Ana Sayfa Blog

Zelenskıy ile Timoşenko bir araya geldi

0

Batkivshchyna(Anavatan) Partisi lideri Yuliya Timoşenko, 12 Haziran Çarşamba günü Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi’nde Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ile bir araya geldi.

Resmi Facebook sayfasından açıklama yapan Timoşenko, ” Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ile yönetim binasında toplantı gerçekleştirdim.” mesajını paylaştı.

Toplantının konusu hakkında konuşan Timoşenko, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy ile ülkedeki durumu, erken parlamento seçimlerini ve insanların yeni hükümetten beklediği değişikliklerin nasıl uygulanacağını konusunda görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Timoşenko, 10 Haziran’daki Tüm Ukraynalılar Birliği – Batkivshchyna(Anavatan) kongresinde, partisinin yeni seçilecek olan parlamentoda Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’nin partisiyle ve diğer demokratik Avrupa yanlısı güçlerle koalisyon kurmaya hazır olduğunu özellikle ifade etti.

Ayrıca Anavatan partisinin başkanı, Halkın Hizmetkârı ve Holos (ses) partilerinin liderlerine, bazı seçim bölgelerinde tek aday gösterme ve birbiriyle uyumlu seçim çalışmaları yürütme konusunda çağırıda bulundu.

Son olarak ise, ICTV kanalında açıklamalarda bulunan Timoşenko, Anavatan partisinin parlamento koalisyonuna giremese bile yetkililere karşı muhalefette bulunmayacağını söyledi.

 

Ukrayna’da Mayıs ayı enflasyonu belli oldu

0

Ukrayna Devlet İstatistik Servisi’ne (GosStat)göre Mayıs 2019’da çekirdek enflasyon oranı bir önceki aya göre % 0,2 oranında büyüdü.

Yetkili makamlar tarafından, “Mayıs 2019’da çekirdek enflasyon, Nisan 2019’a göre % 0,2 oranında büyüdü ve % 2,3 seviyesine ulaştı.” açıklaması yapıldı.

Mayıs 2019’da tüketici fiyat enflasyonu Nisan 2019’a göre % 0,7 oraninda artti ve bu yil icin % 4,2 seviyesine ulaştı. Bu oran, Mayıs 2018 ile kıyaslandiginda ise, tüketici fiyat enflasyonu % 9,6 seviyesine ulaşmış oldu.

Aralık 2018’e kıyasla Mayıs 2019’da Tüketici malları ve hizmetleri içerisinde, sebze fiyatları % 44,7; meyve fiyatları % 22,2 artarken, ulaşım sektöründe demiryolu hizmet fiyatları da, % 17,7 oranında arttı.

Yetkili makamlar tarafından Aralık 2018’e kıyasla Mayıs 2019’da yumurta % 31,4; doğal gaz % 4,2 ve benzin ile yağ maddelerindeki fiyatların % 1,6 oranında düştüğü belirtiliyor.

Ukrayna’da süresiz oturum izni başvurusu nasıl yapılabilir?

0

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat döneminin 2017 yılında başlaması itibariyle çifte vatandaşlık, oturum izni ve yabancı yatırımlar konusundaki sorular yoğun olarak gündeme gelmeye başlamıştır. Bu konular hakkındaki soruları ve dikkat edilmesi gereken hususları, Ukrayna’da hukuk eğitimini tamamlayarak Türk vatandaşlarına hukuki danışmanlık hizmeti veren Evren Damyan yanıtladı.

Ukrayna ve Türkiye arasında çifte vatandaşlık var mı?

Ukrayna devleti “Çifte Vatandaşlığı” kabul etmemektedir.

Ukrayna Göç izni hakkında bilgi verir misiniz?

Ukrayna Yasası’na göre, göç izni, göç yönetmeliği sınırları dahilinde verilmektedir.

Göç kotası, göçmen kategorilerine göre Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından öngörülen şekilde belirlenmektedir.

