Ana Sayfa Blog

Kiev’de bulunan İslami merkezler

0

İnsanlık tarihi boyunca yaşayan tüm inançların kutsal mabetleri oldukça özenli bir şekilde inşa edilmiştir. Diğer tüm dinlerde de benzer olduğu gibi, insan eliyle inşa edilen birer mimari örneği olan camilerde de esasen görünenin çok ötesinde anlamlar yüklüdür. Bizler de Müslümanların hem ibadet edebileceği hem de turistlik amaçlarla ziyaret edebileceği başkent Kiev’de bulunan dini merkezleri siz değerli okurlarımız için ele aldık.

Ukrayna’yı ziyaret eden turistlerin dini ibadetlerini yerine getirmek için kutsal mekân arayışlarına kolaylık sağlamak adına, Kiev’de bulunan dini merkezlerin/camilerin konumlarını, açık oldukları vakitleri, kuruluş tarihlerini ve içerdikleri imkanları yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık ve siz değerli okurlarımızla paylaştık.

Kiev’de farklı özelliklere sahip olan ve ulaşımın kolay sağlanabileceği merkezi konumda bulunan 4 dini merkez bulunmaktadır. Dini ibadetlerin kolaylıkla yerine getirilebileceği dini merkezlerin/camilerin isimleri şöyledir; Kiev Türk Camii (Hamidiye Kur’an Kursu), Nivki (Kırım) Mescidi, Er-Rahme Camii, İslam kültür merkezi (El-Raid).

Kiev Türk Camii (Hamidiye Kur’an Kursu)

Kiev Türk Camii (Hamidiye Kur’an Kursu) 2004-2005 yıllarında Kiev’in merkezinde açılmıştır. 2015 yılının Ramazan ayı itibari ile yeni binasında faaliyetlerine başlayan Kiev Türk Camii, 45 kişilik yatılı kapasiteye sahip yatakhaneleriyle talebelerin her türlü ihtiyacını karşılayacak imkâna sahiptir.

Dershaneler, yatakhaneler, yemekhane, mescid, abdestlikler, duş mekânları ve 500 kişilik cemaat kapasiteli halka açık mescidi ile Cumalarda, Ramazan aylarında, Kandil ve Bayramlarda manevi programlar düzenlenmektedir. Cuma hutbesi ve sohbeti diğer camii ve dini merkezlerden farklı olarak Türkçe dilinde yapılmaktadır. Ayrıca Ramazan aylarında her gün halka açık iftar ikramları yapmakta olan camii, cenaze, nikâh, sünnet gibi manevi programları da icra etmektedir.

Öğrenciler için Kur’an Kursu da veren camii, 7/24 faaliyet göstermektedir. Beş vakit namazlar belirlenmiş namaz vakitlerinde cemaatle eda edilmektedir.

Kiev Türk Camii, şehir merkezine yakın olup adres olarak; Stetsenka 12. (вул. Стеценка 12.)’da. Kırmızı hatlı Nivki Metrosundan 5 veya 26 numaralı minibüsler ile yeşil hatlı Srets metrosundan ise 223 numaralı minibüs ile gidilebilecek, 10 dakikalık kısa bir mesafede bulunmaktadır.

Nivki (Kırım) Mescidi

2018 Ramazan ayının öncesinde faaliyetlerine başlayan Nivki Mescidi, 350 kişi kapasiteli halka açık mescidi ile beş vakit namazlar belirlenmiş namaz vakitlerinde cemaatle kılınabilmekte ve Cuma namazları her hafta eda edilmektedir. Ayrıca Ramazan ayı için iftar programları düzenlenmektedir.

Arapça, Kur’an Kerim ve diğer İslami dersler de verilen Nivki Mescidi, her yaş grubu öğrenciler için açıktır.

Merkezi konumda bulunan mescid, Prospekt Peremohi (Galaganivska, 6) adresinde bulunmakta, Kırmızı hatta bulunan Nivki metro istasyonundan yürüyerek 5 dakikalık uzaklıktadır.

Er-Rahme Camii

2000 yılında kurularak faaliyetlerine başlayan Er-Rahme camii, 2011 yılında tam teşkilatlı yapısına ulaşmıştır. 3000 kişilik halka açık mescidi ile 5 vakit namazınızı rahatlıkla kılabilir ve Ramazan ayı için düzenlenen bir birinden güzel iftar programlarına katılabilirsiniz.

