hesabından yaptığı açıklama da ise ”Ukrayna’da kabul edilemez eylemlerinin ardından Rusya’ya uygulanan yaptırımlar devam edecek” dedi.

linas linkevicius ile ilgili görsel sonucu

 

Yaptırımların uzatılmasına ilişkin olarak kısa bir süre önce bir açıklamada Litvanya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelmişti. Rusya’ya ilişkin yaptırımlar Ukrayna üzerinde ki saldırgan tutumları sebebiyle 6 ay yerine 12 ay olarak uzatılacak bilgisini vermişti.

Ankara Ukrayna Derneği Paskalya öncesi kermes etkinliği düzenledi

0

Ankara’daki Ukrayna Derneği tarafından, Ukrayna Kültürünü korumak, birlik ve beraberliği pekiştirmek adına Paskalya öncesinde kermes etkinliği düzenlendi.

Ankara Ukrayna Derneği’nin düzenlemiş olduğu etkinliğin yapılmasındaki asıl amacın Ankara’da yaşayan Ukrayna toplumu arasında birlik ve beraberliği pekiştirerek Ukrayna kültürünü korumak olduğunun altı çizildi.

Ukrayna Derneği üyesi Marina Şerel, “Bugün Ukrayna Derneği’nde Paskalya öncesi bir kermes düzenledik. Kermeste üyelerimizin bayram sofrası için hazırladığı yiyecekler satıldı. Mutfağımızın ve kültürümüzün bazı hususiyetleri var. Burada bunları hayatta tutmak çok zor. Ukrayna’da Paskalya çöreğini mağazalardan alabilirsiniz, ancak burada işler o kadar kolay değil.”  diye konuştu.

Etkinliğin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Şerel, “Etkinliğe Ankara ve civarında yaşayan Ukraynalılar ve eşleri katıldı. Kermeste çeşitli hediyelik eşyalar satıldı.” dedi.

Derneğin ikinci katında yumurta boyama etkinliği yapıldığını anlatan Şenel, “Yumurta önce balmumu ile boyanıyor, daha sonra çeşitli renkler ile süsleniyor. Bu etkinliğe hem çocuklar hem de büyükler katılabildi.” diye kaydetti.

Paskalya nedir ne zaman kutlanır?

Bugün Ukrayna’da Paskalya Bayramı kutlanıyor. Hıristiyanların inancına göre Hazreti İsa’nın öldükten sonra dirildiği gündür. Her yıl 22 Mart ile 25 Nisan arasındaki günlerde, ayın dolunay devresinden sonraki ilk pazar günü kutlanır. Kelime, İbranice «pesah» (geçiş) sözünden gelmiştir. Katoliklerle Ortodokslar arasında Paskalyanın tarihi bakımından ayrılıklar vardır. Ortodokslarınki, Katoliklerinkinden 12 gün sonra gelir. Paskalya ‘da boyalı yumurta yemek, eğlenceler tertiplemek adet olmuştur.

Ukrayna dili okuyan öğrenciler için Ukrayna’da ücretsiz dil kursu

0

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grınevıç (Lilia Hrynevych), Türkiye’de Ukrayna dili eğitimi gören üniversite öğrencilerinin Ukrayna’da ücretsiz yaz dil kurslarına katılabileceğini bildirdi.

İstanbul Üniversitesinde Ukrayna Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın açılışı için Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Türkiye Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası konuyla ilgili Facebook sayfasında açıklamada bulunan Grınevıç, “İstanbul Üniversitesi’nde Ukrayna Dili ve Edebiyatı bölümünün açılışı, Milli Eğitim Bakanı ile görüşmeler yapmak için iyi bir fırsat oldu. Bilim parklarının, elektronik ders kitaplarının, ikili diploma programlarının ve akademik hareketliliğin gelişimi hakkında konuştuk. Türkiye’de Ukrayna dilini öğrenen öğrenciler için Ukrayna’da ücretsiz dil kursları düzenleme konusunda anlaştık. Bu yaz kursları, bu yıl Ukrayna üniversiteleri temelinde başlayabilir.” diye bildirdi.

27 Mart tarihinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri Bölümünde, Türkiye’deki ilk Ukrayna Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın açılışı gerçekleştirildi. Törene Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grınevıç, YÖK Başkanı Yekta Saraç, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak katıldı.

Odesa ile İstanbul arası yelken yarışması düzenleniyor

0

Ukrayna – Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100. Yılında, Odesa ile İstanbul arası ‘Karadeniz Şampiyonası’ isimli yelken yarışması düzenleniyor.

‘Karadeniz Şampiyonası’ isimli yelken yarışmasının organizasyonunu İstanbul Offshore Racing Club ile Ukrayna Yelken Federasyonu üstleniyor.

Yarışmanın tanıtımı için geçtiğimiz gün Kiev’de düzenlenen basın toplantısına, Ekrem Yemlihaoglu – Istanbul Offshore Racing Club, Ukrayna Yelken Federasyonu Başkanı Rodion Luka, Yelken Federasyonu Başkan Yardımcısı / Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dimitry Şimkiv ile Odesa Bölge Valiliği Temsilcisi Maksim Stepanov, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Nikolay Movçan ve DEİK Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci katıldı.

Kiev’de düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamada, ‘Karadeniz Şampiyonası’nın’ 12 Ağustos’ta Odesa’da başlayarak, İstanbul’da sona ereceği bildirildi.

Ukraynalı ve Türk yelkencilerin yanı sıra, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan takımların katılacağı yarışmada, Odesa ile İstanbul arasındaki 350 millik mesafeyi yelkenli ile en kısa sürede kateden takım, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanacak.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinden film gösterimi

0

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin öncülüğünde, ülkenin Donetsk şehrindeki havalimanı savaşını anlatan “Cyborgs: Kahramanlar Ölmez” filminin gösterimi yapıldı.