Oturum iznine nasıl hak sahibi oluruz?
 1. Göçleri Ukrayna’nın çıkarına olan bilim ve kültür insanları;
 2. Ukrayna ekonomisi için somut bir ihtiyaç olan yüksek vasıflı uzmanlar ve işçiler;
 3. Yabancı dönüştürülebilir para birimiyle Ukrayna ekonomisine en az 100 (yüz) bin dolardan büyük tutarıyla yabancı yatırım yapmış şahıslar;
 4. Hem annesi hem babası Ukrayna vatandaşları olan şahısların erkek veya kız kardeşi, büyükbabası veya büyükannesi, erkek torunu veya kız torunu;

5) Daha önce Ukrayna vatandaşı olan kişiler;

6) Göçmenin ebeveynleri, kocası (karısı) ve reşit olmayan çocukları;

7) Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde üç yıl veya daha fazla görev yapmış kişiler.

Süresiz oturum izni başvurusu nasıl yapabiliriz?

1) İki yıldan fazla bir süredir evli olduğu durumunda eşlerden birine, eğer ikinci eşi Ukrayna vatandaşı ise, Ukrayna vatandaşlarının çocuklarına ve ebeveynlerine;

2) Ukrayna vatandaşlarının velileri veya mütevellileri olan veya Ukrayna vatandaşlarının veliliği veya vasiliği altında olan kişilere;

3) Ukrayna vatandaşlığı bölgesel kökene göre kazanma hakkı olan kişilere;

4) Ukrayna’nın kamu yararı olan kişilere;

5) Yurtdışındaki Ukraynalılara, yurtdışındaki Ukraynalıların eşlerine ve Ukrayna’ya beraber girişleri yapma ve kalma halinde onların çocuklarına.

Göçmen idaresi tarafından istenen belgeler nelerdir?

1) Üç fotoğraf;

2) Pasaport belgesinin bir kopyası;

3) Kişinin ikamet yeri hakkında bir belge;

4) Ailenin yapısı hakkında bilgi, evlilik cüzdanının bir kopyası (başvuruda bulunan kişi evli ise);

5) Kişinin kronik alkolizm, madde bağımlılığı, uyuşturucu bağımlılığı veya sağlık alanında devlet politikasının oluşumunu sağlayan merkezi yürütme birimi tarafından belirlenir bulaşıcı hastalıkları listesinde bulunan hastalıklarıyla hasta olmadığına dair bir belge.

Yabancıların Ukrayna’da yatırım yapabilmesine ilişkin hususlar nelerdir ?

Ukrayna ekonomisine en az 100 (yüz) bin dolardan büyük tutarıyla yabancı yatırım yapmış şahıslar için: Yatırım faaliyeti ile ilgili tüzük ve / veya tescilli anlaşmaların (sözleşmeler) kopyaları ve yabancı dönüştürülebilir para birimiyle Ukrayna ekonomisine en az 100 (yüz) bin dolardan büyük tutarıyla yabancı yatırımın gelmesine dair banka bildirimi gerekmektedir.