Cami bünyesinde kütüphane ve basımhane de mevcut olup, Ukraynaca, Rusça, İngilizce ve Almanca dillerinde Arapça ve Kur’an dersleri gibi İslami bilgiler her kesime yönelik verilmektedir. Arka kısmında çocuklar için oyun parkı bulunan cami küçük çocuklar için de uygun bir ortam sunuyor.

Lukyanivska, 46 adresinde bulunan camiye, mavi hatlı Kontraktova Ploşça metro istasyonundan yürüyerek 15-20 dakikalık süre içerisinde ulaşılabilmektedir.

İslam Kültür Merkezi (El-Raid)

2000 yılında Kiev’de faaliyetlerine başlayan El-Raid camii, 3000 kişilik mescidi ile 5 vakit namazlar halka açık şekilde kılınabilmektedir. Camii bünyesinde Kur-an dersleri de yapılıp hafta sonlarında ise İslami bilimlere yönelik dersler mevcuttur. Diğer cami bünyelerinde de bulunan Ramazan ayı iftar programları da aynı şekilde verilen hizmetler arasındadır.

Diktorovska, 25a adresinde bulunan (El-Raid) İslam Kültür Merkezine, yeşil hatta bulunan Lukyanivska metro durağından, otobüs ve tramvay ile 4 durak (Likarniya durağı) giderek ulaşabilirsiniz.

Ukrayna’da eğitim alan Türk öğrenci sayısı 3000’i aştı

0

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna’da okuyan Türk öğrenci sayının 3.254’e ulaştığını ve eğitim alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

Ukrayna’nın tam yetkili Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile yaptığı görüşme sonrasında resmi Twitter hesabından, “Okullarda Ukrayna dili öğretiliyor, burslar verilmeye devam ediyor, 3.254 Türk öğrenci ülkemizde okuyor. Önümüzde anlaşmanın yenilenmesi, karma komisyonun kurulması, rektörlerin aktif diyaloğu gibi konular var. Onları bugün Ziya Selçuk ile yaptığımız verimli görüşmede ele aldık.” şeklinde tweet attı.

Türkiye’de Ukrayna dilini öğrenmeye istekli olanların sayısı son yıllarda önemli ölçüde arttı ve hala artmaya da devam ediyor. Eğitim, kültür gibi birçok alanda faaliyette bulunan Ankara Ukrayna Derneği, Ukraynaca kursları ile birçok öğrenciye dil eğitimi konusunda yardımlarda bulunuyor. Aynı zamanda geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin kuzeyinde yer alan Samsun şehrinde faaliyet gösteren, Karadeniz Ukraynalılar Derneği tarafında yabancılara yönelik Ukrayna dil kursları başlatıldı.

Ukrayna ordusu güçlenmeye devam ediyor

0

Ukrayna’da devlet savunma sanayi alanında faaliyet gösteren Ukroboronprom şirketi, yeni teknoloji silah sistemlerine sahip zırhlı personel taşıyıcı ve komuta aracı ürettiklerini duyurdu.

Ukroboronprom şirketi’nin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, Kiev Zırhlı Fabrikasında, modern savaş şartlarına uygun, çatışma bölgelerine hızlı bir şekilde asker nakledilmesini ve belirlenen görevlerin kontrol edilmesini sağlayan otomatik savaş kontrol sistemine sahip olan “BTR-3KSh” adlı yeni bir zırhlı komuta ve personel taşıyıcı aracın üretildiği belirtildi.

“BTR-3KSh” adlı yeni nesil zırhlı araç, “BTR-3” adlı eski nesil zırhlı askeri aracın geliştirilmesiyle ortaya çıktı.

BTR-3KSh’nin kalbinin, düşman hedeflerinin, araçlarının ve askeri dağılımlarının yerleriyle ilgili olarak savaş bölgesindeki askerlerden, kara araçlarından, insansız hava araçlarından, radarlardan vb. sistemlerden güvenli dijital iletişim yoluyla iletilen tüm bilgileri birleştirebilen ve koordine edebilen, en yeni otomatik savaş kontrol sistemi olduğu belirtiliyor.

Otomatik savaş kontrol sistemi, iletilen bilgiler ışığında sırasıyla, savaş alanını taktik bilgisayarlarda tam bir görüntü içerisinde sergiliyor ve savaş bölgelerine hızlı bir şekilde müdahale edilmesini ve bunların yürütülmesini kontrol etmeyi sağlıyor.

Modern savaş kavramına uyan böyle bir sistem, düşmanın üstünlük sağladığı durumlarda savaş alanındaki tüm dost birimler arasında sürekli bilgi alışverişiyle beraber daha iyi koordinasyon ve etkileşim sağlayarak düşmana karşı dost kuvvetlerin etkinliğini önemli ölçüde artırabilir.

