Ana Sayfa Blog

Ukrayna Dil Politikaları Ankara’da Ele Alındı

0

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Başkent Üniversitesinin iş birliği ile, “Dil Politikaları & Dil Çatışmaları: Sovyet Döneminden Bağımsız Ukrayna’ya” konulu panel düzenlendi.

Başkent Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süer Eker’in sunumuyla gerçekleşen panelin katılımcıları arasında; Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Eğitim ve bölgesel iş birliği Ataşesi Anna Şmık (Shmyk), Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Aydıngün, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi vea Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, Gagavuz Türkü akademisyen Doç. Dr. Tudora Arnaut, İstanbul Üniversitesi Slav Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mariana Barçuk-Halık, ve yer aldı.

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da, programa kısa bir süreliğine katılarak, panel katılımcılarına başarılar diledi.

Programın açılış konuşması, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Siyasi İlişkiler Müsteşarı Olga Bohonska tarafından yapıldı.

Bohonska, Ukrayna’nın tarih boyunca birçok imparatorluğun çapraz yolunda olduğunu bu farklı devletlerin Ukrayna’nın dilini yok etmeye çalıştığını bunun şimdilerde de devam ettiğini kaydetti.

Atatürk’ün Dil Üzerine Görüşlerinden Örnekler

Ukrayna Büyükelçiliği Eğitim, Bölgesel işbirliği Ataşesi Anna Şmık (Shmyk), ise program kapsamındaki konuyla ilgili bir sunum gerçekleştirerek, Rusya’nın uyguladığı baskıcı dil politikalarına değinen Şmık, Atatürk’ün Türk Dili üzerine veciz sözlerinden örnekler verdi.

“Ukreince” en zengin Slav dillerinden biri

Gagauz Türkü akademisyen Doç.Dr. Arnaut Tudora, Ukrayna’nın eski Sovyetler Birliği döneminde 15 devlet arasından ilk bağımsızlığını ilan eden ülke olduğunu ve bunun çok önemli olduğunu, bunun ancak geçmişle, zengin kültürle mümkün olabileceğini vurguladı. Ukreince öğrenmeyi düşününlere tavsiyelerde bulunan Tudora, Ukreince’nin en zengin Slav dillerinden biri olduğunu, önce Rusça öğrenip daha sonra Ukreince öğrenmenin yanıltıcı ve güçlükler getireceğine dikkat çekti.

Biletska: “Ukraynaca” tabiri kullanılması gerekli

Ukrayna Ankara Derneği Başkanı Dr. Öğr.Üyesi Yuliya Biletska, Şmık ve Tudora’nın fikir birliğinin aksine ”Ukraince” ve ”Ukraynaca” ayrımında ”Ukraynaca” tabirinin kullanılması gerektiği görüşünü savundu.

Yuliya Biletska, Ukrayna’nın bir devlet olması ve kendi topraklarında olmasına rağmen, Rusya’nın propanganda ve dil konusundaki baskılara karşı durmak zorunda kalmasının çok garip ve dikkat çekici olduğunu kaydetti.

Ukraince Rusça’dan Kurtulmadıkça Sömürü Sürecek

”Ukreince” ve ”Ukraynaca” tabirinin kullanımındaki görüş ayrılığında Biletska’ya katılan Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Aydıngün konunun sosyolojik ve siyasi boyutlarına dikkat çekti.

Aydıngün, değerlendirmelerinde yer verdiği bilimsel çalışmalardan örneklendirmeler yaparken, ”Bazılarına göre Rusça, Ukrayna’nın sömürge geçmişini temsil etmektedir, dolayısıyla Ukraince Rusça’dan kurtulmadıkça sürmekte olan sömürgeden kurtarılamayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Ankara’da ‘Ukraynaca Eğitim’ seminerleri

0

Ankara Ukrayna Derneği’nin ev sahipliğinde, Türkiye’de gerçekleştirilen Cumartesi okullarının eğitimlerine yönelik seminerler düzenlendi.

