Ana Sayfa Blog

Ankara’da Ukrayna kütüphanesi açıldı

0

Ankara’da bulunan Ukrayna Derneği tarafından Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ve yeni faaliyete girmiş olan Ukrayna kütüphanesi açıldı.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da faaliyet gösteren Ukrayna Derneği, Ukrayna kütüphanesini açarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Ukrayna kütüphanesinde klasik edebiyattan, tarihi kitaplara, öğrenciler için ders kitaplarından, çocuklar için masal kitaplarına kadar yaklaşık 1.500 kitap bulunmakta. Kütüphanede, Ukraynalı yazarların yazmış olduğu farklı türden kitapların yanı sıra Türk edebiyatı yazarlarının da Ukraynaca’ya çevrilmiş birçok kitabına ulaşmakta mümkün.

Aynı zamanda Ukrayna Derneği, Ukrayna kütüphanesinde uyulması gereken kurallarında içinde yer aldığı, kütüphanedeki kitaplara ulaşımı kolaylaştırmak ve ziyaretçilerin mevcut kitapların güncel durumlarını takip edebilmesi amacıyla web sayfasını oluşturdu.

Ukr-Ayna için açıklamalarda bulunan Ukrayna Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yuliya Biletska Ukrayna Kütüphanesi hakkında şunları söyledi; “Ukrayna Derneğini kurduğumuzda, Ukrayna kütüphanesini açmak bizim öncelikli hedeflerimiz arasındaydı. Türkiye’de böyle bir ilke imza atmamızdaki amacımız, Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşlarının kendi kültürlerinden, tarihlerinden ve edebiyatlarından uzaklaşmasını istemememiz yatmaktadır. Tabi unutmamak gerekir ki kitaplar bu yöndeki isteğimiz için önem teşkil etmektedir. Ayrıca kütüphanemizin açılış sürecinde Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin maddi anlamdaki destekleri yanı sıra hediye ettikleri kitaplar, Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi’nin (İvano-Frankivsk, Ukrayna) kütüphanemize göndermiş olduğu ders kitapları ve Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşlarının kütüphanemizi zenginleştirmek amacıyla sunduğu kitaplar kütüphanemizin açılış sürecini önemli ölçüde hızlandırarak kitap sayımızı arttırdı.”

Yuliya Biletska sözlerini sonlandırırken, Ukrayna Derneği tarafından organize edilen ve cumartesi günleri faaliyet gösteren ‘Cumartesi Okulu’ için de gerekli olan kitap ihtiyaçlarını Ukrayna kütüphanesinden temin ettiklerinin ve ilk aşamada kütüphanenin bu konuda sağladığı imkanlar üzerinde durdu.

Ukrayna Kütüphanesi Ankara’nın merkezi, Kızılay’da bulunan Ukrayna Derneği’nde faaliyet göstermektedir. Adres, Hatay sok. 6/5, Kızılay, Ankara.

Kiev’de Türkçe kurslara kayıtlar devam ediyor

0

Kiev Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türkçe kurslara kayıtların devam ettiği duyuruldu.

Kiev Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen Türkçe kursları için kayıtların devam ettiği geçtiğimiz günlerde Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nün sosyal medya hesabından bildirildi. Daha önce Kiev Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe derslerin 9 Ocak’ta başlayacağını ve kayıtların 26 Ocak tarihine kadar devam edeceği bilgisini de paylaşmıştı.

Yunus Emre Vakfı; Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek için kurulmuş bir kamu vakfıdır.

Yunus Emre Enstitüsü ise Vakfa bağlı bir kuruluş olarak yurt dışında kurduğu merkezlerde yabancılara Türkçe öğretimi çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin tanıtımı amacıyla kültür ve sanat faaliyetleri yürütmekte, ayrıca bilimsel çalışmalara destek vermektedir.

2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında 50’den fazla kültür merkezi bulunmaktadır. Kültür merkezlerimizde verilen Türkçe eğitiminin yanı sıra, farklı ülkelerdeki eğitim kurumlarıyla yapılan iş birlikleri ile Türkoloji bölümleri ve Türkçe öğretimi desteklenmektedir. Kültür merkezleri aracılığıyla birçok etkinlik düzenlenmekte, ulusal veya uluslararası etkinliklerde Türkiye temsil edilmektedir.

Türkçe kursları için son kayıt tarihi: 26 Ocak 2018

Bilgi-Bilişim Teknolojileri alanı, 2017’de Ukrayna’ya 3.6 milyar dolar getirdi

0

IT Ukrayna Birliği’nin bildirdiğine göre, IT endüstrisi 2017’de Ukrayna’ya 3.6 milyar dolar getirdi.

