Ana Sayfa Blog

Ukrayna ve Kırım Tatar kültürleri “Samanyolu” sergisinde buluştu

0

Ukrayna ve Kırım Tatar kültürleri arasındaki ilişkileri anlatan Samanyolu sergisi Ankara’da açıldı.

CerModern’de yapılan sergi açılışına, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska ve dernek üyelerinin yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.

Büyükelçi Andrii Sybiha, burada yaptığı konuşmada, Samanyolu sergisinin Kırım Tatar ve Ukrayna halkları arasındaki ilişkileri ön plana çıkardığına işaret ederek, sergiye büyük önem verdiklerini söyledi.

Ukrayna ve Kırım Tatarları arasındaki bağların kopmasının mümkün olmadığını söyleyen Sybiha, “Türkiye ve Ukrayna halkı arasındaki ilişkiler güçlü. Kırım Tatarları ile Ukraynalılar arasındakiler de öyle. Bugünlerde Kırım Tatarları, Türkiye ile Ukrayna arasında çok güçlü bir köprü görevi görüyor.” açıklamalarında bulundu.

Sybiha, Kırım Tatarlarının tarih boyunca baskılara karşı verdiği mücadeleyi bugün de sürdürdüğüne işaret ederek, Kırım Tatar kültürüne ait eserlerin önemli olduğunu söyledi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin de bu serginin Türkiye ve Ukrayna halklarının birbirini tanımasına katkıda bulunacağını dile getirerek, “Türkiye ve Ukrayna’nın birbirini tanımaları, birbiriyle kültürel, ticari ilişkilerde bulunmaları ve ticaretin gelişmesinin iki toplumun menfaatleri açısından da son derece önemli. İki ülkenin de menfaatleri yüzde yüz örtüşüyor.” dedi.

Sergide, Kırım Tatarları ve Ukrayna kültürlerine ait el sanatları ve bölgeden çekilen fotoğraflar yer alıyor.

Ankara’da Ukrayna-Kırım gecesi düzenlendi

0

9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında Ankara’nın Keçiören semtinde Ukrayna ve Kırım gecesi düzenlendi.

Keçiören Belediyesi, Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında Ukrayna ve Kırım gecesi düzenleyerek farklı kültürlerin bir araya gelmesine ve tanıtılmasına fırsat verilen uluslararası bir kültür festivaline ev sahipliği yaptı.

Kalaba Kent Meydanı’nda düzenlenen Ukrayna Kırım Gecesi öncesinde, Ukrayna Kırım Kültür Evi’nin açılışı gerçekleştirildi. Keçiören Belediyesinin ev sahipliği yaptığı geceye Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Emrullah İşler, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin,  Dış İşleri Bakanlığı Doğu Avrupa Masası Genel Müdür Yardımcısı Zeki Furkan Küçük, Ak Parti Keçiören İlçe Başkanı Şükrü Özek, Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, Bolu Kalkınma ve Tanıtım Vakfı Başkan Vekili Cafer Alagöz, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Geceye ve Ukrayna-Kırım Kültür Evi’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Festivalde, Ukraynalı koro “Bereginya” nın (Antalya), Kırım’lı şarkıcı Emine Mustafayeva ve Kırım Tatar çocuk dans topluluğu “Dzhin” in performansları festivale katılan vatandaşların ilgi odağı oldu. “Bereginya” korosu geleneksel Türk şarkısı “Çanakkale”, Ukraynalı “Marusya”, “Rove ve Dnipro’nun damadı” ve Kırım Tatarı “Ey güzel Kırım” ı seslendirerek seyirciyi büyüledi.

1.06.2018 KEÇİÖREN BELEDİYESİ KIRIM UKRAYNA DOSTLUK GECESİ Ukrayna ekibinden güzel bir sürpriz geceye hoş bir seda kattı önce ukrayna ve Türk bayraklarını dağıttılar ve ardından koronun seslendirdiği türkü büyük beğeni kazandı alkış aldı izleyelim 🙂

Publiée par Mustafa Gültekin sur samedi 2 juin 2018

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha yaptığı açılış konuşmasında; Kırım Tatarlarının kültürlerini korumalarına hayran kaldığını ifade ederek, “Kırım Tatarları nerede yaşarlarsa yaşasınlar kültürlerini koruyorlar, kültürler arası köprü kuran, misafirperverlikleri ile iş birliğini güçlendiren Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a da şükranlarımı sunuyorum. Türk hükümetinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği destek için teşekkür eden Büyükelçi, “Kırım Tatarlarına yardımcı olmak, Türkiye ile ortak isteğimizdir. Kırım’daki Rus işgalinin sona ermesini istiyoruz, bunun için çabalarımız sürecek. İşgal altındaki Kırım’da kültürümüzü korumak da birinci vazifemiz… Kırım Tatarlarının yaşam hakkını korumaya devam edeceğiz.” dedi.

