Ana Sayfa Blog

Ukrayna’nın AB ile ticareti %60 arttı

0

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde düzenlenen “Doğu Avrupa’da Güvenlik” panelinde yaptığı açıklamada, Ukrayna ve AB arasındaki ticaret hacmini değerlendirdi.

Poroşenko, AB ile Ukrayna arasındaki ticaretin üç yılda %60 arttığını vurgulayarak, Ukrayna’nın AB ülkeleriyle dış ticaretinin %43’ü oluşturduğunu belirtti.

“Ukrayna için Avrupa, yalnızca medeniyet değil, ekonomi açısından da bir seçim.” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın şu anda yeni pazarlar arayışı içinde olduğunu ve Çin pazarının istisna oluşturmadığını vurgulayarak, Ukrayna’nın Çin ile iyi bir işbirliğine sahip olduğunu da belirtti.

Bilindiği üzere, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, 15-16 Şubat’ta Almanya’ya resmi bir ziyarette bulunarak, 55. Münih Güvenlik Konferansına katılmıştı.

Ukrayna’dan alınabilecek hediyelik eşyalar nelerdir?

0

Gelenek ve göreneklerini sadakatle yaşatarak, sanat ve kültürü birleştiren ülkelerden olan Ukrayna, ziyaretçilerine sunduğu hediyelik eşyalar ile geleneksel yapısını çevreniz ile paylaşmanıza imkân sağlıyor. Birçok çeşidini uygun fiyatlara alabileceğiniz geleneksel hediyeleri bulmak oldukça kolay. Ukrayna’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız seyahatinize çıkmadan önce sizler için hazırladığımız hediyelik eşya rehberine göz atarak çevrenize uygun seçimler yapabilir, ailenizi ve arkadaşlarınızı sevindirebilirseniz.

 • Petrikivka Boyama

Petrikivka boyaması (veya sadece “Petrykivka”), Ukrayna’nın Dinyeper bölgesinin Petrikivka kasabasında başlayan, geleneksel olarak ev duvarlarını ve günlük ev eşyalarını dekore etmek için kullanılan geleneksel bir Ukrayna dekoratif resim stilidir. Bu stilin bilinen en eski örnekleri 17. yüzyıldan kalmadır, ancak modern bir sanat formu olarak gelişmeye devam etmektedir.

Bu halk sanat tarzının ayırt edici özellikleri çiçek desenleri, özgün fırça teknikleri ve geleneksel olarak beyaz arka planıdır (ancak çağdaş ressamlar genellikle siyah, yeşil, kırmızı veya mavi arka plan üzerinde çalışırlar). Ayrıca boyama tekniği UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır. Ukraynayı ziyaret ettiğinizde, Petrikivka Boyama ile süslenmiş tabakları, kaşıkları, kupaları ve diğer dekor ürünlerini satın alabilirsiniz.

 • Pysanka (Desenli Paskalya Yumurtaları)

Pagan dönemlerinden beri güneş, yaşam ve sevgiyi sembolize eden Paskalya yumurtaları son derece hassas ve ince bir el işçiliği ile boyanıyor. Bize yabancı bir kültür olduğu için detayları fark etmek güç ancak bu yumurtaların desenleri arasında ülkenin bölgesel özelliklerine göre farklar da mevcut. Ülkenin farklı bölgelerinden elde edilen 100’ün üzerinde sembolik çizimler mevcuttur. Paskalya yumurtasının en geleneksel halini Ukrayna’nın Ivano-Frankivsk şehrinde bulmanız mümkündür.

 • Vışıvanka

Ukrayna kültürünün bir sembolü olarak karşımıza çıkan Vışıvanka, Keten veya Pamuk karışık Beyaz Gömlek üzerine yapılan ve farklı anlamları olan işlemelerin birleşimi olarak tasarlanan geleneksel kıyafetlerdir. Ukrayna da birlik beraberliğin bir sembolü olarak görülen ve dünya da bir moda akımı oluşturmaya başlayan geleneksel kıyafetler, hediyelik için güzel bir seçim olacaktır.

 • Bez bebek (Motanka-doll)

Ukrayna’ya özgü geleneksel bez bebekleri her yerde bulmak mümkündür. Tamamen el işi olan bu bebekler Ukrayna’nın en önemli simgelerinden biridir. Kadının gücünü ve ailenin önemini gösteren bu bebekleri Kiev’de bulmak oldukça kolay olacaktır.