13 Ekim tarihinde Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin destekleriyle, Ankara Ukrayna Derneği’nin ev sahipliğinde Cumartesi okullarının eğitimsel yeniliklerini geliştirmeye yönelik seminerler düzenledi.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın davetli olarak katıldığı seminerlerde;  Lviv Politeknik Ulusal Üniversitesi’nin önde gelen uzmanlarından Olena Mytsko ve Trumko Oksana; Karpat Vasil Stefanik Ulusal Üniversitesi öğretim üyelerinden Lubov Pena ve Olesya Dibovskaya; İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Maryana Barchuk-Halyk’de konuşmacılar arasındaydı.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska ve ardından davetli konuşmacıların sunumları ile devam etti. Andrii Sybiha yapmış olduğu açılış konuşmasında, Türkiye’de Ukrayna dilinin öğretilmesinin ve yayılmasının önemini vurgulayarak, yapılan etkinliklere Büyükelçilik olarak desteklerini dile getirdi. Ukrayna dilinin, Türkiye’de öğretilmeye başlamasının ve Ukraynacaya olan ilginin artmasının  altını çizdiği konuşmasında; “Bir toplumun anadilini anlamak o toplumun ruhunu anlamakla aynı şeydir” ifadelerini kullandı.

Birçok dinleyicinin katıldığı seminerlerde, farklı üniversitelerden gelen uzmanlar, Ukraynaca öğretiminin yeni yöntemleri konusunda bilgi ve deneyimlerini Cumartesi Okulu’nun eğitimcileri ve katılımcılar ile paylaşarak, dil eğitimi konusunda ortaya çıkan sorunları tartıştılar. Ankara Ukrayna Derneği, seminerlere katılamayanlar için, Facebook sayfasından canlı yayın yaptı.

Aynı zamanda 12 Ekim tarihinde, farklı üniversitelerden gelen uzmanlar, Cumartesi Okulunu ziyaret ederek, öğrenciler için Ukraynaca çalışmaları konusunda dersler düzenlediler.

Ukraynalı yazar Osmanlı tarihindeki 6 kadın sultanı anlattı

0

Osmanlı tarihinde önemli yeri olan 6 kadın sultan, Ukraynalı yazar Oleksandra Şutko tarafından kaleme alındı.

Ukraynalı yazar Oleksandra Şutko, son olarak 2017’de Türkçe’ye de çevrilen Hürrem Sultan’ın ardından ‘Kadın Saltanat: İktidar ve Sevgi’ kitabını kaleme aldı.

Ukraynalı yazar kitabında Hürrem Sultan, Mihrimah Sultan, Nurbanu Sultan, Safiye Sultan, Kösem Sultan ve Hatice Turhan Sultan gibi Osmanlı’nın 6 ‘güçlü’ kadınını anlatıyor.

Ukraynalı yazara göre Hürrem Sultan Osmanlı’da en güçlü kadın karakterdi: “Hürrem Sultan narin ve zeki bir kadındı. Belki de kurnaz bir kadındı. Biliyor musunuz, Türkçe kurnaz kelimesi küçük ve kalkık burunlu anlamına gelen Rusça kurnoz kelimesine benzer. Kurnaz kalkık burun.”

Son kitabında Osmanlının güçlü kadınlarını ele aldığını söyleyen Şutko şu açıklamalarda bulundu: ‘Kadın Saltanat: İktidar ve Sevgi’ kitabımda Hürrem Sultan, Mihrimah Sultan, Nurbanu Sultan, Safiye Sultan, Kösem Sultan ve Hatice Turhan Sultan’ı anlatıyorum. 16. 17. yüzyılda Osmanlı yönetiminde etkin olan bu sultanların aşk ve diplomasi mektupları var kitapta. Onların hayatlarını analiz etmeye çalıştım. Türkiye, Polonya ve Venedik arşivlerini kullandım.”

Yazarken Türkiye, Fransa, İngiltere, Polonya ve İtalya arşivlerini kullanan Şutko’nun yeni planı ise Osmanlı haremi ve aşk üzerine bir kitap kaleme almak.

Ukraynalı yazar Şutko’nun ‘Kadın Saltanat: İktidar ve Sevgi’ anlamına gelen son kitabı henüz Türkçe’ye çevrilmedi.