Raporda, “Bu yıl Ukrayna IT (Bilgi-Bilişim Teknolojileri ) sektörü uluslararası arenada birçok ödüle layık görüldü ve Ukrayna’nın ekonomik gelişimine somut bir katkıda bulundu, bu zaferlerin en önemli başarı unsuru parlak, yetenekli ve nitelikli uzmanlar sayesinde” dedi.

Cari yılda tahmini 4,5 milyar dolar getiri sağlayanan IT endüstrisinin 2025 yılına kadar büyümesini iki katına çıkması bekleniyor.

 

Ukrayna’da haftanın özeti: 8-14 Ocak 2018

0

Ukrayna ile ilgili 8-14 Ocak 2018 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’dan filo tepkisi; Lviv’e Türk turistlerin ilgisi her geçen yıl artıyor; Türk Hava Yolları, yeni bir kampanya başlattı; Ukrayna Uluslararası Havayolları (UIA) filosunu büyütüyor; Ukrayna’nın sağlık alanındaki tercihi Türkiye oldu; Ukrayna Merkez Bankası (NBU) rezervleri, geçtiğimiz sene yüzde 21 oranında artış gösterdi; Ukrayna’nın 2017 enflasyon rakam açıklandı.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’dan filo tepkisi

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kırım’ın ilhakı ile yarımadada kalan Ukrayna askeri gemi ve uçaklarını iade etme önerisine tepki gösterdi.

Foto – TRT

Groysman, ülkenin doğusunda bulunan Donetsk bölgesine yaptığı ziyaret esnasında yaptığı açıklamada, Putin’in Ukrayna’ya Kırım’da kalan askeri filoyu verme teklifi ile ilgili olarak gazetecilere açıklama yaptı.

Groysman, “Benim karşı bir teklifim var. Filomuzla birlikte Kırım’ı da bize iade edin. Yakın zamanda kabul etmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Lviv’e Türk turistlerin ilgisi her geçen yıl artıyor

Unian ajansının haberine göre, Ukrayna’nın Polonya sınırındaki Lviv kentinde 2017 yılı boyunca turistler 615 milyon euro’luk harcama yaptı.

Lviv’i geçen yıl 2,6 milyon turist ziyaret etti.

Lviv’e 2017’de en fazla turist gönderen ülkeler ise şöyle sıralanıyor:

Polonya: %22,1

Belarus: %7,9

Türkiye: %7,3

Almanya: %3,6

ABD: %2

Litvanya: %1,6

İngiltere: %1,5

Çek Cumhuriyeti: %1,2

Kanada: %0,7

Türk Hava Yolları, yeni bir kampanya başlattı

Türk Hava Yollarından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna çıkışlı (Kyiv, Odesa, Kharkiv, Lviv, Kherson, Zaporizhzhia) İstanbul seferlerinde 8 Ocak Pazartesi günü itibariyle yeni bir kampanya başlatıldı.

Promosyonlu satış döneminin 08-31 Ocak 2018 tarihleri arasında, seyahat dönemin ise 15 Ocak – 10 Haziran 2018 tarihleri arasında olduğu Wingo kampanyasının, her şey dahil ücretleri şöyle:

Ukrayna

TK           KBP        IST          $159     IST          KBP

TK           ODS       IST          $159     IST          ODS

TK           LWO      IST          $129     IST          LWO

TK           KHE        IST          $139     IST          KHE

TK           OZH       IST          $119     IST          OZH

TK           HRK       IST          $119     IST          HRK

 

Ukrayna Uluslararası Havayolları (UIA) filosunu büyütüyor

Kurumun Facebook hesabından yapılan açıklamada, ‘UİA filosunu, Ukrayna için tamamen yeni bir uçak tipi ile dolduracak – Boeing 777-200ER.’ denildi. Açıklamada, dört adet yeni Boeing 777-200ER uçaktan ilkinin düzenli seferlere, mart ayında başlamasının planlanlandığı, uçak seferlerinin Tel Aviv, Bangkok, New York’a yapılacağı kaydedildi. 1992’de kurulan UIA, Ukrayna’yı bugün  ’ki 38 ülke ile bağlıyor.

Filosunda 43 uçak bulunan şirket, haftalık 1100 uluslararası ve iç hat uçuşu gerçekleştiriyor.

Ukrayna’nın sağlık alanındaki tercihi Türkiye oldu

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliği Başkan Yardımcısı İnna Daşenko’nun verdiği bilgiler dahilinde, Ukrayna’daki kanser hastalarının yüzde 40’ının, nörolojik hastalıkları olanların yüzde 10’unun, ortopedik hastalıkları olanların yüzde 6’sının, hastalıklarına teşhis arayanların yüzde 8’inin, kemik iliği nakli yaptırması gerekenlerin yüzde 6’sının tedavi için yurt dışına gittikleri bildirildi.