Etkinlik kapsamında açıklamalarda bulunan Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, “Uluslararası kültür festivalleri, yerel halka kültürümüzün geleneklerini tanıtmak için harika bir fırsat. Ukrayna derneği üst üste üç yıldır Keçiören’de düzenlenen festivale katılıyor ve her yıl standımıza olan ilginin giderek arttığını görüyorum. Giderek daha fazla kişi, Ukrayna’nın zengin bir kültüre ve büyük potansiyele sahip bağımsız, gelişmiş bir ülke olduğunu açıkça anlıyor. Bu festival tesadüfen “Ukrayna-Kırım” olarak adlandırılmamıştır. Birçok ziyaretçi Kırım’daki duruma ilgiliydi ve bizim görevimiz şu anda işgal altındaki Kırım’da mevcut olan siyasi zulüm ile Kırım Tatarlarının hak ve özgürlüklerinin ihlali hakkında, Ukraynalılar ve diğer işgal rejimiyle aynı fikirde olmayanlara bu üzücü duruma ilişkin bilgi vermekti.” dedi.

Türkiye ile Ukrayna arasında yeni bir anlaşma daha

0

Türkiye ile Ukrayna arasında yük taşımacılığı ile ilgili imzalanan anlaşma onaylanarak Resmî Gazete’de yayımlandı.

Türkiye ve Ukrayna arasında 4 Kasım 2016’da İstanbul’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması”nda, iki ülke arasında yük taşımacılığı hacmindeki artış göz önünde bulundurularak Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Kafkasya arasındaki taşımacılık şebekelerinin entegrasyonunun hedeflendiği belirtildi.     

Anlaşmada, iki ülkenin demiryolu ve denizyolu taşımacılığı dahil tüm ulaşım türleri kullanılarak modern uluslararası taşımacılık sistemlerinin tesis edilmesi gibi konularda mutabık kalındığı hususları yer aldı.

Ayrıca 21 Ekim 2017’de Kazan’da imzalanan “Türk-Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon 15. Dönem Toplantısı Protokolü”nde, Türk Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon 15. Dönem Toplantısı’nın 19-21 Ekim 2017’de Kazan’da yapıldığı kaydedildi.

Protokolde, her iki ülke heyetlerinin, karşılıklı anlayış ve yapıcı bir havada yürütülen toplantıda çeşitli alanlarda ticari ve ekonomik iş birliğinin daha da artırılması için alınacak tedbirleri ele aldıkları vurgulandı.

Ukraynalılar korosundan türkü dinletisi

0

Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel Ramazan etkinliklerinde Ukraynalı kadınlardan oluşan Bereginya Korosu konser verdi.

TRT HABERI KORO BEREGINYA———ТРТ НОВИНИ ХОР БЕРЕГИНЯ

Publiée par Olesya Mercan sur samedi 19 mai 2018

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen geleneksel Ramazan etkinlikleri Antalyalılara keyifli Ramazan akşamları yaşatıyor. Antalyalılar Ramazan gecelerini Karaalioğlu Parkı ve Şarampol Caddesinde düzenlenen etkinliklerde geçiriyor. Karaalioğlu Parkı’ndaki Gölge Oyunu gösterisiyle başlayan etkinliklerde Hayal-i Ata Efendi, Karagöz ve Hacivat’ın eğlenceli maceralarını çocuklarla buluşturdu. Gecede, Ukrayna Kültür Sanat Derneği üyelerinin oluşturduğu Bereginya Korosu Ramazan etkinlikleri kapsamında konser verdi.

Antalya’da yaşayan Ukraynalıların kurduğu, Ukrayna Kültür Sanat Derneği’nin korosunun seslendirdiği ilahiler ve Çanakkale Ezgileri Antalyalılardan büyük alkış aldı. Şef Olesya Mercan’ın yönetiminde ‘Çanakkale Türküsü’, ‘Yemen Türküsü’, ‘Tuna Nehri’, ‘Hey 15’li’ türkülerini seslendiren Bereginya Korosu’nu vatandaşlar ilgiyle takip etti. Koro, seslendirdiği türkülerle duygusal anlar yaşattı.