Türkiye-Ukrayna ticari ilişkileri Ankara’da ele alınacak

0

Türkiye-Ukrayna ticari ilişkileri ve yeni yatırım imkanları, Ankara’da “Türkiye-Ukrayna Ekonomik İlişkileri ve İkili İş Birliği İmkanları” toplantısında ele alınacak.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Memleketçi Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MİSİAD) ortaklaşa düzenlediği “Türkiye-Ukrayna Ekonomik İlişkileri ve İkili İş Birliği İmkânları” konulu toplantı, 23 Eylül 2019’da Ankara Ticaret Odasında gerçekleşecek.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, MİSİAD Genel Başkanı Feridun Öncel, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ve birçok Türk, Ukraynalı akademisyen ve iş insanının katılacağı toplantıda; Türkiye-Ukrayna ilişkileri değerlendirilerek, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler kapsamında Ukrayna’daki yatırım imkânları konuşulacak, aynı zamanda Ukrayna’da Türk işadamlarına sunulan destekler katılımcılara aktarılacak.

EkoAvrasya Ukrayna Derneği sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu bildirimde şu açıklamara yer verdi;

“Kıymetli EkoAvrasya Dostları,

EkoAvrasya, MİSİAD ve Ukrayna Ankara Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa düzenlenen ’’Türkiye – Ukrayna Ekonomik İlişkileri ve İkili İşbirliği İmkânları’’ konulu toplantıyı teşriflerinizi saygı ile dileriz.”

Tarih :23 Eylül 2019 / Pazartesi
Saat : 19.00
Yer: Ankara Ticaret Odası, Söğütözü, 2180. Cd. Çankaya/Ankara
L.C.V : Beşir VAR / Genel Sekreter 0 536 5897956

Ukrayna ile Türkiye arasında vergilendirme anlaşmasına yönelik değişiklikler onaylandı

0

Ukrayna ve Türkiye Hükümetleri arasında vergilendirme konusundaki değişiklikleri içeren protokol onaylandı.

Ukrayna Verkhovna Radası, Ukrayna ve Türkiye Hükümetleri arasındaki çifte vergilendirmeyi ve gelir vergisi kaçakçılığını önleme anlaşmasını değiştiren protokol 320 Milletvekilinin onayı ile kabul etti.

Maliye Bakanı Yardımcısı Yuriy Geletii, anlaşmanın iki ülke arasında bilgi paylaşımının iyileştirilmesine olanak sağlayacağını bildirdi.

Geletii konu hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

 “Protokol 9 Ekim 2017 tarihinde Kiev’de imzalandı. Protokolün hükümleri, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Model Sözleşmesine tamamen uygun. Özellikle, protokolün bilgi alışverişi ile ilgili maddeleri yeni bir revizyon sağlıyor. Ülkeler vergi borçlarının tahsilinde birbirlerine yardımcı olacaklar.” dedi.

Protokol, aynı zamanda vergi yardımları konusunda yeni değişiklikler de sunuyor.

“Ukrayna dönüşüm sürecinde şeffaf ve açık bir yol takip ediyor”

0

Ukrayna devlet enerji iletim şirketi Ukrenergo’nun Denetim Kurulu Başkanı Şevki Acuner, Türk-Ukrayna İşadamları Derneği tarafından (TUİD) Ankara’da düzenlenen Ukrenergo’nun tanıtım toplantısında Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için yürütülen çalışmaların önemini vurguladı.

Türk-Ukrayna İşadamları Derneği tarafından (TUİD) Ankara’da düzenlenen Ukrenergo’nun ilk yurt dışı tanıtım toplantısında Ukrayna devlet enerji iletim şirketi Ukrenergo’nun Denetim Kurulu Başkanı Şevki Acuner, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi için yürütülen bu tip çalışmaların son derece önemli olduğunu söyledi.

Ukrenergo’nun son 6 ay içinde çok ciddi bir değişimden geçtiğine işaret eden Acuner, Ukrayna’nın dönüşüm sürecinde son derece şeffaf ve açık bir yol takip ettiğini ifade etti.