Oftalmoloji (görme yolları hastalıkları), üroloji, solunum sistemi, kulak burun boğaz hastalıklarının tedavisi ve estetik cerrahi için de Ukraynalıların birçoğunun yurt dışını tercih ettikleri belirtildi.

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliği’nin verilerine göre, Ukrayna’da 2017 yılında sağlık turizmi konusunda en popüler ülke Türkiye oldu. Ukraynalı hastalar Türkiye’ye en çok kanser teşhisi ve tedavisi, ortopedi hastalıklarının tedavisi ve Da Vinci Robot yöntemiyle tedavi için gitti.

Ukrayna Merkez Bankası (NBU) rezervleri, geçtiğimiz sene yüzde 21 oranında artış gösterdi

Ukrayna Merkez Bankası (NBU) tarafından yapılan açıklamaya göre, NBU rezervleri 2017’de yüzde 21 artarak 18 milyar 800 milyon dolara ulaştı. Öte yandan rezervlerde aralık ayında yüzde 0,5’lik azalma kaydedildi.

NBU rezervlerinin Ukrayna’nın üç aylık ithalatını karşılayabileceği, öte yandan ülkenin borçlardan doğan yükümlülüklerini karşılaması için yeterli olduğu bildirildi.

Ukrayna Merkez Bankası rezervleri 2016 sonunda yüzde 17 artarak 15,5 milyar dolara yükselmişti.

Ukrayna’nın 2017 enflasyon rakamı açıklandı

Devlet İstatistik Kurumu 2017’de Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) enflasyon rakamını açıkladı. Buna göre 2017 yılında Ukrayna’da 2017 yılında TÜFE’de yüzde 13,7’lik artış kaydedildi.  Merkez Bankası’ndan konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada ise; enflasyonun beklenenden yüksek çıkmasında, geçtiğimiz yılın 1. çeyreğinde kaydedilen olumsuz hava koşulları, hayvancılık sektöründe gözlenen istikrarsızlık, et ve süt ürünlerine dünya pazarlarından olan talep artış, ulaştırma giderlerindeki artış ve işçi maliyetleri gösterildi.

Ukrayna’nın sağlık alanındaki tercihi Türkiye oldu

0

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliğinin verilerine göre, Ukrayna’da 2017 yılında sağlık turizmi konusunda en popüler ülke Türkiye oldu.

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliği Başkan Yardımcısı İnna Daşenko’nun verdiği bilgiler dahilinde, Ukrayna’daki kanser hastalarının yüzde 40’ının, nörolojik hastalıkları olanların yüzde 10’unun, ortopedik hastalıkları olanların yüzde 6’sının, hastalıklarına teşhis arayanların yüzde 8’inin, kemik iliği nakli yaptırması gerekenlerin yüzde 6’sının tedavi için yurt dışına gittikleri bildirildi.

Oftalmoloji (görme yolları hastalıkları), üroloji, solunum sistemi, kulak burun boğaz hastalıklarının tedavisi ve estetik cerrahi için de Ukraynalıların birçoğunun yurt dışını tercih ettikleri belirtildi.

Uluslararası Sağlık Turizmi Doktorları Birliği’nin verilerine göre, Ukrayna’da 2017 yılında sağlık turizmi konusunda en popüler ülke Türkiye oldu. Ukraynalı hastalar Türkiye’ye en çok kanser teşhisi ve tedavisi, ortopedi hastalıklarının tedavisi ve Da Vinci Robot yöntemiyle tedavi için gitti.

Ukrayna’da geçen sene sağlık turizmi için en fazla tercih edilen diğer ülkeler İsrail, Letonya, Litvanya, Yunanistan, Polonya, Hindistan, Belarus ve Tayland.

Bursa’da Doğuş Bayramı (Noel) ayini gerçekleştirildi

0

Bursa Ukraynalılar Derneği tarafında Doğuş Bayramı kutlanarak, Doğuş Bayramı ayini gerçekleştirildi.

6 Ocak Cumartesi günü, Bursa Ukraynalılar Derneği Doğuş Bayramını kutlayarak, Doğuş Bayramı ayinini gerçekleştirdi. Derneğin aktif üyeleri kiliseyi yılbaşı ağacı ile süslediler ve misafirlere Koliadka denilen Doğuş bayramı şarkıları söylediler.

