Ana Sayfa Blog

Ukrayna Büyükelçiliğinden fotoğraf yarışması

0

Ukrayna’nın Ankara büyükelçiliğinin resmi sosyal medya hesabından, Ukrayna’nın bağımsızlık gününün (24 Agustos 1991) 28. Yıldönümü vesilesiyle ödüllü fotoğraf yarışması düzenleneceği ve yarışmaya Ukrayna’yı ziyaret eden herkesin katılabileceği duyuruldu.

Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna gezinizde tarihi anıtlarımızı, heykellerimizi, ilginizi çeken turistik yerlerimizi ve güzel Ukrayna’mızın eşsiz
doğasını fotoğraflayarak anılarınızı ölümsüzleştirdiniz.
Sizleri, Ukrayna’da objektiflerinize takılan birbirinden güzel kareleri bizlerle de paylaşmaya ve bağımsızlığımızın 28. Yıldönümü şerefine düzenlediğimiz fotoğraf yarışmamıza katılmaya davet ediyoruz.”  İfadeleri kullanıldı.

Yarışmaya katılanların göndermiş oldukları fotoğraflar jüri tarafından incelenecek ve en güzel üç fotoğraf yarışmanın kazananları olacak.

Birbirinden güzel ve anlamlı hediyeler sahiplerini bekliyor

Büyükelçilik tarafında, yarışmaya katılan en güzel üç fotoğrafın sahibine çeşitli hediyeler verileceği ve aynı zamanda kazananların Eylül ayında, Ukrayna’nın bağımsızlığının 28.Yıldönümünde Ukrayna’nın Ankara büyükelçiliği tarafından düzenlenecek olan diplomatik etkinliğe davet edilecekleri duyuruldu.

Yarışmanın son katılım tarihi: 27 Ağustos. Fotoğrafların yollanacağı adres: ukrintr2014@gmail.com

13 yaşındaki Ukraynalı Avrupa Dalış Şampiyonasında altın madalya kazandı

0

13 yaşındaki Ukraynalı Oleksii Sereda, Kiev’deki 2019 Avrupa Dalış Şampiyonası’nda, erkeklerdeki platform etkinliğinde büyük başarı kazanarak, tarihteki en genç Avrupa şampiyonu oldu.

5 Ağustos – 11 Ağustos tarihleri arasında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen, 2019 Avrupa Dalış Şampiyonası’nda, 10m platform etkinliğinde büyük bir başarıya imza atan Oleksii Sereda, Ukrayna’ya üçüncü altın madalyayı getiren isim oldu.

Diğer Ukrayna şampiyonları arasında Viktoriya Kesar ve Stanislav Oliferchyk (3m karışık senkro) ve Sofiia Lyskun (kadın 3m platformu) yer aldı.

Bundan önce Ukrayna, Avrupa Dalış Şampiyonasında iki altın madalya, üç gümüş madalya ve bir bronz madalya sahibiydi.

Bakanlar Kurulu, Ukrhydroenerho şirketinin 2020 mali planını onayladı

0

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Dnipro ve Dniester nehirleri üzerindeki büyük hidroelektrik santrallerini yöneten “Ukrhydroenerho” adlı devlet enerji şirketinin 2020 mali planını onayladı.

Kabul edilen mali plana göre, şirketin net karının 221.6 milyon dolar olması bekleniyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 2020 için şirket satışlarının maliyeti 229,6 milyon dolar, satışlardan elde edilen kârın ise, 542,2 milyon dolar olacağı, brüt karının ise, yaklaşık 281 milyon dolar olacağı belirtildi.

Plan doğrultusunda şirket, hidroelektrik enerji santrallerini yeniden inşa edecek. İlk olarak santral binalarının inşası bitirilecek ardından ise, Dnistrovska pompalı hidroelektrik enerji depolarının ikinci ve üçüncü hatlarının inşasına başlanacak. Santrallerdeki yeniden yapılanma maliyetinin yaklaşık 237,5 milyon dolara ulaşacağı bekleniyor.

Yanlış park durumunda uygulanacak cezalar ve yapılması gerekenler

0

Ukrayna’da aracınızı trafik kurallarıyla yasaklanmış bir alanda park halinde bıraktığınız takdirde belirli idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yazımızda Trafik Kanunu çerçevesinde, sürücülerin araçlarını hatalı alanlara park etmesi sonucu uygulanan idari para cezalarını ve sonrasında izlenilmesi gereken süreci sizlerle paylaşıyoruz.

Park cezası, Trafik Kanunu kapsamında hatalı yere park etmiş sürücülere uygulanan idari para cezasıdır.