Acuner, Ukrayna elektrik sektörünün dönüşümü sürecinde en önemli faktörlerden birinin, Avrupa elektrik sistemine entegrasyonun tamamlanması olduğunu dile getirerek, böylece Rusya’ya olan bağımlılığın azalacağını ve enerji güvenliğinin sağlanmasıyla fiyatlarda rekabetçi bir ortamın oluşturulacağını anlattı.

“3 milyar dolarlık yatırım programı büyük fırsatlar yaratacak”

Bu kapsamda büyük bir yatırım programını onayladıklarını aktaran Acuner, şöyle konuştu:

“Bu 3 milyar dolarlık yatırım programı, sizler için çok büyük fırsatlar yaratacak. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkiler benim bütün iş hayatımda gözlemlediğim diğer ikili ilişkilerden son derece farklı. Ukrayna, Türk iş adamlarının şeffaflığını, dürüstlüğünü ve yaptığı işin kalitesini gösterilebileceği en rahat piyasalardan biri. İnşallah bu toplantı sadece enerji sektörünün değil diğer sektörlerin de önünü açacaktır.”

“Türkiye, Ukrayna’ya en çok yatırım yapan üç ülke arasında”

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan da bugün Türkiye’nin ihracatının yüzde 48’inin AB ülkelerine yapıldığını ve kazanılan bu avantajın Ukrayna gibi ülkelerde de Türkiye’yi güçlü kıldığını söyledi.

Yaklaşık 600’den fazla Türk şirketinin Ukrayna’ya bugüne kadar 3 milyar doları aşan yatırım yaptığını kaydeden Pehlivan, “Türk sermayesi 2014 sonrası yapılan yatırım tutarıyla, ülkede en çok yatırımı olan üç ülke arasına girmiş durumda.” diye konuştu.

Pehlivan, Ukrayna’da Türkiye ve Türk markası algısının günden güne geliştiğini belirterek, “TUİD organizasyonuyla Ukrenergo’nun üst yönetimi, departman direktörleri Türk müteahhitlik, mühendislik, müşavirlik firmaları ve ekipman üreticileriyle bir araya gelecek. Projelerini ve ihalelerine katılım şartlarını anlatacak.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da marka nasıl tescillenir?

0

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştiği ve ticari girişimlerin arttığı süreçte, Ukrayna’da yeni marka oluşturma ve marka tescil başvurusundan önce yapılması gereken araştırmaları Hukuk Danışmanı Evren Damyan Ukr-Ayna okurları için hukuki çerçevede değerlendirdi.

Patent Nedir?

Buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir. Buluşu yapılan bir ürün ya da sistemin bütün hakları patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz.

Patent neden gereklidir?

Patent Tescilinin önemlini iki yönden vurgulayabiliriz.

Patent tescili ile koruma altına alınmayan buluş için yapılan emek, zaman ve para harcaması serbest piyasada kayba sebep olabilir. Buluş ortaya çıktıktan sonra üretimi araştırması kadar pahalı olmayacağından herkes tarafından üretilebilir ve buluşçunun buluşa ulaşmasını sağlayan emek zaman ve para harcamasından doğan maliyet sadece buluşçu üzerinde kalacağı için diğer rekabetçiler en baştan karlı olarak işe başlamış olacaktır.

Patent ile koruması olmayan buluş, buluşçu dışında kimselerce tescil edilebilir. Böyle bir durumda başkası tarafından elde edilmiş patent hakkı asıl buluşçu’ya karşı ileri sürülebileceğinden buluşçu buluşun kendisine ait olduğunu ispat edemezse kendi bilgi ve tecrübesinin ürünü olan buluşun ticari gelirinden faydalanamaz hale gelebilecektir.

Ukrayna’da patent ve marka tesciline ilişkin bilinmesi gerekenler:
Ukrayna’da Ticari Marka tescili iki yolla şekillenir;
  1. Ürünler ve hizmetler için marka tescili
  2. Ticari markanın tanınmış olarak kabul edilmesi

Ticari marka tescili yapınca özel hakkına ve kullanılmasına sahip olursunuz. Ticari Marka hakkını üzerine teslim etme hakkına sahipsiniz.

Ukrayna’da sözlü, grafiksel, kombine, sesli ve büyük hacme ait olan ticari marka tescili yapabilirsiniz.