Heybeliada Aya Triada Manastırı Pederi Harlampiy, bundan itibaren Bursa’da Doğuş Bayramının her sene kutlanacağını söyledi. Peder, “Bu sene Bursa’da son 95 yılda ilk defa Paskalya ayini gerçekleştirildi. Prussa Meteopoliti Elpidofor’un hayır duasıyla ve Ukraynalılar topluluğunun yardımıyla İsa Mesih’in doğuşunu da güzel bir şekilde kutlayabildik.” diye belirtti.

Bursa Ukraynalılar Derneği üyeleri ve bayram kutlamasına katılan misafirler, Ukrayna mutfağına ait; kutia (Doğuş Bayramına özgü aşure), varenıkı, holubtsi, sandviç gibi çeşitli yemekler yaptılar. Dernek üyesi Viktoriia Borodavchenko, “Bizim için halkımızın dini ve kültürel geleneklerini yaşatmak çok önemlidir. Bu nedenle biz de sık sık toplanıyor, Ukrayna yemeklerini yapıyor, kilise koruna katılıyor ve büyük sevinçle milli bayramlarımız için kutlamalar düzenliyoruz.” dedi

 

“6. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi” bu yıl Ukrayna’da düzenlenecek

0

Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Derneği tarafından organize edilen “6. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi” Ukrayna’da düzenlenecek.

Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Derneği tarafından “6. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi” 25 – 27 Nisan 2018 tarihleri arasında, Ukrayna Lviv Beden Kültürü Devlet Üniversitesi‘nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

“6. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi” resmi sayfasında yapılmış olan paylaşımda şu açıklamalarda bulunuldu, “Günümüzde gerek bölgemizde gerekse küresel ölçekte çatışmalar çoğalıyor ve dünya barışı tarihte hiç olmadığı kadar büyük bir tehlike ile yüzleşiyor. Böyle bir sosyo-politik ortamda, 25-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Ukrayna Lviv Beden Kültürü Devlet Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz, 6. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongremiz için ‘Spor, kültür ve sosyal araştırmaları kaybedilen değerleri keşfetmek için kullanmak’ temasını seçmiş bulunmaktayız.”

Spor Bilimleri, Kültür Araştırmaları, Eğitim Bilimleri, İslami İlimler, Güzel Sanatlar, İletişim, Edebiyat, Dilbilim olmak üzere sosyal bilimlerin çeşitli alanlarından temsilcileri bir araya getirecek olan kongreye katılmak isteyen akademisyenler 15 Ocak ile 1 Mart tarihleri arasında bildirilerini göndermeleri gerekiyor.

Neden Lviv ?
– Spor Bilimleri alanında güçlü bir partner üniversite (Lviv Beden Kültürü Üniversitesi) ve yine sözel alanlarda güçlü ve köklü bir destekçi devlet üniversitesi (Ivan Franko Devlet Üniversitesi)
– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yeni kimlik kartıyla (pasaportsuz) seyahat imkanı ve vizesiz giriş
– Çok sayıda uçuş alternatifi
– Zengin tarihi, kültürel ve doğa güzellikleri
– Avrupa ve Rusya arasında geçiş kenti olmanın getirdiği kültürel çeşitlilik
– Doğu Avrupa ülkelerine havayolu ve tren yolu ile kolay geçiş imkanı
– Dağ turizmi seçenekleri
– Son derece uygun fiyat seçenekleri

Daha detaylı bilgi için conference.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ukrayna Uluslararası Havayolları yeni model uçaklarıyla geliyor

0

Ukrayna Uluslararası Havayolları (UIA) resmi Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, uçak filosuna yeni uçaklar ekleyeceğini açıkladı.

2017 yılının son günlerinde Ukrayna Uluslararası Havayolları, uçak filosuna yeni model Boeing 777-200ER uçaklar ekleyeceğini bildirdi. Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Yakında, Ukrayna Uluslararası Havayolları (UIA) filosunu Ukrayna için tamamen yeni bir uçak tipi ile dolduracak – Boeing 777-200ER. Mart 2018’de yeni eklenecek, Boeing 777-200ER model dört uçaktan ilkinin düzenli seferlerinin başlatılması planlanmaktadır. Uçak seferleri Tel Aviv, Bangkok, New York’a yapılacaktır.”  denildi.

Four Boeing 777-200ER for UIA are comming soon. Welcome to a 3…

Welcome on board!Soon, UIA will replenish its fleet with a completely new type of aircrafts for Ukraine – Boeing 777-200ER. In March 2018, the first out of four aircrafts is planned to start its regular flights. The destinations are Tel Aviv, Bangkok, New York. Meanwhile, we invite you to take a virtual 3D tour of the salon of our aircraft!