1. Aracınız hangi durumlarda çekilir?

Aracınızın, trafik kurallarıyla yasaklanmış alanlara park edilmesi durumunda,

Aracınızın, toplu ulaşım araçlarının kullanımına izin verilen durakların veya durakları gösteren trafik işaretlerinin yakın mesafelerinde bulunması durumunda,

Aracınızın bulunduğu yerden dolayı başka araçların, yayaların, özel ulaşım araçlarını kullanan engellilerin hareket alanlarını kısıtlaması durumunda,

Aracınızın, bebek arabası kullanan yayaların hareket etmelerine engel olduğu durumlarda,

Aracınızın, toplu ulaşım araçları için ayrılmış şeritte bulunması durumunda,

Aracınızın, bisiklet sürücüleri için ayrılmış şeritte bulunması durumunda,

Aracınızın, acil durumlarda ve belirli bölgelerin acil alanları çevresinde toplu taşımaların çalışmalarına engel olduğu/olabileceği durumlarda,

Aracınızın iki veya ikiden fazla şeridin geçişini bloke ettiği durumlarda,

Aynı zamanda aracınızın, yol yapımı bölgesinde, demiryolu geçidinde, tramvay yolunda, üst geçitte, köprüde ve tünel gibi özel geçişlere izin veren alanlarda  bulunması halinde aracınıza trafik polisleri tarafından gerekli işlemler yapılacaktır.

2. Aracınızın çekilmesi durumunda yapılması gerekenler nelerdir ? 

Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken 102 numaralı hattı arayarak, aracınızın plakası ve modelini bildirmenizdir. Daha sonra aracınızın nerede olduğunu ve son durumunu öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Sizlere bildirilen ceza ücretini ödemeniz istenecektir. Çekicinin çağrılması,arabanızın çıkarılması ve uygulanan idari ceza ortalama 2000 UAH tutarında olacaktır.

3. Aracınıza ceza kesilmesi durumunda yapılması gerekenler nelerdir ?

Ukrayna idari kanununun 122. maddesinin 1.fıkrasına göre “park etmek yasaktır” trafik işaretinin bulunduğu alanlarda, aracınızı park etmek veya aracınızı belirli süreliğine duraklatmak yasaktır. Bu alanlarda aracınızın konumlandırılması sonucu, trafik polisleri tarafından sizlere yaklaşık olarak 255 UAH gibi bir para cezası uygulanacaktır.

Ukrayna idari kanununun 122. maddesinin 3. fıkrasına göre, dolmuş, otobüs gibi toplu taşıma araçlarının güzergah şeridine park eden ve trafiğin aksamasına sebep olan araçlara 510 UAH para cezası uygulanacaktır.

4. Trafik cezalarını nasıl ödeyebiliriz ?

Ukrayna idari kanununun 300-1. Maddesine göre, aracınıza uygulanan trafik cezaları sonrasında yapılması gereken, aracınızın ön camına yerleştirilmiş idari bildirim kağıdını 10 iş günü içinde ödemenizdir. Ödemelerinizi, bankalar, terminaller veya online ödeme araçlarıyla yapabilirsiniz.

Hukuk Danışmanı: Evren Damyan

Hukuk Fakültesi Mezunu/ Yüksek Lisans: Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele

Zelenskıy Türk iş dünyasını Ukrayna’ya davet ediyor

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy Ankara’da bir araya geldi. İki ülkenin “stratejik ortaklığının öneminin” yinelendiği görüşmede, Kırım’dan bölgesel güvenliğe, serbest ticaret anlaşmasından yatırımlara kadar birçok konu ele alındı.

Erdoğan, Zelenskıy’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı. Liderler, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, görüşmede Karadeniz’deki ve Kırım’daki durumun ele alındığını açıklarken, “Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’taki çatışmaların en kısa sürede sona ermesi temennimizdir” dedi.

Erdoğan’ın ardından söz alan Zelenskıy, dün hayatını kaybeden Ukrayna askerleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını talep etti. Ardından Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu söyleyen Zelenskıy, “Rusya’nın uluslararası hukuka saygı duymasını, bölgeye barış ve istikrarın dönmesini, aynı zamanda Kırım Tatar halkının hak ve özgürlüklerini korunmasını ve Kremlin’in, siyasi tutukluları serbest bırakmasını sağlayacak ortak bir yol bulacağımıza eminim” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’nin Türk iş dünyasını Ukrayna’ya davet ettiği konuşmasında şu açıklamalara yer verildi, “Serbest ticaret anlaşması bunu sağlayacak. Tarafların süreçlerin tamamlanmasından sonra ilgili belgelerin hazırlanabileceğini ümit ediyorum. Bunun yanı sıra sayın Erdoğan ile yol, havalimanı, deniz limanları işbirliği konularına değindik ve aynı zamanda savunma, enerji ve turizm alanlarındaki işbirliğimizi görüştük. Önümüzdeki seneler boyunca Ukrayna güzel büyüme oranlarını göstermek istiyor. Yıllık olarak büyüme oranı yüzde 5-7 arasındadır. Bunun için ilgili reformları hayata geçirip, yabancı yatırımcılar için Ukrayna’yı cazip hale getirmek istiyoruz. Bu yöndeki çalışmalara başlamış durumdayız. Türk iş dünyasını Ukrayna’ya memnuniyetle davet etmek istiyorum. Ukrayna’da rahat çalışmanız için size şahsım adına garanti verebilirim, birlikte büyüyelim.”