Ukrayna yasalarına göre hem gerçek kişi hem de tüzel kişi sahibi olabilir.

İzlenilecek ilk adım

Kayıt süresince markaya başvuru, resmi sorgulamayı gerektirir. Kayıt yapılması ve sertifikası son adımdır.

Ticari markanız önceki kayıtlı ya da başvurulmuş hizmetler ve ürünler üzerine markalar ile benzer olduğu takdirde, kayıt konusunda reddedilmiş olabilirsiniz. Bu sebepten dolayı reddedilmeyi önlemek için araştırma yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu araştırma sayesinde bütün benzer ve özdeş olan tariflenmesi, sahipleri ve başvurdukları tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ticari Marka Tescili süresi ne kadardır?
Ticari Marka Tescili süresi 12-18 ay aralığında sürmektedir.
Ukrayna’da patent tescilinde yetkili kurum hangisidir?

“Ukrayna Fikri Mülkiyet Enstitüsü”

Patent isteme veya patent hakkı gasp edilen kişi neler yapabilir?

Patent isteme hakkı, patent başvurusu öncesinden başlayarak patent belgesi alınıncaya kadar geçen süreyi, patent hakkı ise patent belgesi alındıktan sonraki süreyi kapsamaktadır.

Bu zaman dilimleri içerisinde art niyetli bir kişi veya kuruluş tarafından patent başvurusu gasp edilen kişi dava yoluyla kendine ait olan hakkın tekrardan kendisine verilmesini talep edebilir. Patent hakkı aksi ispat edilene kadar kişilere verilen bir haktır. Aksi bir durumun ispat edilmesi durumunda patent hakkı gerçek sahibine verilir.

Ukrayna’da patent ve marka tesciline ilişkin daha ayrıntılı bilgi için:

http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3687-12  Ukrayna Parlamentosu; Kanunu 1993/12/15 sayısı 3687-XII

Hukukçu Evren Damyan

Hukuk Fakültesi mezunu/ yüksek lisans yolsuzluk ve rüşvetle mücadele

Antonov, TEKNOFEST- 2019’da yerini aldı

0

Ukrayna’nın önde gelen havacılık şirketi olan Antonov, 17-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST-2019 Havacılık ve Teknoloji Fuarı’na katılıyor.

TEKONOFEST kapsamında bölgesel jetler başta olmak üzere bir dizi proje hakkında sunum gerçekleştirecek olan Antonov, AN-178 Nakliye Uçağını ise statik alanda katılımcıların ziyaretine açacak. Bu kapsamda AN-178 Askeri Nakliye Uçağı, İstanbul Atatürk Havaalanına kısa bir süre önce intikal etti. Antonov heyetine, şirket başkanı Oleksandr Donets eşlik ediyor.

Ukrayna merkezli Antonov Company tarafından geliştirilen An-178 Askeri Nakliye Uçağı; 32.2 metre uzunluğa, 30.5 metre kanat açıklığına, 9.5 metre yüksekliğe, 15 ila 18 ton azami faydalı yük kapasitesine, 12.200 metre servis irtifasına, 825 km/sa azami hıza, 18 ton faydalı yük ile 1000 km uçuş menziline ve 2 kişilik mürettebata sahiptir.

Altı Ukrayna üniversitesi dünyanın en iyileri arasında

0

Altı Ukrayna üniversitesi, Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020 listesinde yerini aldı.

Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020 listesi derecelendirme notu geçtiğimiz günlerde yayınlandı, liste bu yıl 92 ülkeden 1.300’den fazla üniversite içeriyor.

Bir yıl önce 1000+ değerlendirme notuna giren Lviv Politeknik Ulusal Üniversitesi, yeni derecelendirmede 801-1000 sırasında yerini aldı.

Bu yıl sıralamaya giren üniversiteler:

– Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi;

– Ulusal Teknik Üniversitesi “Kharkiv Politeknik Enstitüsü”;

– Sumy Devlet Üniversitesi;

– Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi;

– Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi.

Aynı zamanda, İngiliz danışmanlık şirketi Quacquarelli Symonds tarafından 2020 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında, Kharkiv, Kiev, Lviv ve Sumy’den altı Ukrayna üniversitesi, TOP-1000’de yer aldı.

