Ana Sayfa Blog

Ukrayna Bağımsızlık Günü etkinlikleri konuklarını bekliyor

0

24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü vesilesiyle Antalya’da bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Olesya Mercan, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği ve Akdeniz Ukraynalılar Derneği tarafından organize edilen ve Antalya Kültür Parkı’nda 19.00-21.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikler çerçevesinde, Kiev’den gelecek 14-15 yaş dans grubu ve 6 halk yırları topluluğunun, ayrıca Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği’nin Bereginya korosunun sahne alacağını bildirdi. Olesya Mercan program sırasında Kırım Tatarlarının meşhur “Güzel Kırım” şarkısının da seslendirileceğini söyledi.

Bunun yanı sıra kutlamalar sırasında etkinliğe katılan katılımcılara Ukraynalıların geleneksel Hopak dansı dersi verileceğini, yöresel ürünlerin yer alacağı kermes ve hediyeli yarışmalar düzenleneceğini de kaydeden Mercan, konuklara Ukrayna milli mutfağından Borşç çorbası ikram edileceğini belirtti.

Ukrayna her yıl 24 Ağustos tarihinde Bağımsızlık Günü’nü kutluyor. 24 Ağustos 1991 tarihinde Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi.

Türkiye’nin turizm merkezi Ukrayna’da tanıtılıyor

0

Ukraynalı tur operatörlerinin hazırladığı belgesel, Ukrayna televizyon kanallarında yayınlanmaya başladı.

Türkiye’nin önemli turizm merkezleri arasında yer alan Erciyes Dağı’nın tanıtılması amacıyla Kiev’den Kayseri’ye gelen tur operatörlerinin hazırladığı, “Kayseri-Erciyes” belgeseli Ukrayna’daki televizyon kanallarında yayınlanmaya başladı.

Erciyes AŞ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarıyla dünya çapında bir kış turizm merkezi olan Erciyes, dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Önceki günlerde Kayseri’de ağırlanan Ukraynalı tur operatörleri, Kayseri ve Erciyes Dağı’nı anlatan bir belgesel hazırladı.

Yapılan tanıtım çalışmaları neticesinde Kiev-Kayseri arasında direkt uçak seferleri başlatma hedefine yönelik çalışmaların son aşamasına gelindi.

Bu seferlerle Ukrayna’dan da her hafta bir turist kafilesinin kayak turizmi için Erciyes’e gelmesi planlanıyor.

Foto: Sondakika

Açıklamada görüşlerine yer verilen Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, Erciyes’in dünya çapında tanınmaya başlandığını belirtti.

Uluslararası pazarlama faaliyetlerinin hız kazandığını aktaran Murat Cahid Cıngı, şunları kaydetti:

“Yurt dışındaki önemli fuarlara katılıyor, yabancı operatörlere sunumlar yapıyor ve yurt dışından turizm operatörlerini ve yabancı gazetecileri Erciyes’te misafir etmeye devam ediyoruz. Temmuz ayında THY ve TÜROB iş birliğiyle Erciyes’te misafir ettiğimiz 15 turizm operatörü ve medya mensubundan oluşan Ukrayna ekibi burada incelemelerde bulundu, çekimler gerçekleştirdi ve ülkelerinde tanıtıma başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Çelik’in de Kayseri’yi anlattığı röportajın bulunduğu film Ukrayna görsel basınında önemli yer buldu. Erciyes projesinden önce Kayseri’nin uluslararası basında yer aldığı çok nadir vuku bulurken günümüzde hemen her hafta Ukrayna’da, Avrupa’da ve Arap camiasında Erciyes ve Kayseri’den bahseden bir habere rastlıyoruz. Bu da tabi ki sadece bir turizm şehri olarak Kayseri’nin tanınırlığını artırmakla kalmıyor aynı zamanda şehrimizin global marka haline gelmesini tetikliyor, dolayısıyla da ticari faaliyetler açısından ürünlerimizin marka değeri büyüyor.”

“Kremlin’in Esirleri” belgeseli Ankara’da gösterime sunulacak

0

Kırım Derneği Genel Merkezi 14 Ağustos Salı günü “Kremlin Esirleri” adlı belgeseli gösterime sunacak.

Kırım Derneği Genel Merkezi sosyal medya üzerinden, “Kremlin Esirlerini” anlatan belgeselin 14 Ağustos 2018 Salı akşamı 19.30’da Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nde gösterileceğini duyurdu.