Publié par Fly UIA sur mardi 12 décembre 2017

Ukrayna Uluslararası havayolu  (UİA) şirketi yeni bağımsız devletin milli (yerel) hava taşımacısı olarak 1992’de kurulmuştur.

UIA, düşük maliyetli şebeke hava taşımacı işletme modelini kullanan, yolcu ve yük taşımacılığında uzmanlaşmış olan Ukrayna hava taşımacılık sektörünün kurucusu olan şirkettir.

UIA şirketi Ukrayna’yı, Avrupa, Asya, Amerika, Afrika ve Orta Doğuda yerleşen 38 ülke ile bağlamaktadır. Şirket, haftalık 1100 adet uluslararası ve iç hat uçuşu gerçekleştirip iştirak havayolu şirketlerinin dünyanın 3000’den fazla şehrine ulaşılan güzergâhlarını bağlamayı sağlamaktadır. Havayolunun filosunda 43 uçak bulunmaktadır.

Ukrayna’da haftanın özeti: 1-7 Ocak 2018

0

Ukrayna ile ilgili 1-7 Ocak 2018 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Ukrayna ve Türkiye yenilenebilir enerji alanındaki çabalarını birleştiriyor; Ukrayna savunma ihtiyaçları için harcamalarını arttırmayı planlıyor; İtalya Büyükelçisi’nden Ukrayna için tam destek; Tatlı Ses çocuk yarışması Kiev’de düzenlenecek; Yunus Emre Enstitüsü Kiev’de Türkçe derslerine başlıyor; Japonya’dan, Ukraynalılar için vize kolaylığı; Financial Times, Dünya’da iş ortamını iyileştiren ülke olarak Ukrayna’yı gösterdi.

Ukrayna ve Türkiye yenilenebilir enerji alanındaki çabalarını birleştiriyor

Ukrayna ve Türkiye yenilenebilir enerji alanındaki çabalarını birleştiriyor. Her iki ülke için de faydalı olacak bu adım, Türk şirketlerinin ve yatırımlarının katılımıyla Ukrayna’da başlatılan ‘yeşil’ projelerin geliştirilmesine yardımcı olacak.

Ukrayna Devlet Enerji Verimliliği ve Enerji Tasarrufu Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Devlet Enerji Verimliliği ve Enerji Tasarrufu Kurumu Başkanı Sergey Savçuk, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ile bir araya geldi. Açıklamada, Ukrayna ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki çabalarını birleştirmelerinin, iki ülke için karşılıklı yarar sağlayacağı konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

Ukrayna Devlet Enerji Verimliliği ve Enerji Tasarrufu Kurumu ile Türkiye’deki ilgili kurumlar arasında enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve alternatif yakıt alanlarında Mutabakat Zaptı imzalanması olasılığının görüşüldüğü belirtilen açıklamada iki taraflı iş birliğinin, yenilenebilir enerji gelişiminde deneyim alışverişinde bulunmanın yanı sıra, Türk şirketlerinin ve yatırımlarının katılımıyla Ukrayna’da ‘yeşil’ projelerin hayata geçirilmesini teşvik edeceği belirtildi.

Ukrayna savunma ihtiyaçları için harcamalarını arttırmayı planlıyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkemizin askeri bütçesine rekor tutarında 86 milyar grivna (3,2 milyar dolar) ayrılacak. ABD’li ortaklarımızdan ölümcül silahlar alacağız. Ayrıca Ukrayna ordusunu, son model yerli üretim askeri teçhizatlarla donatmaya devam edeceğiz.” ifadeleri kullandı.

86 milyar grivnalık savunma bütçesinin, Ukrayna bağımsızlık tarihinin en yüksek savunma harcaması olacağı belirtildi.

Daha önce Amerikan ABC kanalında yer alan ve adı açıklanmayan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan haberde ise ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ukrayna’ya “anti-tank füzeleri” satmaya hazırlandığı iddia edildi.

Kaynaklara göre 47 milyon dolarlık satış, 210 adet anti-tank füzesi ve 35 füze fırlatma rampasını kapsıyor.

İtalya Büyükelçisi’nden Ukrayna için tam destek

Büyükelçi Davide La Cecilia resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamasında “İtalya 2018 Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı (AGİT) Başkanlık sürecini başlattı. Mins anlaşması dolayınca Ukrayna’da yaşanan krizlere çözüm aramaya yönelik çabalara tam siyasi destek vereceğiz” dedi.  Daha önce bildirildiği gibi 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle AGİT başkanlığı görevini yürüten İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, İtalya’nın 2018 AGİT Dönem Başkanlığı için temel önceliğini 11 Ocak’ta Viyana’daki AGİT Daimî Konseyi’ne sunacak.