Ukrayna’nın 28. Bağımsızlık Günü için Ankara’da resepsiyon düzenlendi

0

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın ev sahipliğinde Ukrayna’nın Bağımsızlığının 28. yıl dönümü resepsiyonu verildi. Resepsiyona yerli ve yabancı misyon şefleri, askeri ataşeler, bürokrasi temsilcileri, akademisyenler, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, tarafından verilen resepsiyon Sheraton Ankara Hotel’de düzenlendi.

Ukrayna’nın Bağımsızlığın’nın 28.yıldönümü kutlamaları, Şef Natalia Ponamarchuk’un yönetimindeki Ukrayna Filarmoni Orkestrası’nın klasik müzik dinletisiyle başladı. Dinletinin ardından; ArpAnatolia’nın performansı ve B&B Project’in, büyüleyici Bandura ve akordeon melodileriyle misafirlere müzik şöleni yaşatıldı.

Programda konuşan ev sahibi Büyükelçi Sybiha da Ukrayna’nın 28 yaşına geldiğinde Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu kanıtladığını söyledi. “Ukrayna olmadan Avrupa projesinin asla tam bir proje olamayacağına inanıyoruz.” diyen Sybiha, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme konusunda hala zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Sybiha, “Neredeyse her gün askerlerimiz şehit düşüyor. Ancak Ukrayna ve liderleri barışı mümkün kılmak için ellerinden geleni yapıyor. En yakın zamanda kazanacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna arasında son günlerde yaşanan esir değişimini anımsatan Sybiha, tarihi bir ana tanıklık ettiklerini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, burada yaptığı konuşmada, Ukrayna milli gününü kutladı.

İki ülke ticari ilişkileri hakkında bilgi veren Pekcan, “Türkler ve Ukraynalılar, ticaret ve medeniyet denizi Karadeniz’de birçok projeye imza atmıştır.” dedi.

Pekcan, iki ülkenin siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler açısından “stratejik ortak” olduğunu söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Avrupa Birliği’nden sonra ikinci ziyaretini Türkiye’ye yaptığını anımsatan Pekcan, ikili ticaret hacminin 4,1 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirterek şunları kaydetti:

“Hedefimiz, Türkiye-Ukrayna ikili ticaret hacmimizi önce 10 milyar dolar sonra da 20 milyar dolara ulaştırmak. Sadece ticaret hacmi değil, Ukrayna’daki Türk yatırımları 3 milyar dolara ulaştı. Müteahhit ve müşavirlik firmalarımız Ukrayna’da altyapı hizmetleri ve ülkenin yeniden yapılanmasına hizmet ediyor. Güçlü ticari ilişkinin yanı sıra serbest ticaret anlaşması (STA) görüşmeleri yürütmekteyiz. Umarım müzakerelerde iki tarafın da kabul edeceği dengeli bir anlaşmaya ulaşabileceğiz.”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, resepsiyona ilişkin sosyal medyadan, “Resepsiyonumuza gösterilen ilgi, Türkiye ve Ukrayna dayanışmasının gerçek bir nişanesidir. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler, uluslararası müttefikliğin gerektirdiği desteğe güzel bir örnektir. Stratejik müttefik olarak Kyiv ve Ankara’nın ortak hedefi bölgedeki barış ve güvenliktir.” açıklamalarında bulundu.

https://twitter.com/UKRinTR/status/1172193378651574272?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1172193378651574272&ref_url=https%3A%2F%2Fukrturk.net%2Fukrayna-milli-gunu-ankarada-kutlandi-resepsiyonumuza-gosterilen-ilgi-turkiye-ve-ukrayna-dayanismasinin-gercek-bir-nisanesidir%2F%3Ffbclid%3DIwAR01x4KXSv7RTdtcuF24GiPDrFi2FMFFXNY3C8l14winOTZrFTVfLKocDck

24 Ağustos 1991’de Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Yüksek Konseyi (parlamentosu), ülkenin bağımsızlığını ilan etmiş ve 1 Aralık 1991’de  düzenlenen referanduma katılanların yüzde 90’ı, bağımsızlık yönünde oy kullanmıştı.