 • Vinok

Çiçeklerden yapılmış rengarenk taçlar olan Vinok geleneksel Ukrayna giyiminde de önemli bir yer tutuyor. Yerel bir Vinok papatya, kiraz çiçeği, krizantem, şakayık, civanperçemi dahil olmak üzere 12 farklı çiçekten oluşuyor ancak bu çiçeklerin farklı kombinasyonlarıyla yapılmış yüzlerce değişik Vinok da mevcut. Ukrayna milli kostümünün bir parçası olarak kullanılan Vinoklar, geleneksel olarak tercih edilebilecek hediyelik eşyalardan biridir.

 • Sopilka

Sopilka, genellikle ahşaptan yapılan, 10 parmak deliğine sahip olan Ukrayna’ya özgü geleneksel ve en eski müzik enstrümanlarından biridir. Öğrenilmesi kolay olan Sopilka, batı Ukrayna’da, özellikle de Karpat Dağları’ndaki geleneksel müzikleri yeniden canlandıran çeşitli Ukraynalı folklorik topluluklar tarafından kullanılmaktadır.

 • Didukh Demetleri

Saman ve buğday başaklarından yapılan küçük çiçek demetleri Didukh olarak adlandırılır, hasat, refah, zenginlik ve milletin ruhani yaşamının bir sembolüdür. Günümüzde, küçük bir buket, çeşitli kuru otlar ve gizemli çiçeklerle derlenmiş Didukh’lar hediyelik konusunda doğru bir seçim olacaktır.

 • Bulawa

Yüzyıllar boyunca kullanılmış bir çeşit silah olan, Ukrayna kültürünün vazgeçilmez bir unsuru olarak; liderlere, hırslı ve güçlü insanlara sunularak, güç ve otorite temsil eden Bulawa’lar Ukrayna’dan alabileceğimiz süs eşyalarındandır.

 • Lviv Çikolatası

Ukrayna seyahatinizde vazgeçilmeyecek noktalardan bir tanesi de şüphesiz ki Lviv olmalıdır. Lviv’in renkli sokaklarında yürürken Ukrayna’ya özgü geleneksel hediyelik eşyaları da bulabilirsiniz. Tabi Lviv şehrinde vazgeçilmeyecek lezzetli bir hediyelikte Lviv Çikolatasıdır. Burada birbirinden inanılmaz çikolatalar ile yapılmış sanat eserlerini görebileceğiniz, tadabileceğiniz ve alabileceğiz el yapımı çikolataları bulabilirsiniz. Lviv çikolatasını hediye olarak vereceğiniz herkes şüphesiz mutlu olacaktır.

 • El yapımı ahşap kutular

Ukrayna’da bulabileceğiniz ahşap kutular, Batı Ukrayna’ya özgü huş ağacından yapılmaktadır. Üretim, kabaca kesilmiş huş ağacı parçalarıyla başlar ve daha sonra pürüzsüz silindirler ile devam eder. Sonrasında her silindire el oyması yapılarak şekil verilir. Son aşama olan yağlı boyama aşaması ile profesyonel şekilde süslenen ahşap kutular aile ve arkadaşlar için harika bir hediyeye dönüşür.

Ukrayna’da marka nasıl tescillenir?

0

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştiği ve ticari girişimlerin arttığı süreçte, Ukrayna’da yeni marka oluşturma ve marka tescil başvurusundan önce yapılması gereken araştırmaları Hukukçu Evren Damyan Ukr-Ayna okurları için hukuki çerçevede değerlendirdi.

Ukrayna’da Ticari Marka tescili iki yolla şekillenir:
 1. Ürünler ve hizmetler için marka tescili
 2. Ticari markanın tanınmış olarak kabul edilmesi

Ticari marka tescili yapınca özel hakkına ve kullanılmasına sahip olursunuz. Ticari Marka hakkını üzerine teslim etme hakkına sahipsiniz.

Ukrayna’da sözlü, grafiksel, kombine, sesli ve büyük hacme ait olan ticari marka tescili yapabilirsiniz.

Ukrayna yasalarına göre hem gerçek kişi hem de tüzel kişi sahibi olabilir.

İzlenilecek ilk adım

Kayıt süresince markaya başvuru, resmi sorgulamayı gerektirir. Kayıt yapılması ve sertifikası son adımdır.