Groysman yetkili makamlara çağrıda bulundu

0

Ukrayna Başbakanı Volodimir Groysman, Ukrayna’da avantajlı bir iş ortamının yaratılması konusunda yetkili makamlara daha aktif olma çağrısında bulundu.

Açılışını Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun yaptığı ticari toplantıda, Ukrayna’daki iş adamlarıyla bir araya gelen Groysman yaptığı konuşmada, “Ukrayna’da yeterince kriz yaşandığını düşünüyorum. Yaşanan her kriz devletimiz için olumsuz bir algıyla sona eriyor. Bu nedenle, ülkemiz için bizim sistematik eylemlere, istikrarlı olmaya, hızlı karar vermeye ve normal bir iş ortamı yaratmaya ihtiyacımız var. Bu ihtiyaçlara yakın gelecekte çözüm bulunmalı.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Groysman, yetkili makamlar ile iş adamları arasındaki diyalog düzeyinin verimli olduğunu ancak bunun sadece diyalog düzeyinde kaldığını ve iş adamlarının yetkililer üzerinde yeterince etkide bulunmadığını da belirtti.

Devletin ve özel sektörün bir araya geldiği toplantıda, Ukrayna’daki iş dünyasının mevcut sorunları ve zorlukları, başlatılan reformların gidişatı, devlet aygıtlarının çalışmaları ve yetkililerin ortaya koymuş oldukları en son girişimler tartışıldı.

Gerçekleşen toplantının, Ukrayna Ticaret Odasına kayıtlı Amerikalı şirketler, Avrupa İş Birliği ve Ukrayna Girişimciler Birliği için genel bir toplantı niteliğinde olduğu ifade edildi.

Samsun’da, Ukraynaca dil kursları başladı

0

Karadeniz Ukraynalılar Derneği ve Türkiye Ukrayna Büyükelçiliği’nin desteğiyle, ortaklaşa gerçekleştirilen yabancılara yönelik Ukraynaca dil kursları Samsun’da başladı.

Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Lyudmila Shimko, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Türk arkadaşlarımızın Ukrayna dilini öğrenmek, etkinliklere katılmak ve bizlere yardımcı olmak konusundaki istekleri dolayısıyla çok memnunum.” ifadelerini kullandı.

Derslerin, Ukrayna dilini öğretmenin yanı sıra, Ukrayna kültürünü, geleneklerini ve tarihini de tanıtma amacını taşıdığı bildirildi.

Ukraynaca dersleri konusunda memnuniyetini bildirerek, açıklamalarda bulunan Ukraynaca kurs öğretmeni Kateryna Pernata, “Benim için dil kurslarının açılması çok büyük bir zafer, çünkü nihayetinde, Türkiye’de, Ukrayna hakkında bağımsız bir devlet olarak konuşulmaya başlandı ve Ukrayna dili konusunda çalışmalar popüler hale geldi. En önemli görevlerden biri, dil öğrenimi, kültürümüzün geniş kitlelere sunulması ve Türkiye’de Ukrayna’nın olumlu imajının tanıtılması yoluyla ülkeleri birbiri ile tanıştırmaktır. Paylaşacak birçok şey var ve bu gerçekten büyük bir sorumluluk. Bu fırsatı bulduğum için minnettarım.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Derneği Başkanı, TRT Radyo’nun konuğu oldu

0

Ukrayna Ankara Derneği Başkanı Yuliya Biletska, TRT Radyo 3’ün konuğu oldu. Biletska, derneğin çalışmaları, etkinlikleri ve projeleri hakkındaki bilgileri dinleyiciler ile paylaştı.

Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska TRT Radyo 3’te yayınlanan Gençlere adlı programa konuk oldu. Program sırasında Ukrayna Büyükelçiliğinin desteğiyle gerçekleşen Ankara’daki “Ukrayna Nisanı” kapsamında yer alan Ukrayna Mutfak Günleri, Kiev Oda Orkestrası, Virsky Ulusal Dans Topluluğu ve Papasony Gölge Tiyatrosu’nun Roksolana adlı gösterisi hakkında bilgiler verdi.

Ukrayna Ankara Derneği’nin kurulduğu yıldan itibaren, Türkiye’de Ukrayna kültür ve geleneklerini tanıtma adına birçok etkinlik düzenlediğini bildiren Biletska; Cumartesi Okulu, Ukraynaca dil kursları gibi eğitimsel ve sanatsal faaliyetlere de önem verdiklerinin altını çizerek, herkesi Ukraynaca öğrenmeye davet etti.