Kırım Derneği Genel Merkezi’nin yaptığı duyuruda şu ifadelere yer verdi; “Kırım doğumlu Ukraynalı sanatçı Oleg Sentsov açlık grevinde 88. gününde… Volodymyr Balukh 144, Oleksandr Shumkov 79 gündür açlık grevinde…27’si Kırım Tatarı, 70 insan Kremlin’in Esiri…

“Kremlin’in Esirleri” adlı Belgesel Gösterimi 14 Ağustos 2018 Salı akşamı Saat:19.30’da Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nde gösterime sunulacak. Belgesel 30 dakika sürecek ve Türkçe altyazılı olarak izlenebilecektir.

Tarih: 14 Ağustos Salı saat 19.30

Adres: Meşrutiyet Cad. No:20/14 Kızılay-Ankara

Kiev’de Türkiye konulu resim sergisine yoğun ilgi

0

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Kuşadası ve Türkiye konulu resim yarışması ve sergisi yoğun ilgi gördü.

Kuşadası Belediyesi ve Ukrayna’daki Hayatın Renkleri (Barvi Jittya) adlı sanat ve hayır kuruluşunun iş birliğiyle düzenlenen, T.C. Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin (TUSİB) destek verdiği sergide, 70 Ukraynalı sanatçının yaptığı Türkiye konulu 148 tablo sergileniyor.

Ünlü ressamlar Bedri Baykam ile Ziya Gürel’in de aralarında bulunduğu jürinin birinci, ikinci ve üçüncü seçtiği resimlerin sahipleri, Kuşadası Belediyesi’nin misafiri olarak eylül ayında ilçeye tatile gidecek. Seçilen 17 tablo ise Kiev Büyükelçiliği binasında sergilenecek.

Kiev Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız, serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin temelinde beşeri ilişkiler var. Ukrayna’da ülkemize olan ilginin ne kadar yüksek olduğunu bugün bir kez daha gördük.” dedi.

Daha sonra söz alan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı şunları söyledi:

“Kiev’deki Turizm Fuarı’nda bu sergiyi düzenleme fikri ortaya çıktı. Kültür ve Tanıtma Müşavirimiz Berat Yıldız ile görüşerek, bu işi çok kısa süre içinde organize ettik. Kısa sürede ortaya çok güzel eserler çıktı. Atatürk, ‘Sanatsız bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ demişti. Sanat ve kültür, insanlar arasında diyaloğu geliştirerek, barışın sağlanmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle biz Kuşadası Belediyesi olarak bu tür sanat etkinliklerine he zaman destek vermeye çalışıyoruz. Kuşadası, antik çağlardan bu yana çok önemli bir yerleşim merkezi ve bugün de tüm dünyada bilinen bir turistik destinasyon. Hepinizin Kuşadası’nı görmenizi, tanımanızı isteriz.”

TUSİB Başkanı Mete Karaer, “TUSİB olarak bu özel etkinliğin partneri olmaktan dolayı çok mutluyuz. Yetenekli Ukraynalı sanatçıların eserleri Türkiye’nin güzelliğini yansıtıyor. Sanat ulusları yaklaştıran en önemli unsurlardan biri, bizim ortak dilimiz. Türk ve Ukrayna iş dünyası olarak, kültürel ilişkileri geliştirmenin ülkeleri birbirine yakınlaştırdığını ve bunun ekonomik ve ticari ilişkilere de olumlu etkisi olduğunu görüyoruz.” dedi.

Ressam Bedri Baykam ise şunları söyledi:

“Türkiye ile Ukrayna arasındaki kültürle, sanatsal, ekonomik, siyasi ilişkilerin gelişimi için çaba gösteren herkesi selamlıyorum. Ukrayna’ya son bir yıldır birkaç kere geldim. Bu sene Ukrayna Ulusal Sanat Akademisi’nde sergim düzenlendi. Ukrayna halkını ve sanatseverleri yakından tanıma fırsatı buldum. Bu kadar candan, sanata ilgili, nazik, eğitimli, kültürlü, güler yüzlü bir halkın arasında olmaktan dolayı her zamanki gibi çok mutluyum.”

Kiev’de Sanatçılar Evi’ndeki sergi 19 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Ukrayna üzerinde dünya rekoru kırıldı

0

Ukrayna’da 57 kadın paraşütçünün katıldığı gösteride dünya rekoru kırıldı.

Ukrayna’da “Women on Wings” projesiyle 19 ülkeden 57 kadın paraşütçü, dünya rekoru kırmak için bir araya geldi.

 

Projenin bu yılki iddialı hedefi, 57 kadından oluşan büyük bir grupla havada şekil oluşturma ve şekil değiştirerek dünya rekoru kırmaktı.