Tatlı Ses çocuk yarışması Kiev’de düzenlenecek

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce yarımadada düzenlenen “Tatlı Ses” çocuk yetenek yarışması ilk kez Kiev’de düzenlenecek.

Yarışmaya Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan çocukların yanı sıra Litvanya,Romanya ve Türkiye’nin Kırım Tatar diasporalarından çocukların da katılacağı bildirildi. ART Kırım Tatar televizyon kanalı Genel Müdürü Lenur İslamov yaptığı açıklamada, “Bu yarışma işgalden önce her sene Kırım’da düzenleniyordu. Çocuklarımızın üzülmesine izin vermemeliyiz. Şimdiden birkaç iş ortağımız bu projeyi desteklemeyi hazır, ancak bu yeterli değil. Kırım Tatar kültürünün desteği Kırım geleceğine yapılan yatırımdır.” diye kaydetti.

Tatlı Ses çocuk yarışması üç yıl sonra ilk kez 19 Ocak’ta saat 18.00 Kiev’de Bel etage konser salonunda düzenlenecek.

Yunus Emre Enstitüsü Kiev’de Türkçe derslerine başlıyor

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkçe dersleri başlıyor.

Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nde ilk dersin 9 Ocak’ta başlayacağı, kurs kayıtlarının ise 26 Ocak 2018 Cuma gününe kadar devam edeceği duyuruldu.

Japonya’dan, Ukraynalılar için vize kolaylığı

Japonya’nın Ukrayna Büyükelçisi Shigeki Sumi, yeni yıl kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada müjdeli haberi Ukraynalı vatandaşlara bildirdi.

Ukrayna Büyükelçisi Shigeki Sumi, konu hakkında yaptığı açıklamada,” Japonya ve Ukrayna arasındaki ilişkiler kültürel boyut ile sınırlı değil, Ukrayna vatandaşları için hazırlamış olduğumuz vize şartlarında ki değişiklik 1 Ocak tarihi ile tanıtılacak” dedi.

Financial Times, Dünya’da iş ortamını iyileştiren ülke olarak Ukrayna’yı gösterdi

Ukrayna Başbakan’ı Vladimir Groysman resmi Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda “Financial Times, Dünya’da iş ortamını iyileştiren 1. ülke olarak Ukrayna’yı tanıdı bu müthiş bir haber” dedi.

2010 yılından bu yana Dünya Bankası tarafından yapılan işletme yapma kolaylığı derecelendirmesinde 2010 yılında 39.69 puanda iken 2017 tarihi itibariyle 24.21 ilerleme kaydederek 63.09 puan olmuştur.

Ukrayna’da eşsiz müziklerin mimarı “DakhaBrakha”

0

2004 yılında bir araya gelen, yaptıkları çağdaş müzikler ile Kiev’de sanatın en önemli temel taşlarından olan DakhaBrakha müzik grubu, kendilerine özgü konseptleri ile büyük ilgi toplamaya devam ediyor.

DakhaBrakha, Ukrayna’da 4 kişiden oluşan ve insanın ruhunun derinliklerinde gizli kalmış duyguları açığa çıkaran ve kendi tarzlarını “Etnik Kaos” olarak tanımlayan, insanları beklenmedik derecede etkileyen bir müzik grubudur.

DakhaBrakha, 2004 yılında, Kiev Çağdaş Sanat Merkezinde, Ukrayna Tiyatrosu’nun önde gelen yönetmeni Vladyslav Troitskyi tarafından kurulmuştur. Eski Ukrayna dilinde “DakhaBraka” Almak/Vermek manasına gelir. Grubun düzenlemiş olduğu gösterilerde her zaman güçlü görsel imgelerin bulunması, tiyatronun bu müzik grubunun performansları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu doğrular niteliktedir.

Ukrayna halk müziği ile bazı denemeler yaptıktan sonra, dünyanın farklı bölgelerinden müzikleri, notaları, ritimleri kendi müzik tarzları ile birleştirerek eşsiz bir müzik ortaya çıkarmışlardır. Bu müzik grubu, Ukrayna’nın kendi müziğinde var olan potansiyel müzik, melodi ve ritim gücünü, başta Ukraynalı gençler olmak üzere tüm dünyanın bu müziği fark etmesi ve onların kalplerine dokunmak için çalışmıştır.

Yaptıkları müzik, samimi, çağdaş müzik kültürünün derinliklerine inen, “Kültürel ve Sanatsal” gelişim için ilham kaynağı olarak görülmektedir.