Ukrayna yeni seyir füzesi geliştiriyor

0

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 9 Nisan günü katıldığı televizyon kanalında, Ukrayna’nın 1.000 km’den fazla menzile ve 150 kilogramlık savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip yeni nesil seyir füzesi geliştirdiğini açıkladı.

Katıldığı televizyon programında konu hakkında açıklama yapan Poroşenko, “Seyir füzelerinin en önemli testlerine başladık… testleri başarıyla geçen, 1000 kilometreden fazla menzile ve 150 kilogramlık savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip bir füzemiz var. Yüksek hassasiyetli bu silah Ukraynalı uzmanlar tarafından yapıldı. Şimdi ise, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri silahların kullanımı konusunda eğitiliyor.” dedi ve “Artık bize yaklaşmaya ve saldırmaya cesaret edecek olan 300 km yarıçapındaki herhangi bir gemiyi imha edebiliriz. Ayrıca, hedefteki küçük ve orta sınıf bir gemi füzeye karşı koyamayacak. Bu gelişim, savunma kabiliyetimizde keskin bir artıştır.” ifadelerini kullandı.

Poroşenko, Ukrayna’nın daha önce nükleer savaş başlığı taşıyabilen seyir füzeleri yapmaktan “vazgeçtiğini” belirterek, Ukrayna’da Vilkha-M (“Alder”) füze sisteminin son testlerinin yapıldığını söyledi.

Ayrıca, konuşmasına ekleme yapan Devlet Başkanı, “Bugün 65-70 kilometreden fazla menzile sahip olmayan Smerch ve Uragan [çoklu roketatar sistemleri] var, artık onlar 130 kilometre menzille beraber kusursuz olacaklar.” dedi.

Ukrayna’nın Yerli Füzeleri

Aralık 2018’in başlarında, Ukrayna ordusu, karadan fırlatılan yerli seyir füzesi Neptün’ü başarıyla test etti. Neptün projesi kapsamında kıyı hedeflerini vurmaya yönelik karadan fırlatılan seyir füze kompleksi testlerinin başlatılması ve gelişiminde son aşamanın sağlanmasının 2019 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

2019 Ukrayna ulusal bütçesinden, Ukrayna ordusuna ihtiyaçların sağlanması için yaklaşık 102 milyar UAH (3.8 milyar ABD Doları) değerinde ödenek ayrıldı.

5 Nisan’da, Ukrayna, Rusya Federasyonu’nun elektronik harp silahlarının tehditlerine rağmen Odesa bölgesinde Neptün adlı anti-gemi füze savunma sistemini başarıyla test etti.

İşletmelere 45 milyar UAH vergi iadesi

0

Ukrayna Devlet Mali Hizmetleri, Ocak-Mart 2019’da 45.4 milyar UAH değerinde katma değer vergisinin işletmelere geri ödendiğini açıkladı.

Mali hizmetler tarafından yapılan açıklamada, “Ocak-Mart 2019’da, Devlet Mali Hizmetleri, vergi mükelleflerine 45.4 milyar UAH değerinde KDV iadesi yaptı. Bu yılki iade tutarı geçen yılın aynı aylarına göre, % 34,8 yani 11,7 milyar UAH arttı. Ocak-Mart 2018’de vergi mükelleflerine 38 milyar UAH değerinde KDV iade yapılmıştı.” denildi.

Ayrıca, Devlet Mali Hizmetleri, aylık ortalama KDV iade miktarının da arttığını bildirdi. 2019’da ödenen aylık ortalama KDV iade tutarının, 11 milyar UAH’tan 15 milyar UAH’a yükseldiği ifade edildi.

Mart 2019’da ise, vergi mükelleflerine 12,6 milyar UAH KDV iadesi yapıldı. Bu rakam, Mart 2018’de yapılan vergi iadesinden % 25 yani 2.5 milyar UAH daha fazla.

Büyükelçi Andrii Sybiha’nın eşi Tatiana Sybiha’dan anlamlı etkinlik

0

Ankara, Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın eşi Bayan Tatiana Sybiha tarafından düzenlenen anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’nın eşi Bayan Tatiana Sybiha tarafından düzenlenen Türkiye Büyükelçilerinin eşlerinin katıldığı etkinlik, “Ukrayna Yemek Günlerinin” yapıldığı Ankara HiltonSA ‘da gerçekleştirildi. Ankara Ukrayna Derneği, düzenlenen bu kapsamlı organizasyona katılarak, Ukrayna kültürü ve derneğinin faaliyetleri hakkında konuklara bilgiler verdi.