Kadın paraşütçüler rekorun kırılması için 3 ayrı uçaktan atladı. 90 saniyelik serbest düşüş sırasında, paraşütçüler üç şekil oluşturdu.

Ukraynalı yarışmacılardan büyük başarı

0

Ukraynalı yarışmacılar, Avrupa kaya tırmanışı yarışmasında gümüş ve bronz madalya kazandı.

Üç genç Ukraynalı, İtalyan Arco kentinde gerçekleşen “Rock Junior 2018” prestijli kaya tırmanış yarışmasında, bir gümüş madalya ve iki bronz madalya kazandı.

Ukrayna Komitesi basın servisi şu açıklamalarda bulundu; “Prestijli Rock Junior 2018 tırmanma etkinliği Arco (İtalya) şehrinde sona erdi. Ukraynalı takım üç ödül kazandı: Gümüş madalya (Ruslan Arnaut) ve iki bronz madalya (Daria Berezovska ve Tymur Diatlov).”

Yapılan açıklamada, Ukrayna’nın 14 genç sporcu tarafından temsil edildiği ve tüm kazananların Kharkiv kentinden olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ukrayna’da yangınla mücadele yarışması başladı

0

Ukrayna’nın farklı bölgelerinden birçok yarışmacının katıldığı yangın söndürme yarışması gerçekleşiyor.

8 -10 Ağustos tarihleri arasında Ukrayna’nın en güçlü ve en hızlı temsilcilerinin katılımıyla yangın söndürme yarışması gerçekleşiyor. Ukrayna’nın farklı bölgelerinden oluşturulan, 15 takımdan toplamda 134 katılımcı yarışmada yer alıyor.

Yarışmanın açılışı 8 Ağustos’ta, Chop’taki Lokomotyv spor kompleksinde gerçekleşti. Yarışmayı takip etmek amacıyla, Ukrayna’nın farklı bölge ile şehirlerinden devlet yetkilileri ve halk biraya geldi.

Yarışma hakkında açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Acil Servisi başkanı Mykola Chechotkin, itfaiyecilik sporunun yüksek vasıflı uzmanları eğitmek, sağlıklı ve güçlü bir ulus oluşturmanın yolunda önemli bir adım olduğunu belirtti.

Kurtarma ekipleri, farklı yarışmalarda yetenek ve deneyimlerini sergilemeye devam ediyorlar.

Yarışmanın ardından Ukrayna’nın ulusal yangınla mücadele spor takımı kurulacak.

Ukraynalı çocukların Samsun ziyareti

0

Samsun Valisi Osman Kaymak, makamında konuk ettiği Ukraynalı çocuklar ile İstiklal Marşı okudu.

Vali Osman Kaymak, merkezi Samsun’da bulunan Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Lüdmila Şimko ve derneğin düzenlediği bir haftalık yaz kampına katılmak üzere Samsun’a gelen 9-14 yaş arasındaki Türkiye’de yaşayan Ukraynalı çocukları makamında kabul etti.

Ziyarette konukları ile bir süre sohbet eden Vali Kaymak, insanları ve dünyayı sevmeleri tavsiyesinde bulunarak, “Bütün insanlığın barışı, mutluluğu ve kurtuluşu için güzel şeyler ortaya koymaya çalışın. Buna, anne-babanızın sözünü dinleyip onları mutlu ederek evinizden başlamak gerekir. Herkes sizi sevmeli, o zaman göreceksiniz ki hayat çok daha güzel olacaktır.” dedi.

Konuşmasında Türkiye ile Ukrayna arasında kardeşliğe vurgu yapan Vali Kaymak, “Bizler sizi seviyoruz. Biliyorsunuz Ukrayna ile Türkiye’nin dostluğu Osmanlı Devleti döneminden geliyor. Sizin ailelerinizde de olduğu gibi iki ülke vatandaşları arasında yapılan evlilikler bizi daha da yakınlaştıracak. Sizler de büyüdüğünüzde her iki ülkenin büyükelçileri olacaksınız. İki ülke arasındaki siyaset, ticaret, sosyal işler, ekonomik işler ve eğitim konularında sizlere büyük görevler düşecek. Onun için lütfen okul sıralarını çok iyi değerlendirin. Ülkenizi sevin. Ukrayna’nın gelecekte çok daha güçlü olması için sizlerin iyi eğitim almanız çok önemli. Bunun için çok çalışın ve çok kitap okuyun. Bu gelecek yıllarda güçlü Ukrayna, güçlü Türkiye ve güçlü birlikteliklere vesile olacak. Sizler gelecekte bu kardeşliğin elçileri olacağınıza inanın. Bürokrat, ilim adamı, sanatçı, iş insanı veya herhangi bir meslekte alacağınız iyi bir eğitimle bu dostluğa katkınız çok daha iyi olacaktır. Bu iki kültürü birbirine kaynaştırmak adına çok iyi tanıyın. Ben bugün sizleri tanıdığıma çok memnun oldum. Sizlere başarılar diliyorum. Hayatta, hep mutlu olun, hep gülün. Türkiye ve Ukrayna hep dost kalsın.” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından, iyi derecede Türkçe bilen Ukraynalı çocuklar ilk olarak Ukrayna Milli Marşı’nı, ardından da Vali ile birlikte İstiklal Marşı’nı okudular. Ziyaretin sonunda Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Lüdmila Şimko tarafından Vali Osman Kaymak’a Ukrayna kültürüne ait hediyeler verilirken, Vali de çocuk konuklarına satranç takımı, öğretmenlerine de Samsunspor forması hediye etti.