Ticari markanız önceki kayıtlı ya da başvurulmuş hizmetler ve ürünler üzerine markalar ile benzer olduğu takdirde, kayıt konusunda reddedilmiş olabilirsiniz. Bu sebepten dolayı reddedilmeyi önlemek için araştırma yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu araştırma sayesinde bütün benzer ve özdeş olan tariflenmesi, sahipleri ve başvurdukları tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ticari Marka Tescili süresi ne kadardır?
Ticari Marka Tescili süresi 12-18 ay aralığında sürmektedir.
Hızlandırılmış Tescili varmıdır?

4-5, 7-9 aylık süreleri kapsar.

Patent Nedir?

Buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir. Buluşu yapılan bir ürün ya da sistemin bütün hakları patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz.

Patent neden gereklidir?

Patent Tescilinin önemlini iki yönden vurgulayabiliriz.

Patent tescili ile koruma altına alınmayan buluş için yapılan emek, zaman ve para harcaması serbest piyasada kayba sebep olabilir. Buluş ortaya çıktıktan sonra üretimi araştırması kadar pahalı olmayacağından herkes tarafından üretilebilir ve buluşçunun buluşa ulaşmasını sağlayan emek zaman ve para harcamasından doğan maliyet sadece buluşçu üzerinde kalacağı için diğer rekabetçiler en baştan karlı olarak işe başlamış olacaktır.

Patent ile koruması olmayan buluş, buluşçu dışında kimselerce tescil edilebilir. Böyle bir durumda başkası tarafından elde edilmiş patent hakkı asıl buluşçu’ya karşı ileri sürülebileceğinden buluşçu buluşun kendisine ait olduğunu ispat edemezse kendi bilgi ve tecrübesinin ürünü olan buluşun ticari gelirinden faydalanamaz hale gelebilecektir.

Ukrayna’da patent tescilinde yetkili kurum hangisidir?

“Ukrayna Fikri Mülkiyet Enstitüsü”

Patent isteme veya patent hakkı gasp edilen kişi neler yapabilir?

Patent isteme hakkı, patent başvurusu öncesinden başlayarak patent belgesi alınıncaya kadar geçen süreyi, patent hakkı ise patent belgesi alındıktan sonraki süreyi kapsamaktadır.

Bu zaman dilimleri içerisinde art niyetli bir kişi veya kuruluş tarafından patent başvurusu gasp edilen kişi dava yoluyla kendine ait olan hakkın tekrardan kendisine verilmesini talep edebilir. Patent hakkı aksi ispat edilene kadar kişilere verilen bir haktır. Aksi bir durumun ispat edilmesi durumunda patent hakkı gerçek sahibine verilir.

Ukrayna’da patent ve marka tesciline ilişkin daha ayrıntılı bilgi için:

http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3687-12  Ukrayna Parlamentosu; Kanunu 1993/12/15 sayısı 3687-XII

Hukukçu Evren Damyan

Hukuk Fakültesi mezunu/ yüksek lisans yolsuzluk ve rüşvetle mücadele

EkoAvrasya Ukrayna Yönetim Kurulu Başkanı

Yeni yılda Ukrayna’da hangi fuarlar var?

0

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı 2019 yılında, Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenecek fuarların bulunduğu listeyi yayınladı.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı 2019 yılında Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenecek fuarların listesinin bulunduğu bir çalışma yayınladı. Yapılacak  fuarların her bölge için ayrıldığı listede; etkinliğin içeriği, tarihi ve düzenleneceği adreslere ulaşmak mümkün.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan fuarların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ukrayna et ihracatı 2018’de rekor seviyeye ulaştı

0

2018 yılında, Ukrayna et ihracatı, bir önceki yıla oranla % 21 artarak 329.000 tonluk rekor seviyeye ulaştı.

Tarım Ekonomisi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mykola Puhachov, “Geçen yıl, Ukrayna kanatlı et ihracatı, 329.000 tonluk rekor seviyeye ulaştı.Rusya pazarından çıktıktan sonra 2018 yılında,  yeni pazarlarda yoğun coğrafi çeşitlilik ve konsolidasyonun devam etmesi nedeniyle, et ve sakatat ihracatının hacminde artışa yönelik olumlu bir eğilim yakaladık. Geçtiğimiz yıl, et ürünlerinin ihracatı, 2017 yılına göre % 21,6 oranında artarak 646 milyon doları buldu.” dedi.