Ukrayna Kanunu uyarınca, “Ukrayna’da yabancı yatırımlar hakkında” aşağıdaki şekilleri alabilir:
 • Ukrayna Ulusal Bankası tarafından dönüştürülebilen yabancı para birimi olarak kabul edilen döviz;
 • Ukrayna para birimleri: Ukrayna mevzuatına uygun olarak;
 • Taşınır ve taşınmaz mallar ve ilgili mülkiyet hakları;
 • Hisse senetleri, tahviller, diğer menkul kıymetler, çevrilebilir para biriminde ifade edilen şirket hakları yanı sıra (dönüştürülebilir para birimi cinsinden ifade edilen Ukrayna yasalarına veya diğer ülkelerin mevzuatına uygun olarak oluşturulan bir tüzel kişiliğin yetkili sermayesindeki bir pay (hisse) üzerindeki mülkiyet hakları);
 • Parasal talepler ve birinci sınıf bankalar tarafından garanti edilen ve yatırımcının ülkesinin yasalarına (prosedürlerine) veya uluslararası ticaret geleneklerine uygun olarak onaylanmış dönüştürülebilir para biriminde bir değere sahip olan sözleşmeden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesine ilişkin hak talepleri;
 • Dönüştürülebilir bir para birimindeki değeri yatırımcının ülkesinin veya uluslararası ticaret geleneklerine (prosedürlerine) göre teyit edilmiş ve ayrıca Ukrayna’da yapılan uzman değerlendirmesiyle onaylanmış olan fikri mülkiyet haklar, Ukrayna topraklarında telif hakkı da dahil olmak üzere, ayrıca icat hakları, faydalı modeller, endüstriyel tasarımlar, mal ve hizmet işaretleri, vb.;
 • Toprak kullanma hakkı ve dönüştürülebilir bir para birimindeki değeri yatırımcının ülke yasalarına veya uluslararası ticaret geleneklerine uygun olarak onaylanan mevzuat veya anlaşmalara uygun olarak sağlanan doğal kaynakların kullanımı da dahil olmak üzere ekonomik faaliyetlerde bulunma hakları;
 • Ukrayna mevzuatına uygun diğer değerler.
Yabancı yatırımlar aşağıdaki şekillerde yapılabilir:
 • Ukrayna tüzel kişilikleri ve bireyleri ile ortaklaşa oluşturulan işletmelere kısmi katılım veya faaliyet gösteren işletme payı;
 • Tamamen yabancı yatırımcıların sahip olduğu işletmelerin, şubelerin ve diğer ayrı tüzel kişiler birimlerin kurulması veya sahip olunan işletmeler;
 • Doğrudan mülk ve mülk edinilmesi yoluyla veya hisse, tahvil ve diğer menkul kıymetler şeklinde olan binaların, apartmanların, depoların, donanımların, taşıtlar ve diğer mülk nesnelerin dahil olmak üzere Ukrayna yasaları ile yasaklanmamış taşınmaz veya taşınır malların ve mülklerin satın alınması, komplekslerinin doğrudan edinilmesi yoluyla veya hisse senetleri, tahviller ve diğer menkul kıymetler şeklinde satın alınması;
 • Bağımsız olarak, Ukrayna tüzel kişiliğinin veya gerçek kişilerin katılımıyla toprağı kullanma ve Ukrayna topraklarında doğal kaynakların kullanılması için hakların alınması;
 • Diğer mülkiyet haklarının kazanılması;
 • Üretim paylaşımı anlaşmaları temelinde ekonomik (ticari) faaliyetler;
 • Ukrayna’nın ekonomik kuruluşları ile yapılan anlaşmalar temelinde bir tüzel kişilik oluşturmadan da dahil olmak üzere Ukrayna yasaları tarafından yasaklanmayan diğer şekillerde.

Bu nedenle, dikkatleri şu hususa çekmeliyim: eğer ikamet etmeyen bir kişi Ukrayna topraklarında maliyeti 100 (yüz) ve bin dolardan fazla olan bir gayrimenkul satın alırsa, göçmenlik izni için başvuru yapma hakkına sahip olmaktadır fakat böyle bir başvuruya aşağıdakilerin eklenmesi zorunludur:

 1. Noter onaylı emlak satış sözleşmesi,
 2. Banka tarafından verilmiş ve yukarıda söz edilen tutarın resmi olarak sözleşmede belirtilen ödeme şartlarına uygun olarak devredilmesine ilişkin bir belge.

 

Hukukçu Evren Damyan

Hukuk Fakültesi mezunu/ yüksek lisans yolsuzluk ve rüşvetle mücadele

*Yukarıda verilen bilgiler dahilinde doğacak maddi ya da manevi zararlardan Ukr-Ayna sorumlu değildir. Ukr-Ayna; süresiz oturum izninin, iş sözleşmeleri, ekonomik, ticari yatırım faaliyetlerinin, yürürlükte olan yasalar çerçevesinde, uzman hukukçulardan görüş alınarak yapılmasını önerir.

Halkın Hizmetkârı partisinin ilk 20 adayı belli oldu

0

Halkın Hizmetkârı partisi Pazar günü düzenlenen parti Kongresinde, parlamento seçimine katılacak ilk 20 adayını kamuoyu ile paylaştı.