Mart 2010’da DakhaBrakha, çağdaş sanat alanında S. Kuryokh’in adını taşıyan prestijli Grand Prix ödülünü kazandı ve kültürdeki yerini bir kez daha doğruladı. Mart 2011’de DakhaBrakha, Avustralyalı Womadelaide tarafından keşfedildi ve uluslararası müzik dünyasında emin adımlarla ilerlemeye başladı.

DakhaBrakha, 300’den fazla konser verdi, Doğu ve Batı Avrupa, Rusya, Asya, Avustrulya, ve Kuzey Amerika’da önemli festivallere katıldılar. Dakhabrakha, ayrıca Port Mone (By), Kimmo Pohjonen Cluster (Fi), Karl Frierson (DePhazz) (Ge), Steve Cooney (IRL), Inna Zhelannaya (Ru), Kievbass (UA), Djam (UA-Iran), and David Ingibaryan (Hu),  gibi uluslararası müzisyenlerle ortak eserler vermiştir.

“Earth” Filmi’nin müziğini yaptılar.

Dakhabraka, kendi performanslarına ek olarak, Sovyet döneminin en önemli filmlerinden birisi olduğu düşünülen ve Aleksandr Dovzhenko’nun yönetmenliğini yaptığı 1930 yapımı “Earth” Filmi’nin müziğini yaptı. Dovzhenko, bir kompozisyon ustası olmasının yanı sıra yoğun olarak kırsal alanları, manzaranın etkileyici güzelliğini ve doğa ile ilgilenen insanları kendine özgü doğayı tasvir etme yeteneği ile eserlerinde yansıtmıştır. “Earth” filmi piyasaya çıktıktan sadece 9 gün sonra yasaklandı. Ancak 1956’da Dovzhenko’nun ölümünün ardından Ukrayna’da değeri anlaşıldı.

Grup, “Earth” Filmi için yaptıkları müziği şu sözlerle açıklıyor:

“Earth” filmi için ve Alekansdr Dovzhenko için müzik yapmak bizim için oldukça zor bir görev ama büyük bir onurdu. Filmin izlediğimiz her anı, her kesiti bizi oldukça derinden etkiledi. Biz bu filmi 21.yüzyıl insanın değerlerine göre seslendirsek de, 1930’lı yıllarda “Earth” filminin yayınlanmasının peşi sıra ortaya çıkan komünist akımının egemen olduğu, insanlar üzerinde baskının giderek arttığı dönemin gerçekliğini de farkında olduğumuzu ve o dönemin kendine ait özelliklerini de göstermeye çalıştık. Biz ve Aleksandr Dovzhenko birlikte hareket ederek, o zamandan günümüze kadar gelen insanların içinde olan duyguları, saflığı insanlara aktarmaya çalıştık.

“Fargo” Dizisi’nin müziğini yaptılar:

Fargo, Coen kardeşler tarafından 1994 yılında yaşanmış bir olaydan esinlenerek çekilmiş bir filmdir. Fargo konusu, yaşanmış bir olaydan esinlenerek gerçek hikayeye bağlı kalınmadan çekilmiş olan film çok beğenilmiş eleştirmenler tarafından olumlu bulunmuştu. Senaryo sahibi Coen kardeşler 2014 yılında senaryonun dizi film olması için onay vermiş ve birçok yabancı kanalda mini bir dizi olarak yayınlanmıştır.  DakhaBrakha müzik grubu, Fargo dizisinin 3.sezon müziğini yaparak kendi müzik efektleriyle farklılık yarattılar.

“DakhaBrakha” Müzik grubu üyeleri ve özellikleri;

Marko Halanevych – Vokal, darbuka, Tabla ( Kızılderililere özgü vurmalı bir çalgı), Akordeon

Foto – DakhaBrakha

Marko, grubun içinde kırsal bölgeyi temsil eden tek kişidir. Vinnitskiy bölgesindeki Krushenivka köyünde entelektüel bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çağdaş Sanat Merkezi “DAKH” ‘un oyuncusu oldu ve sonra kendisini müzik grubu ile çalışırken buldu.

Iryna Kovalenko – Vokal,  djembe (darbuka), bateri, akordeon, vurmalı çalgılar,  piyano

Foto – DakhaBrakha

Iryna, çocukluğundan beri Ukrayna etnik müziği ile iç içe büyümüştür. Ayrıca, halk oyunları fakültesini bitirmiştir. Iryna, yoga ve kürekçilik ile oldukça ilgilidir. Iryna, bütün müzik aletlerine kolayca alışmasından dolayı grupta bando bölümünden sorumludur. Ayrıca, Çağdaş Sanat Merkezi “DAKH” ‘da oyuncu olarak da görev yapmıştır.