Puhachov belirtiğine göre, 2018 yılında, çoğu yerli et ürünü, Avrupa Birliği ülkelerine, Orta Doğuya ve Bağımsız Devletler Topluluğuna ihraç edildi. Aynı zamanda, bahsi geçen ürünlerin AB ülkelerine ihracatında artış eğilimi de gözlemlendi.

Konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunan yetkili, ihracatta AB payının % 35 olduğunu ve en fazla ithalatın gerçekleştiği ülkelerin; Hollanda (% 17,9), Slovakya (% 9,3), Suudi Arabistan (% 9,0), Beyaz Rusya (% 8,4), Irak (% 7,0), Azerbaycan (% 6,1) ve Almanya’nın (% 5,0) olduğunu söyledi.

Sevgililer Günü kutlu olsun!

0

Sevgililer günü dünya çapında pek çok ülkede olduğu gibi Ukrayna’da da büyük bir coşku ve heyecan ile bekleniyor. Çiftlerin heyecanla beklediği ve romantik zamanlar geçirebilecekleri bu özel günde Ukrayna’da neler yapılıyor ve nerelere gidiliyor sizler için araştırdık.

Kış ayları, Ukrayna’da her zaman özel bir yere sahiptir ve kış aylarının soğukluğu ile 14 Şubat’ın romantik atmosferinin birleştiği anlar Ukrayna’da daha da özel geçmektedir. Yılın en romantik günlerinden biri olarak kabul edilen 14 Şubat, çiftlerin genellikle baş başa geçirmek istedikleri zamanlardandır. Baş başa gidilen romantik bir yemek, alınabilecek özel hediyeler en yaygın kutlamalardandır.

Sevgililer günündeki en yaygın kutlamalardan bir diğeri eşlerin ya da sevgililerin birbirlerine verdikleri kartlardır. Bu kartlara sevgi mesajları, aşk şiirleri vs. yazılır.

Sevgililer gününde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bugünün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında takılar, çiçekler ve çikolatalar gelir.

Aynı zamanda Sevgililer Günü Ukrayna’da çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

Bu özel günde çiftlerin güzel vakit geçirerek, romantik anlarını ölümsüzleştirmek adına güzel anılar biriktirdikleri yerlerin bulunduğu listemize göz atabilirsiniz.

 • Aşıklar Köprüsü (Zaporijya)
Aşıklar Köprüsü (Zaporijya)
 • Aşıklar Kalbi (Odessa)
Aşıklar Kalbi (Odessa)
 • İtalyan Bahçesi (Lviv)
İtalyan Bahçesi (Lviv)
 • Aşıklar Abidesi (Kharkiv)
Aşıklar Abidesi (Kharkiv)
 • Aşıklar Tüneli (Rivne Bögesi)
Aşıklar Tüneli -Rivne Bögesi
 • Aşıklar Adası (Ternopil)
Aşıklar Adası (Ternopil)

Çernobil’in ilk çekimleri yayınlandı

0

Nisan 1986’da Ukrayna’da gerçekleşen Çernobil reaktör kazasını konu alan ve gerçek olaylara dayanılarak hazırlanmış “Çernobil” adlı mini dizinin ilk çekimleri yayınlandı.

HBO ve Sky’ın ortak yapımı olan beş bölümden oluşan mini dizi Çernobil, 1986 nükleer kazasının hikayesini dramatize ederek tarihin en kötü insan yapımı felaketlerinden biri olan ve Avrupa’yı düşünülemez felaketten kurtarmak için yapılan fedakarlıklardan birini anlatıyor. Mini dizi, ‘Breaking Bad’ adlı diziyle ünlenmiş Johan Renck tarafından yönetiliyor.

Mayıs ayında galası yapılacak olan Çernobil’in starlarının, Emmy adayı Jared Harris (Taç, Deli Adamlar), Stellan Skarsgård (Melancholia, Can Dostum) ve Oscar adayı Emily Watson (Hilary ve Jackie, Dalgaları Kırmak) olduğu belirtildi.

Ukrayna’dan havacılık alanında büyük adım

0

Ukrayna, dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak ve helikopter üreticisi olan Boeing şirketiyle, sivil havacılıkta çokça kullanılan Boeing-737 uçağının bakımı ve onarımı konusunda anlaştı.