Ukrayna Bağımsızlık Günü Kutlamaları için hazırlıklar başladı

0

Antalya’da yaşayan Ukraynalılar, Ukrayna Bağımsızlık Günü dolayısıyla kutlama etkinliği düzenleyecek.

Antalya’da kurulan Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, 24 Ağustos’ta Ukrayna Bağımsızlık Günü dolayısıyla şehirde kutlama etkinliklerinin yapılacağını duyurdu.

24 Ağustos günü 19.00 ile 21.00 saatleri arasında A.K.M Atatürk Kültür Parkında düzenlenecek olan etkinliklere tüm şehir sakinleri davet edildi.

Kutlamada, konser, halk dansları, hediyeli yarışmalar ve kermes gibi birçok farklı etkinliğin yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Ukrayna Hükümetinden Türk öğrencilere Eğitim Bursu

0

Bu yıl ilk kez Ukrayna Hükümeti tarafından Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerine yönelik lisans ve yüksek lisans alanlarında, eğitim bursu verildi.

Ukrayna ve Türkiye arasında her alanda olumlu yönde gelişen ilişkiler, eğitim alanında da sonuçlarını verdi. Bu yıl ilk kez Ukrayna Hükümeti tarafından Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerine yönelik lisans ve yüksek lisans alanlarında, 4 öğrenciye yüksek lisans bursu tahsis edildi. Söz konusu bursa ilişkin yapılan öğrenci seçimleri sonucunda Ukrayna’da eğitim hakkını kazanan öğrencilere eğitim ücreti, yurt imkânı ve sağlık hizmetlerinin sağlanacağı bildirildi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ukrayna’da okuyan Türk öğrencileri için burs programını başlattığını bildirerek, “Stratejik partnerlik, eğitim gibi önemli bir alanda da işbirliği demektir. Türk öğrencilerinin Ukrayna’da burslu eğitim görmeleri konusunda çalışmaya başladık. Böyle öğrenci değişimleri Ukrayna ve Türkiye arasındaki köprüler gibidir.” ifadelerini kullandı.

Bursu kazanan öğrenciler 2 Ağustos 2018 tarihinde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleşen görüşmeye katılarak Ukrayna’da ki eğitim içeriği ve burs koşulları hakkında bilgiler aldılar.

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Elçi Müsteşarı Natalia Lopatina, görüşme sonrasında bursu kazanan öğrencilere Ukrayna öğrenim vizelerini verdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Natalia Lopatina, iki ülkenin iyi ilişkilerde bulunan dost ülkeler olduğunun altını çizerek, öğrenci değişim ve burs programlarının önemli olduğunu hem Ukrayna hükümetinin hem de Ankara Ukrayna Büyükelçiliğinin uluslararası eğitim ve burslara olan desteğinin her zaman devam edeceğini bildirdi. Bu yıl ilk defa verilecek burs kapsamında Ukrayna eğitim komisyonu ile çalışmalar sürdürdüklerini ve eğitim mevzuatlarının olumlu yönde geliştiğini açıkladı. Ukrayna’da yaklaşık 70 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ve Türkiye’den Ukrayna’ya eğitim almak için gelen yaklaşık 3 bin öğrenci olduğu bilgisini de paylaştı.

Bursu kazanan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Lopatina, eğitim dili olarak Ukraynacayı seçmelerinin ilerleyen yıllarda onlar için önemli getirileri olacağını, Ukrayna’da aldıkları eğitimin Türkiye’de de denkliğini alma imkanlarının bulunduğunu bildirdi ve burs kazanan öğrencileri tebrik ederek başarılar diledi.