Parti lideri Dımıtro Razumkov, Devlet başkanı kararnamesi ile Ukrayna Parlamentosunun temsilcisi olarak atanan Ruslan Stefanchuk ve partinin yargı reformu uzmanı Irına Venediktova, Halkın Hizmetkârı Partisinin ilk 3 adayı olarak ön plana çıkıyor.

Seçim listesinde adı geçen adaylar:

1.   Girişimci ve gönüllü olan David Arakhamia;

2.   Yolsuzlukla mücadele uzmanı Halına Yançenko;

3.   Partinin dijital konulardan sorumlu başkanı Mıkhailo Fedorov;

4.   Kampanya şefi Oleksandr Kornienko;

5.   Vergi ve yolsuzlukla mücadele mevzuatı konusunda uzman olan Anastasia Krasnosilska;

6.   Medya yöneticisi Oleksandr Tkaçenko;

7.   Ukraynalı bir atlet olan Grek-Romen güreşçi Zhan Beleniuk;

8.   Eğitim uzmanı olan Serhiy Babak;

9.   Ekonomik Bilimler Adayı Vladyslav Krıkliy;

10. Geliştirme ve inşa alanında uzman olan Olena Shuliak;

11. Kamu ve politik aktivist, insan hakları aktivisti olan Dmıtro    Natalukha;

12. Film yapımcısı olan Yelizaveta Iasko;

13. Yakıt ve enerji kompleksi alanında uzman olan Oleksiy Orzhel;

14. Enerji uzmanı olan Andriy Herus;

15. Sağlık alanında uzman bir doktor olan Mykhailo Radutsky;

16. Kolluk kuvvetleri ve adli sistemler konusunda uzman olan Denıs Monastırskı;

17. Vergileme, kamu maliyesi ve bankacılık hukuku konusunda uzman olan Daniil Hetmantsev.

Dokunulmazlık kalkacak

Pazar günü Parti Kongresinde konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy, adayların yeni oluşturulacak olan parlamentoya dokunulmazlık kazanmak için katılmayacağına inandığını çünkü sıkça dile getirdiği üzere siyasilerin dokunulmazlığını kaldıracağını söyledi.

Ukraynalı turistlerin tercihi Türkiye oldu

0

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Türk Hava Yolları’nın (THY) Ukrayna’daki tanıtım etkinliklerinin etkisiyle Ukrayna’dan gelen turist sayısının bu yıl 1,5 milyonu aşarak yeni bir rekor kırması bekleniyor.

TÜROB’dan yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜROB ve THY iş birliğiyle turizm pazarlarında seçenekleri genişletmek amacıyla Ukrayna’da gerçekleştirilen tanıtım etkinlikleri meyvelerini vermeye başladı.

Her pazarın koşullarına uygun olarak gerçekleştirilen tanıtım etkinlikleri kapsamında Ukrayna’da Kiev ve Odessa’dan sonra üçüncü workshop çalışmasına da Kharkiv’de imza atıldı. Ukraynalı turizmcilerin yoğun ilgi gösterdiği organizasyonda 3 saat içinde 980 bire bir görüşme gerçekleştirildi.

Bu kapsamdaki tanıtım çalışmalarında pilot ülke olarak belirlenen Ukrayna turizm pazarı, turizmciler açısından başarı öyküsü olma yolunda hızla ilerliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Ukrayna’dan gelen turistlerin Antalya’nın yanı sıra İstanbul, Kapadokya, Kayseri, İzmir ve Sapanca gibi diğer destinasyonları da tercih etmeye başladığına dikkati çekti.