Ukrayna’nın devlet teşebbüsüyle kurulan Sivil Havacılık Tesisi 410, havacılık ekipmanlarının onarımı ve bakımı konusunda çoktan hizmet vermeye başladı bile.

Yakın gelecekte, tesis bağımsız olarak Boeing uçağı üzerinde bakım çalışmaları yapmaya başlayacak.

Boeing ile işbirliğinin bir parçası olarak, yatırımcıların katılımıyla tesiste Boeing-737 uçağının onarımı ve boyanması gerçekleştirilecek.

Belirtilenlere göre, Şu anda işletme bölgesinde, bakım ve boyama işlerinden geçen iki Boeing 737-500 uçağı var.

Ağustos 2017’de şirket, yılda beş Boeing-737 uçağının bakımını 2024 yılına kadar yılda 40 uçak olacak şekilde kademeli artışını planladıklarını açıkladı.

Eğitim uzmanları ve üretim belgelendirme aşamasını tamamladıktan sonra, tesis kapasitesini önemli ölçüde genişletmeyi vaat ediyor.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi güven mektubunu sundu

0

Türkiye’nin yeni atanan Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, bugün Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya güven mektubunu sundu.

Türkiye Kiev Büyükelçiliği’nin resmi sosyal medya hesabından, “Büyükelçi Güldere, bugün düzenlenen törenle, Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Petro Poroşenko’ya güven mektubunu sundu.” açıklaması yapıldı.

Yağmur Ahmet Güldere, geçtiğimiz aylarda Yönet Can Tezel’in yerine T.C. Kiev Büyükelçiliği görevine atanmış ve Devlet Başkanına güven mektubunu sunmayı bekliyordu.

Seyahat Rehberi: Ukrayna’da Tren Yolculuğu

0

Ukrayna’yı ziyaret eden ve birçok şehri keşfetmek için sabırsızlanan seyahat seferler, Ukrayna’nın farklı şehirlerine ve Ukrayna’dan farklı ülkelere tren yolculukları yaparak güzel anılar biriktiriyorlar. Bizlerde Ukrayna’yı ziyaret etmeyi düşünen seyahat severlerimizin tren yolculuklarını kolaylaştırmak ve en rahat şekilde seyahat etmelerine yardımcı olacak bu kılavuzu hazırladık.

Genel bilgiler

Ufak bir bilgi olarak belirtmek gerekirse, Ukrayna’da şehirlerarası ulaşımda en uygun seçenek tren yolculuğudur. Trenle seyahat, Ukrayna’da özellikle Kiev’den Lviv’e ya da Lviv’den Kiev’e gibi ortalama olarak sekiz saat süren uzun bir yolculuk planlayanlar için hem fiyat olarak hem de macera olarak vazgeçilmez bir seçenektir. Ancak bu tatlı maceraya adım atmadan önce trenlerde karışık oturma sisteminin uygulandığı unutulmamalıdır. Yani, cinsiyete göre ayrılmaksızın herkes istediği yerde oturabilir veya uyuyabilir. Tren hakkında diğer genel bilgilere dönecek olursak, Ukrayna’da banliyö, yolcu ve hızlı tren olmak üzere üç çeşit tren vardır. Banliyö, şehir içi ulaşımda kullanılırken yolcu ve hızlı tren, şehirlerarası ulaşımda kullanılmaktadır. Hızlı tren, seyahat edecek olanlara koltuk konforu ve süre açısından yataksız yolcu trenlerine göre daha uygun şartlar sunmaktadır. Hızlı tren seferleri genelde IC ya da IC+ ifadeleri ile gösterilmektedir ve genel olarak tren seçeneklerinde yolculuk süresi azaldıkça bilet fiyatları artmaktadır.

Ukrayna’da şehirlerarası tren biletleri nasıl alınır?

Bu konuda dört seçenek bulunmaktadır:

1-) İnternet üzerinden bilet alma;

Tren biletinizi, “http://booking.uz.gov.ua/en/” İnternet adresi üzerinden kredi veya banka kartınızı kullanarak alabilirsiniz. Yapacağınız işlem sonunda bilet çıktısını mutlaka alınız çünkü bilet çıktısı sizin asıl biletinizin yerine geçmektedir. Bilet çıktısı, trene binerken vagon görevlileri tarafından kontrol edilip toplanmaktadır.