Kuşadası’nda Vışıvanka Günü kutlandı

0

Türkiye’de yaşayan Ukraynalıların Vışıvanka (Vyshyvanka) Gününü kutlamak amacıyla düzenledikleri etkinliklere bir yenisi de Aydın’ın Kuşadası ilçesinden geldi.

Tüm dünyada Ukraynalıların kutladığı Vışıvanka (Vyshyvanka) Günü, dün akşam saatlerinde Kuşadası’nda da kutlandı. Türkiye, ABD, Tayland, Almanya ve Belçika’nın aralarında bulunduğu 60 farklı ülkede yapılan kutlamalar, sosyal medyada canlı yayınlandı. Her yıl mayıs ayının üçüncü perşembe günü yapılan kutlamalara, Ukraynalıların ulusal nakış işlemeli gömleği ismini veriyor. Ulusal nakışlı vışıvankalarını giyenler, bulundukları kentin simge meydanı veya anıtı önünde toplanarak kutlama yapıyor.

Kuşadası’nda yaşayan Ukraynalılar da ulusal kimlik fikrine bağlılık göstermek için vışıvanka giyerek İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanındaki el heykeli önünde toplandı. Birbirilerini kutlayan topluluğa Kuşadası Belediye Başkan yardımcısı Ayşe Şerifoğlu’da vişivanka giyerek destek verdi. Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği kurucu üyesi Olena Burgac, Vışıvanka Gününün cinsiyetleri, sosyal statüleri, dini inançları veya siyasi görüşleri ne olursa olsun tüm Ukraynalıları birleştirdiğini söyledi.

Olena Burgac, “Vışıvanka Günü, nakışlı etnik kıyafetlerin dikilmesi ve giyilmesi ile ilgili atalarımıza ait gelenekleri koruma amaçlı ulusal kutlamalardır. Her yıl mayıs ayının üçüncü perşembe günü kutlanır. Bugün ülkedeki ve dünyanın değişik ülkelerindeki tüm Ukraynalılar nakış işlemeli gömleklerini giyerler. Biz de Kuşadası’ndan sosyal medya üzerinden canlı yayınla günümüzü tüm dünya ile paylaştık.” dedi.

Vışıvanka (Vyshyvanka) Günü Nedir?

Gömlek üzerine nakış işlenmesine verilen isimdir. Nakış Ukrayna’da önemli bir zanaattır ve kendi tarzları ve renkleri ile yerel stillere uygun farklı teknikler mevcuttur. Geleneksel olarak iplik, kabuk, yapraklar, çiçekler, meyveler ve benzerleri kullanılarak lokal formüllere göre renklendirilir. Bu şekilde, yerel çevre tam anlamıyla nakış rengine yansır. Geleneksel kültüre sahip çıkmak adına Vışıvanka Gününü, 2006 yılında arkadaşlarıyla başlatan ise Chernivtsi Ulusal Üniversitesi öğrencisi Lesya Voroniuk oldu. Arkadaşlarıyla bir gün seçip, o gün herkese Vışıvanka giymelerini önermesi üzerine, diğer öğrenciler ile üniversite yönetimi de destek verdi. Birkaç yıl içinde tüm Ukrayna’da ulusal festival ölçeğini kazandı. Günümüzde ise Ukrayna dışında dünyanın 60 ülkesinde destekleniyor. Bugünü kutlamanın, vışıvanka giymek dışında bir zorunluluğu yoktur.

Latif  SANSÜR/Aydın

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha’dan Ramazan mesajı

0

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ramazan ayını kutlamak için mesaj yayınladı.

Kişisel twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Büyükelçi Andrii Sybiha: “Tüm Müslüman aleminin mübarek Ramazan ayını kutluyor; hayırlı ve bol kazançlara vesile olmasını, sıcak günlerin zorluğunu çekmeden oruç vazifelerini Allah’ın yardımıyla yerine getirmelerini dilerim.” dedi.

İzmir’de yaşayan Ukraynalılardan rekor Vışıvanka

0
Foto - РБК - УКРАЇНА

Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar yaklaşan Vışıvanka günü nedeniyle, farklı şehirlerde etkinlikler düzenlemeye devam ediyorlar.

Önceki günlerde, Ankara’da geleneksel vışıvankalarını giyerek Büyükelçiliğe yürüyen Ukraynalılardan sonra, bir etkinlik de İzmir’den geldi.

İzmir’de yaşayan Ukraynalılar 52 metre uzunluğundaki vışıvanka ile sahilde yürüyüş yaptılar.