Olena Tsybulska – Vokal, bateri,  vurmalı çalgılar, garmoshka (Akordeon)

Foto – DakhaBrakha

Olena, Ukrayna Ulusal Üniversite’de halk oyunları bölümünde olan uzmanlardan birisidir. Boş zamanı olduğunda, geleneksel Ukrayna düğün şarkıları hakkında olan tezini bitirmek için çalışıyordu. Olena, araba sürmeyi, dikiş ve iç tasarımı çok sever.

Nina Garenetska – Vokal, çello, bateri

Foto – DakhaBrakha

Nina, profesyonel olarak halk oyunları eğitimi almış ve kendi çabasıyla çello çalmayı öğrenmiştir. Grubun sanatsal açıdan en açık fikirli üyesidir ve her zaman diğer müzisyenlerle işbirliği yapmaktan hoşlanmıştır. Nina, seyahat etmekten, süs eşyaları yapmaktan oldukça keyif almıştır.

DakhaBrakha, Ukrayna yerel müziğine ustalıkla uluslararası bir zenginlik katarak adeta baştan yaratıyor.

Bu noktada, davullara vurulması, çellonun çalınması bu seslerin belirli bir ahenk içinde oluşması bu süreci adeta bir milli marşın başlangıcına dönüştürüyor. Şiddetli vuruşlar, kırmızı boncuklar, havada uçuşan siyah kuzu yünlü şapkalar, Doğu Avrupa kökenli müzikler için beklenmedik derece güncel ve yeni bir müzik vizyonunun oluşmasının temellerini atıyor. Bu yapılan sentezi, DakhaBrakha müzik grubu “Etnik Kaos” olarak tanımlıyor. Yani kısacası, hem kendi ülkelerine olan bağlılığı eserlerinde gösterirken hem de yaptıkları eserlerde, uluslararası müzik dünyasında dinleyicilerin duygularına, hislerine tercüman olmayı amaçlıyorlar.

DakhaBrakha müzik grubunun üyelerinden birisi olan Marco Halanevych kendi müziklerinin amacını şöyle açıkladı; “Biz sadece kendi kültürümüzün hala yaşadığını göstermek ve dünyanın her köşesinde olan insanlara ulaşmak ve onlara hitap etmek istiyoruz” dedi.

Bu dörtlü, Ukrayna müziğini tanıtmaktan ve kendi kültürlerinin hala var olduğunu kanıtlamaktan çok daha fazlasını yaptılar. Geleneksel şarkıları, çağdaş bir yöntem ile ele alarak bir sentez yaptılar ve adeta yeni bir eser ortaya çıkardılar.  Bir yandan kentsel tiyatronun özellikleri diğer bir yandan Ukrayna kültürünün temelini oluşturan köylü kesimin kültürel değerlerini yansıtan DakhaBrakha, Doğu Avrupa’nın halk oyunlarını, şehvetini, öfkesini ve bu kültüre ait tüm özellikleri büyük bir ustalıkla eserlerinde göstermeyi başarmıştır.

Grup, Ukrayna’nın özelliklerini kendine özgü kültürel değerlerden ayırmadan ve bu kültürel özellikleri dünyaya tanıtacak bağlamda bir eser oluşturmayı denediler. Bu yüzden, Avustralyalı yerlilere özel olan “Didgeridoo” olan üflemeli çalgı ile kendilerine ait olan yerel müzik aletlerini kullanarak çıkarttıkları sesleri belirli bir ahenk içinde sergilediklerinde ortaya unutulmaz derecede etkileyici bir müzik aynı zamanda görsel olarak da oldukça güzel olan bir eser ortaya çıkardılar.

Marko Halinovych: “Ukrayna’ya özgü yerel gelenekleri çağdaş ve samimi bir şekilde karıştırmak ve Ukrayna’nın modern aynı zamanda kendi geleneklerini bağlı bir ülke olduğunu tüm dünya’ya göstermek DakhaBrakha’nın kendilerine biçtiği en önemli görevidir. Ukrayna’yı dünyaya tanıtmak ve Ukrayna’nın diğer ülkelerden bir eksiği olmadığını dünyaya göstermek bizim için oldukça önemlidir. Bizler geri kafalı sanatçılar değiliz, bizler ileriyi düşünen ve geleceğe emin adımlarla bakan sanatçılarız. Ukrayna’da özgürlük için savaşan, bilgili, yaratıcı ve harika insanlar var. Bu insanlar, daha gelişmiş bir yaşam için, daha uygar seviyelere gelmeye çalışan bu ülke için ellerinden ne geliyorsa yapmaya hazırdır.”