Altı Ukrayna üniversitesi dünya sıralamasına girdi

0

The QS World University Ranking’e göre altı Ukrayna üniversitesi dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer aldı.

QS TopUniversities web sitesinde paylaşılan derecelendirmelere göre, “Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi”, 481. sırada yerini alırken, başkent Kiev’de bulunun “Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi”, 531- 540 aralığında sıralamaya girdi.

Ukrayna’da sıralamaya giren 6 üniversite içerisinde “Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü”, 601- 650 arasında yerini alırken bu sıralamayı Ulusal Teknik Üniversitesi olan “Kharkiv Politeknik Üniversitesi”, 701-750 arasındaki değerler ile takip etti.

Derecelendirmeye göre “Lviv Ulusal Politeknik Üniversitesi” ve “Sumy Ulusal Devlet Üniversitesi”, 751-800 arasındaki pozisyonu paylaşan üniversiteler oldu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak

0

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nin, 7 Ağustos 2019 tarihinde Türkiye’ye geleceği bildirildi.

Programına dair henüz resmi bir açıklama yayımlanmayan ziyaretin 7 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşeceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in ziyareti esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi, Türk büyükelçiler konferasında diplomatlara hitap etmesi ayrıca Kırım Derneği Genel Merkezinin yeni binasının açılışını yapması bekleniyor.

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Zelenskıy’nin İstanbul’da iş forumuna katılacağı bildirildi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’ten yapılan açıklamada ise, 7-8 Ağustos tarihlerinde Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak olan Zelenskıy’nin, İstanbul’da 8 Ağustos’ta düzenlenecek olan Türkiye – Ukrayna İş Forumu’na katılacağı bildirildi.

20 Mayıs 2019 tarihinde göreve başlayan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy, Türkiye’ye ilk kez resmi ziyarette bulunacak.

15 Temmuz anısına Kiev’de anlamlı bir etkinlik düzenlendi

0

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin katılımıyla Kiev’de anlamlı bir etkinlik düzenledi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına başkent Kiev’de gül fidanı dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına başkent Kiev’de bulunan Ukrayna Bilimler Akademisine bağlı Hryshko Milli Botanik Bahçesi’nde T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin katılımıyla gül fidanı dikim etkinliği gerçekleştirildi.” İfadelerine yer verdi.

Tecrübe Paylaşım programı çerçevesinde, Ukrayna’da bulunan gönüllülerin gül fidanı dikim etkinliği hazırlık çalışmalarında yer alarak alanı dikime hazır hale getirildiği ve ardından gerçekleştirilen etkinlikte gül fidanlarını diken gönüllülerin Ukrayna’da kalıcı birer hatıra bıraktığı da bildirildi.

Büyükelçi Andrii Sybiha’dan 15 Temmuz mesajı

0

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili paylaşımda bulundu.

Büyükelçisi Andrii Sybiha kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajda, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle kendi demokrasisi ve ülkesi için savaşan cesur Türk halkı ile dayanışma içindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

Kaleiçi Old Town Festivali’nin onur konuğu Ukrayna olacak

0

Ukrayna Anayasası’nın kabulünün 23.yıl dönümü dolayısıyla Antalya’da düzenlenen resepsiyona katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 4. Kaleiçi Old Town Festivali’nin onur konuğunun Ukrayna olacağını bildirdi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Ukrayna Antalya Başkonsolosluğunun Ukrayna Anayasası’nın kabulünün 23’üncü yıldönümü dolayısıyla düzenlediği resepsiyonda, 4’üncü Kaleiçi Old Town Festivali’nin onur konuğu ülkesinin Ukrayna olacağını ilan etti.

Başkan Uysal, Ukrayna Antalya Başkonsolosluğu Vyacheslav Khomenko ev sahipliğinde Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda düzenlenen Ukrayna Anayasası’nın 23’üncü kabul yıl dönümü resepsiyonuna katıldı. Resepsiyona konsolosluk yetkililerinin yanı sıra Antalya’da yaşayan çok sayıda Ukrayna vatandaşı da katıldı. Günün anısına Başkonsolos Khomenko, Başkan Uysal’a ülkenin geleneksel kıyafeti vışıvanka hediye etti. Başkan Uysal, hediyeyi iki ülke arasındaki dostluğunu sembolü olarak aldığını söyledi.

Muratpaşa Belediyesi’nin her yıl farklı bir ülkeyi onur konuğu olarak ağırladığı Kaleiçi Old Town Festivali’ne 4’üncü yılda Ukrayna’nın onur konuğu ülke olarak katılacağını belirten Başkan Uysal, “Ukrayna’yı festivalimizde konuk edeceğiz. Dostluğumuzu ve komşuluğumuzu daha da pekiştireceğiz.” dedi.

Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilecek Kaleiçi Old Town Festivali’nin 10-13 Ekim tarihlerinde düzenleneceği açıklanmıştı.