İlk olarak vermiş olduğumuz linke tıkladığınızda Ukrayna demir yollarının ana sitesine giriş yapmış olacaksınız. Burada karşınıza en popüler yolculuk seferleri (Travel to popular destinations), tarih (Departure date), saat (Departure time from) ve nereden (From) nereye (To) gideceğinize dair arama listesini içeren bir rezervasyon paneli çıkacaktır.  Seçeneklerden kalkış yerini, gitmek istediğiniz yönü, tarihi ve saati seçtikten sonra sayfanın en altında bulunan arama tuşuna (Search for) bastığınız anda sayfanın aşağısında ilgili seçenekler gözükecektir. Seçeneklerde tren numarasıyla birlikte ayrılış ve varış tarihleri, saatleri, yolculuk süresi ve mevcut olan koltuklar sıralanacaktır. Gösterilen mevcut koltuklarda kendi içerisinde çeşitli seçeneklere göre ayrılmaktadır.

Bunlar şöyledir;

L- Lüx (de luxe) /odalı /birinci sınıf yataklı /iki kişilik /içecek ücretsiz / en pahalı olan seçenektir.

C- Odalı (compartment) /ikinci sınıf yataklı /dört kişilik /içecek ücretsiz /Fiyatı daha uygun /Gruplar için iyi bir seçenektir.

B- Ranzalı (berth) /üçüncü sınıf yataklı /bir bölme altı kişiliktir /C tipi gibi ancak kapısı yoktur /kapısız olduğundan tüm ranzaları dahil ederseniz toplam elli dört kişiliktir /en ucuz olanıdır.

S1-Birinci sınıf koltuklu (Seating first class) /yana yana ikili koltuklar şeklindedir /genelde hızlı trenlerde bulunur ve kısa mesafeler için tercih edilir.

S2- İkinci sınıf koltuklu (Seating second class) /bir taraf üçlü koltuklar diğer taraf ikili koltuklar şeklindedir /genelde hızlı trenlerde bulunur ve kısa mesafeler için tercih edilir.

Tercih ettiğiniz koltuk seçeneğinin yanındaki seç(choose) tuşuna bastığınızda bileti alma işleminde 3. aşamaya geçmiş oluyorsunuz. Bu aşamada yeni açılan sayfada boş vagonlar (Coaches) ve vagonlardaki uygun yerler gösterilmektedir. Koltuk şeklindeki simgelerden mavi olanlar boş yerleri gri olanlar ise, dolu yerleri ifade etmektedir. Bunlardan birine tıkladığınız takdirde seçiminiz kırmızı olacak ve sağ altta tren, vagon ve koltuk numarasıyla beraber toplam ücreti gösteren bir tablo oluşacaktır. Ardından satın alma tuşuna basınız (order tickets) ve karşınıza çıkan boşluklara soy isminizi (Last name), adınızı(First name) yazdıktan sonra kartı bilgileriniz için kart ekleme (add to cart) tuşuna basınız ve kullanacağınız banka/kredi kartınızın bilgilerini giriniz. Ekranda bilet alma işleminizin onaylandığına dair bilgiyi gördüğünüzde işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Tren seferleri genellikle seyahat tarihinden 1,5 ay önce açılıyor. İnternet üzerinden bilet alma seçeneğinde dikkat etmeniz gereken husus, biletinizi yolculuk tarihinden en az 3 hafta önce almanızdır. Çünkü tren, Ukrayna’da şehirler arası yolculuklarda hem fiyatından hem de konforundan dolayı çok fazla tercih edilen bir ulaşım aracıdır ve bu yüzden bilet fiyatları ilk günden son güne doğru artmakta, doluluk oranı %100’e ulaşabilmektedir.

2-) Gişelerden bilet alma;

Tren biletinizi klasik olarak tren garındaki gişelerden alabilirsiniz. Bazı tren garlarında İngilizce bilen görevli bulmak zor olabildiği için biletinizi internetten almanız yararınıza olacaktır.

3-) Postane aracılığıyla bilet alma;

Biletinizi postane (Ukrposhta) üzerinden parasını ödeyerek gişelerden alabilir veya düzenleyebilirsiniz.

4-) Telefonla aracılığıyla bilet alma;

Tren garını arayarak koltuk rezervasyonu yapabilirsiniz. Rezervasyonunuzun ardından gişelerden biletinizi satın alabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Kiev şehri için telefon numarası: +38 (044) 5036050.