Bu yıl Ukraynalı turist sayısının yeni bir rekor kırmasını beklediklerini belirten Eresin, “2018 yılında Türkiye’ye 1 milyon 386 bin Ukraynalı turist gelirken, bu rakam bu yılın ilk 4 ayında yüzde 14 artışla 211 bin olarak gerçekleşti. Yıl sonu itibarıyla Ukraynalı turist sayısının 1,5 milyonu aşmasını bekliyoruz. Türkiye ağırlıklı olarak yaz aylarında plaj turizmi odaklı ziyaret edilse de İstanbul, Kayseri, Kapadokya, İzmir ve Sapanca’nın yoğun ilgi görmesiyle aslında bütün bir seneye yayılan potansiyel gözlemleniyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya paralı askerler üzerindeki kontrolünü kaybetti

0

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelensky, 7 Haziran’da Donetsk bölgesinde bulunan Novoluhanske köyünün yakınında iki Ukraynalı askerin ölmesine ve sekizden fazla askerin de yaralanmasına sebep olan ağır silahlı terör saldırısının, Rusya’nın bölgedeki paralı askerler üzerinde kontrolünü kaybettiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Zelensky, ” Ağır silahların kullanılması ve Minsk anlaşmalarının bariz şekilde ihlal edilmesi, en basit şekilde paralı askerler üzerindeki kontrolün kısmi kaybını gösteriyor. Rus tarafının bu birimler üzerindeki kontrolünü yeniden kazanacağını umuyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Zelensky ayrıca vefat edenlerin ailelerine başsağlığı diledi ve saldırıya uğrayan Ukraynalı askerlerin cesaret ve dayanıklılıkları için teşekkür ederek Ukrayna’nın ateşkes ve tutsakların serbest bırakılması konusundaki ısrarını diplomatik düzeyde devam ettireceğini vurguladı.

Açıklamalarına devam eden Ukrayna Devlet Başkanı,  “Ukrayna ordusunun bombalanması, ateşkes konusundaki müzakere sürecini bir kez daha baltalamak için açık bir girişimdir. Bu emirleri kim verdiyse, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri duruma göre sert tepki verecektir. Ayrıca diplomatik düzeyde, çatışmanın sonlandırılması ve esirlerin serbest bırakılması zorunluluğu konusundaki duruşumuz, sağlam ve sabit olarak kalacaktır.” dedi.

Ukraynalı ailelere “sıcak kredi” programı

0

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel kalkınma, İnşaat, Konut ve Ukrayna Kamu Hizmetleri Bakanı olan Hennadiy Zubko, şuana kadar yaklaşık 600.000 Ukraynalı ailenin, “sıcak kredi” adlı enerji verimliliği programından yararlandığını söyledi.

Kredi hakkında açıklamada bulunan Zubko, “Yaklaşık 600.000 Ukraynalı aile “ sıcak kredi ” programından şimdiden yararlandı. Buna paralel olarak, enerji tasarrufu önlemlerinin eş finansmanına % 10 ile % 30 arasında destek sağlayan 140 belediye programının yanı sıra Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından finanse edilen IQEnergy programı da kredi desteğine katkıda bulunuyor. Krediye başvuran aileler, konutlarının yalıtımı ve modernizasyonu için satın aldıkları malzeme maliyetinin % 35’ni geri alabiliyor. ” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Bakan, bu tür programların enerji maliyetlerini optimize etmeye katkıda bulunduğunu; ancak bu konuyu ele almak için sistematik bir yaklaşım sağlamadıklarını belirtti. “Sonuç olarak, devlet kayda alınan bütün fonların faaliyet alanını tahmin edemez” dedi. Bakana göre, Enerji Verimliliği Fonu’nun başlatılması, konutlara tamamen farklı bir enerji modernizasyon seviyesi sağlayacak.

Ukrayna genelindeki enerji verimliliğini ele alan Bakan, “Ülkedeki enerji verimliliği reformunun başarılı bir şekilde uygulanması için “sıcak kredi” programı kilit bir araçtır.” dedi.

“Sıcak Kredi” Programı

“sıcak kredi” programı hanehalkının enerji verimliliğini arttırmayı sağlıyor. Devlet, program katılımcılarına krediyle satın alınan malların maliyetinin % 20 ile 35’ini geri ödüyor. Enerji verimliliği önlemleri arasında binaların yalıtımı, su ve ısı sayaçlarının montajı, termostatik regülatörlü ısıtıcılar, camların değiştirilmesi, aydınlatmanın modernizasyonu ve diğer şeyler bulunuyor.