Bayan Tatiana Sybiha, düzenlenen bu yardım etkinliği hakkında yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Bugün gerçekleşen etkinlik sadece bir eğlence ve toplantı değil. Her buluşmamızda yeni üyelere hoş geldiniz diyoruz ve yenilerini takip ediyoruz. Hep birlikte bir proje yürütmeliyiz. Bugün hem Ukrayna’nın tanıtımı hem de Ankara’ya tedavi olmak için gelen kanser hastalarına yardımcı olabilmek adına, hayırsever bir görev için toplandık.” dedi.

Ankara Ukrayna Derneği’nin aktif olarak görevde bulunduğu etkinlikte, Başkan Yuliya Biletska, Ankara Ukrayna Derneği faaliyetlerinin ana yönlerinin temel alındığı bir sunum gerçekleştirerek, açıklayıcı bir tanıtım yaptı.

Ardından sunduğu dans gösterileriyle dikkatleri üzerine çeken “Ukrayna Çiçekleri” dans topluluğunun şovlarının bitiminde, Ukrayna’ya özgü şarkıları, eşsiz sesi ile birleştiren Olena Şimşek konuklara keyifli dakikalar yaşattı.

Etkinliğe katılan yetenekli sanatçı Anna Skorobagatko-Polat kendi elleriyle ustalıkla boyanmış ve el yapımı mucizelerini konuklara sunarak elde ettiği geliri, Ukrayna’dan Ankara’ya tedavisi için gelen üç yaşında bir kız çocuğu olan Victoria’nın tedavisine bağışladı.

Etkinlikte aktif olarak görevde bulunan, Olena Ünalmış ve Galina Kızılkale organizasyon konusunda yardımcı oldular.

Ankara Ukrayna Derneği Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda; “Derneğimizin faaliyetlerini ve Ukrayna kültürünü bu kadar üst düzey bir durumda sergilemek için mükemmel bir fırsat sunan Bayan Tatiana’ya teşekkür ederiz!” açıklamalarına yer verildi.

Kiev Yunus Emre Enstitüsü kültürel etkinliklerine devam ediyor

0

Kiev Yunus Emre Enstitüsü, Ukrayna EkoAvrasya Derneği ve Ukrayna Gagauzlar Birliği ile ortaklaşa düzenlenen “Gagauz Kültürü Günleri” programı Kiev’de Yunus Emre Enstitüsü’nün konferans salonunda gerçekleştirildi.

Katılımcılar arasında T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna TİKA Koordinatörü Esin Acar Ergin, Kiev Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ender Korkmaz, Ukrayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Evren Damyan, Gagauzlar Birliği Başkanı, yazar, bilim adamı, Dr.Stepan Bulgaru, Odesa Bölgesi Meclis Başkanı yardımcısı Yuriy Dmitriyeviç Dimçioglu, Kiev Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü Türkoloji Bölümü öğretim üyesi ve Ukrayna Gagauzlar Birliği eski başkanı Doç.Dr. Tudora Arnaut ve Türkoloji bölüm başkanı Doç. Dr. İrına Leonidivna Pokrovska, basın mensupları, öğrenciler çok sayıda Türk ve Gagauz vatandaşı katıldı.

İstiklal Marşı, ardından Ukrayna Marşı daha sonra da Gagauz dilinde Ukrayna Marşlarının okunmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin açılış konuşmasını yapmasıyla program başladı. Ardından Ukrayna Gagauz Birliği adına Doç. Dr. Tudora Arnaut, Ukrayna Gagauz Dernekleri Birliği Temsil Başkanı, Odesa Bölgesi Meclis Başkanı yardımcısı Yuriy Dmitriyeviç Dimçioglu konuşmalarını gerçekleştirdi.

Açılış konuşmaları ardından etkinlikte Gagauz ressam Alla ÇAKIR ve Viaçeslav Hadjmiti’nin, “Gagauz Etüdü” sergisinin açılışı yapıldı. Ardından Gagavuz tarihçi Stephan Bulgar “Bir Halk İki Sınır” adlı panel programını gerçekleştirdi. Etkinliğin ilk günü “Gagauz Boris Draganov ve Gleb Dragan – XX. Yüzyılın Ünlü Bilim Adamları” adlı kitabın tanıtımı yapılarak Gagauz ve Türk yemeklerinden lezzetlerin misafirlere ikramıyla program sona erdi.

Programın ikinci gününde ise ilk Gaguz filmi olan “Dünürcülük” Kiev Yunus Emre Enstitüsü salonunda özel olarak gösterime sunuldu.