Ankara’da sinema salonundaki gösterime, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Klimkin, burada yaptığı konuşmada, “Filmin izleyicilerde özel duygular uyandıracağına inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Yapıtın, Hollywood filmlerine benzemediğini vurgulayan Pavlo Klimkin, “Film, Ukrayna’nın bağımsızlığı ve bütünlüğü için canlarını veren kahramanları anlatıyor. Kahramanlar ölmez.” dedi.

Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu ise Ukrayna’da savaşın 4’üncü yılına girdiğini anımsatarak, şu ana kadar savaş nedeniyle 10 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini vurguladı. Filmde bu savaşın kahramanlıklarının görülebileceğine değinen Kırımoğlu, özellikle vatan ve millet konularına değinildiğinin altını çizdi.

Filmin yönetmeni Akhtem Seitablayev ise “Türklere ‘vatan için ölmek nedir’ diye anlatmanın bir anlamı yok. Çünkü Türkiye’nin büyük tarihi bu tür örneklerle doludur. Bu film, çocuklarının gelecekte hangi ülkede yaşayacaklarını önemseyen insanlar hakkındadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye – Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu VI. Toplantısı Ankara’da yapılacak

0

Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu (OSPG) VI. Toplantısı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ukraynalı mevkidaşı Pavlo Klimkin’in katılımlarıyla 30 Mart 2018 tarihinde Ankara’da yapılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye- Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin bir alt mekanizması olan OSPG Toplantısı sırasında, iki ülke ilişkilerinin ilerletilmesi ve çeşitli alanlardaki iş birliğinin derinleştirilmesi hususları kapsamlı şekilde ele alınacaktır. Kırım Tatar Türklerinin durumu ile Donbas’taki son gelişmelerin de görüşüleceği toplantıda, güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında da görüş alışverişinde bulunulacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Toplantı vesilesiyle Türkiye’yi ziyaret edecek Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin’in Ankara’da bazı üst düzey görüşmeler yapması da öngörülüyor.

Ukrayna’dan TİKA’ya hayırsever kuruluş ödülü

0

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kiev Program Koordinasyon Ofisi, 2017 senesinde olduğu gibi Ukrayna’nın hayırsever kuruluşları arasına girdi.

Kiev Belediyesi Salonunda ödülleri verilen yarışmaya Türkiye’nin yanı sıra ABD, Fransa, Polonya, Kanada, Macaristan, Danimarka, İsveç gibi ülkeler de aday gösterildi. Yurt Dışı Yardımları kategorisinde TİKA 2017 senesinde olduğu gibi ilk üçe girerek yine ödüle layık görüldü.

Ukrayna’nın üst düzey bürokrat, siyasetçi ve milletvekillerinin katılımıyla düzenlenen ödül töreninde Ukrayna’daki Müslüman, Yahudi ve Hristiyan dini liderleri de söz alarak hayırseverliğin insanlığı birleştiren bir unsur olduğuna vurgu yaptılar.

Ödülü alan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Türkiye’nin yardımseverlik konusunda milli gelire göre dünyanın en cömert ülkesi olduğunu ve Türkiye’nin bu hassasiyetinin TİKA aracılığıyla Ukrayna’da da ödülle karşılık bulmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

TİKA, Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi aracılığıyla 1997 yılından beri 44 milyon dolar bütçe ile 500’den fazla proje hayata geçirdi. Ukrayna’daki soydaş ve akraba toplulukların (Kırım Tatarları, Gagavuzlar ve Ahıska Türkleri) sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonları başta olmak üzere ülke genelinde projeler organize eden TİKA, Ukrayna’da insani yardım alanında ülke kamuoyu ve devlet nezdinde en önemli kuruluşlarından biri olarak kabul ediliyor.

Nevruz Şenlikleri Aydın’ı renklendirdi

0

Aydın’ın Nazilli İlçesinde düzenlenen Nazilli Belediyesi 8. Uluslararası Nevruz Şenlikleri büyük ilgi gördü.

Aydın’ın Nazilli İlçesinde düzenlenen Nazilli Belediyesi 8. Uluslararası Nevruz Şenlikleri büyük ilgi gördü. Şenliklere katılan konuk ülkelerin halk oyunları ekiplerinin yanı sıra yerli ekiplerin gösterileri de beğeni ile izlendi.

Türkiye’nin de içinde yer aldığı geniş bir coğrafyada baharın gelişini müjdeleyen, barış, kardeşlik, dostluk mesajlarının da anlam kazandığı bir gün olan Nevruz Bayramı kutlamalarının sekizincisi düzenlenen Nazilli’deki kutlamalar, Ukrayna, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’ın da halk oyunları ekiplerinin katılımı ile renklendi.

Çelenk koyma töreninin ardından kortej yürüyüşü ile başlayan kutlamalar belediye meydanında nevruz ateşinin yakılması, nevruz duası, nevruz sepetlerinin takdimi, protokol konuşmaları ve gösterilerle devam etti.

Nevruz duasının ardından, Nevruz Bayramı kutlamalarına nevruz ateşinin yakılması ile başlandı. Yakılan ateşin üzerinden tüm protokol üyelerinin atlamasından sonra, örs dövüldü. Bolluk ve bereketin simgesi olan Nevruz sepetini Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Kaymakam İbrahim Küçük’e takdim etti.

Protokol üyeleri geleneksel olarak günümüze dek süregelen boyalı yumurtaları tokuşturdu. Öğrenciler tarafından Nevruz şiirlerinin okunmasının ardından yerli ve yabancı halk oyunları gösterileri ile kutlamalar son buldu.