Cumartesi Okulu’nun tatil zili çaldı

0

Ankara’da sosyal, kültürel ve eğim alanında çeşitli etkinlikler ve birliktelikler gösteren Ankara Ukrayna Derneği, Cumartesi okulunun bir dönemini daha renkli programlar ile sonlandırdı.

Cumartesi Okulu’nun dönem sonu etkinliğine Ukrayna Ankara Büyükelçiliği görevlileri, aileler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Cumartesi Okulu öğrencileri, okulun son dönemi itibariyle öğrendikleri dansları sergileme, masallar anlatma ve resim yapma şansını bularak, eğitim sertifikalarını almaya hak kazandılar.

Cumartesi okulunun dönem sonu etkinliğinde açılış konuşmasını yapan Valentyna Khorunzha; “Dersler bitti, tatil ile devam etme zamanı. Bugün tüm okul ailesi olarak buradayız. Okulda öğrenciler, aileler ve öğretmenler olarak sevgi, saygı ve dostluğun ahenginle birleşiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ankara Ukrayna Derneği, Cumartesi okulunun yaz tatili bitimiyle tekrar başlayacağı bilgisini tüm davetliler ile paylaşarak, gelecek dönemde öğrencileri okula davet ettiler.

Samsun’da Ukraynaca dil kursları ilk tatiline başladı

0

Karadeniz Ukraynalılar Derneği, Ukraynaca dil kurslarının ilk eğitim dönemini tamamlayarak tatile başladı.

Karadeniz Ukraynalılar Derneği, Ukraynaca dil eğitimine ilgisi olan tüm katılımcılar için açmış olduğu dil kurslarının ilk döneminin tatil itibariyle sonuna geldiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Karadeniz Ukraynalılar Derneği, konu ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, Ukraynaca dil eğitimine ilk kez başlayan katılımcıların aylar öncesi Ukraynaca kitapları eline aldıklarında dili öğrenmek konusunda tedirginlikleri olduğunu fakat eğitim döneminin sonu itibariyle Ukraynaca metinleri okuduklarını hatta günlük yaşamda ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede konuşabildiklerini bildirdi.

Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Lıudmyla Shymko ise yapmış olduğu açıklamada; “Samsun’da Ukrayna dil kurslarının ilk dönemi sona erdi. Ukrayna dilinin yabancı dil olarak gelişimine büyük katkı sağlayan Ukrayna Ankara Büyükelçiliğine ve Ukraynaca dil öğretmenliği görevini üstlenerek büyük bir zevkle çalışan Katya Pernata’ya teşekkür ediyoruz. Bu bizim diasporamız için büyük bir hazinedir.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy göreve başladı

0

Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimini kazanan Volodımır Zelenskiy, yemin ederek görevine başladı.

Ukrayna Parlamentosunda Zelenskiy’in Devlet Başkanlığı görevine başlaması için yemin töreni düzenlendi. Farklı ülkelerin Devlet Başkanları, Parlamento Başkanları ve Bakanların geldiği törene Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldı.

Parlamento Genel Kurulunda kürsüde anayasa üzerine el basarak yemin eden Zelenskiy’e Devlet Başkanlığı mazbatası ve bazı devlet sembolleri verildi.

Zor kararlar almaktan korkmadığını söyleyen Zelenskiy, barış için popülerliğini ve gerekirse görevini kaybetmeye hazır olduğunu dile getirdi. Zelenskiy, “Kahramanlarımızın ölmemesi için her şeyi yapmaya hazırım.” dedi.

Bakanlar kurulunu istifaya çağıran Zelenskiy, “8. Dönem Ukrayna Parlamentosunu feshediyorum.” açıklamasında bulunarak, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını, yasa dışı zenginleşmeye karşı ceza yasası çıkarılmasını ve seçim yasasında düzenleme yapılmasını istedi.

Ukrayna Anayasası’na göre Devlet Başkanının parlamentoyu feshetmesinden sonra 60 gün içinde ülkede Milletvekili seçimlerine gidilmesi gerekiyor.