Ukrzaliznytsia’nın yolcu hizmetleri

Araç taşıma;

Gideceğiniz şehirde özel aracınızı da yanınızda rahatlıkla götürmeniz için “salon vagon” sipariş edebilir ve aracınızı bu özel korunaklı vagonlarda taşınmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanız için iki seçenek mevcut:

1- Tren garına gidip araç taşıyan vagon servisini seçmek

2- Bulunduğunuz şehrin garını telefonla arayıp ilgili departmanla konuşmak.

Grup bilet işlemleri;

Grup halinde yolculuk yapanlar için daha uygun fiyattan bilet almayı sağlamaktadır. Bu tür işlemler genellikle telefon üzerinden çözülmektedir.

Engelli yolcular için özel durumlar;

Tren garını telefonla arayarak konuyla alakalı özel isteklerinizi iletebilirsiniz.

Yolcu hizmetleriyle alakalı telefon numaralarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.uz.gov.ua/en/passengers/station_services_and_facilities/background_stations/

Tren seferleri

Yurt içi

Ukrayna’da tren seferleri; Donetsk, Lviv, Odessa, Pivdenna, Pivdenno-Zakhidna, Pridniprovska olmak üzere altı bölgeye ayrılmıştır. Tren seferleri bahsi geçen bölgelerarasında ulaşım sağlarken birçok şehre de uğramaktadır.

Tren seferlerinin süreleri yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir;

 • Lviv- Odessa arası, hızlı tren seferleri yoktur, normal trenlerle 10-11 saat arası sürüyor.
 • Kiev- Odessa arası, hızlı trenle ortalama 7 saat, normal trenlerle 7-13 saat arası sürüyor.
 • Kharkiv- Odessa arası, hızlı tren seferleri yoktur, normal trenlerle 11-12 saat arası sürüyor.
 • Odessa- Kiev arası, hızlı trenle ortalama 7 saat, normal trenlerle 9-13 saat arası sürüyor.
 • Kiev- Lviv arası, hızlı trenle ortalama 6 saat, normal trenlerle 7-11 saat arası sürüyor.
 • Kiev- Kharkiv arası, hızlı trenle ortalama 5 saat, normal trenlerle  7-10 saat arası sürüyor.
 • Kharkiv- Lviv arası, hızlı tren seferleri yoktur, normal trenlerle 13-20 saat arası sürüyor.
Yurt dışı
1-Ukrayna’dan Polonya’ya
 • # 67 treni, Kiev’den Varşova’ya (Lublin’de de durmaktadır)
 • # 51 treni, Lviv’den Günlük, Przemyśl, Tarnow, Krakow ve Varşova’ya gidiyor.
 • # 705 (IC+) ve # 715 (IC+) trenleri, Daily Express Kiev- Przemyśl arasında (Lviv üzerinden) gitmektedir
 • # 751 treni, Kovel şehrinden Chełm şehrine
2-Ukrayna’dan Çek Cumhuriyeti’ne
 • # 771 treni, Kiev’den Prag’a günlük (ayrıca Vinnytsya, Ternopil, Khmelnytskyy, Lviv, Mukachevo ve Košice’de durmaktadır.)
3-Ukrayna’dan Slovakya’ya
 • # 771 treni, Kiev’den Bratislava’ya (ayrıca Vinnytsya, Ternopil, Khmelnytskyy, Lviv, Mukachevo ve Košice’de durmaktadır.) pazartesi, salı, çarşamba, cumartesi ve pazar günleri.
4-Ukrayna’dan Romanya’ya
 • # 117 treni, Kiev- Bükreş arasında (ayrıca Vinnytsya, Khmelnytskyy, Kamyanets-Podil’skyy, Chernivtsi’de de durmaktadır.)
5-Ukrayna’dan Macaristan’a
 • # 81 treni, Kiev’den Budapeşte’ye (ayrıca Vinnytsya, Khmelnytskyy, Ternopil, Lviv, Mukachevo’da durmaktadır)
6-Ukrayna’dan Bulgaristan’a
 • # 451 mevsimsel treni, Kiev’den Varna’ya (Bu tren genellikle yaz sezonunda çalışır ve Vinnytsya, Khmelnytskyy, Ternopil, Ivano Frankivsk, Lviv, Chernivtsi’de de durmaktadır.)
7-Ukrayna’dan Avusturya’ya
 • # 749 treni, Kiev’den Viyana’ya

Ataberk Üret

Gökberk Kuzgunkaya