Çevreden geçenlerin yoğun ilgi gösterdiği ve yer yer katıldıkları yürüyüşün sonunda, Ukraynalılar ve Türk vatandaşları bir de hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Yürüyüşte kullanılan vışıvanka’nın, bugüne kadar Türkiye’de hazırlanan en uzun vışıvanka olduğu bildirildi.

Her yıl Ukraynalıların yaşadığı bütün ülkeler de Dünya Vışıvanka Günü kutlamaları gerçekleşiyor. Geleneksel Ukrayna Kültüründe büyük bir yere sahip olan  Vışıvanka Günü, Milletin hazinesi olarak değerlendirilen bir geçmişe sahip, Ukrayna kültüründe doğumdan ölüme kadar insan hayatının her aşamasın da işlemelerle şekillendirildiği bir öneme sahiptir.

Bursa’da Vışıvanka Gününde kermes düzenlendi

0

13 Mayıs’ta Bursa Ukraynalılar Derneği Vışıvanka gününü kutladı. Etkinlik sırasında yardım toplamak amacıyla vışıvankalar, geleneksel çiçekli taçlar, süslenmiş kaşıklar, tablolar, kurabiyeler ve Ukraynaca çocuk kitaplarının satıldığı kermes düzenlendi. Dernek, kermeste kazanılan parayı İstanbul’da 3 senedir kanser tedavisini gören Ukraynalı kız Yana Diakivnıç’a bağışlayacak.

Kermes için hazırlanan ürünlerin çoğu, Bursa Ukraynalılar Derneği’nin marifetli üyeleri tarafından yapıldı: çelenkler, süslenmiş kaşıklar, kurabiyeler, taçlar, tablolar ve misafirlere ikram edilen kekler.
Bursa Ukraynalılar Derneği başkanı Viktoriia Borodavchenko ve başkan yardımcısı Kristina Safaniuk etkinlik için Ukrayna’nın farklı bölgelerinin nakış özellikleri ile ilgili hem Ukraynaca ve hem de Türkçe sunum yaptılar. Şarkıcı Kateryna Kılıç Ukraynaca şarkılar söyleyip misafirleri eğlendirdi ve Ukraynaca şarkılar ile karaoke düzenledi. Çocuklar için yüz boyama etkinliği yapıldı. Ayrıca gerçek nakış ile işlenmiş havlulardan fotoğraf çekmek için bir fon oluşturuldu.
Etkinliğe Ukrayna Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar da katıldı. Vışıvanka gününe gelen misafirlerin çoğu gibi o da Ukrayna’nın geleneksel nakışlarıyla işlenmiş gömlek giymişti. Konsolos organizatörlere teşekkür edip Ukrayna’yı ve Ukrayna kültürünü sevdiğini dile getirdi ve kanser hastası olan kıza toplanan yardıma katkıda bulundu.

Vışıvanka Günü’nün kutlanması ile ilgili Bursa Ukraynalılar Derneği’den Viktoriia Borodavchenko, “Derneğimizin üyeleri çok aktif. Vışıvanka günü için kermes düzenlemeyi düşündüğümüzü öğrenince kızlar bu fikri hemen desteklediler: kimi kendi parasıyla aldığı çocuk kitaplarını bağışladı, kimi Ukrayna’dan kermes için vışıvankalar getirdi, marifetli hanımlarımız da kermesin en güzel ürünleri olan renkli çiçekli çelenkleri yaptı. Böyle bir toplulukla daha çok güzel şeyler yapmayı başaracağız!” diye belirtti.

Anneler Günü dünyada ve Ukrayna’da nasıl kutlanmaya başladı

0
Profile of a happy mother sleeping with her baby on a bed at home

Dünyanın bir çok yerinde kutlanan Anneler Günü, Ukrayna’da Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanmaktadır.

Kadınlar Günü’nün aksine bugün, çocuğu olan ve hamile olan kadınların günü olarak kutlanılmaktadır. İnsanlar annelerine onlara duydukları sevgi ve onlara gösterdikleri karşılıksız fedakarlıklar için çiçekler ve hediyeler almaktadır.

 

Anneler gününün tarihçesine bakmak gerekirse ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanmıştır. İlk olarak barış yanlısı bir gün olarak kutlanmaktaydı ve bunun için annelerin barış için ortak bir mücadele gösterdiği bilinmekteydi. Fakat bu oluşum süreci ne ABD ne de öteki ülkelerde beklenilen desteği bulamadı. 1907 tarihinde Amerikalı Anna Jarvis annesinin ölümünü takip eden yılda anneler günü kavramını inşaa etme girişiminde bulundu. Bu kavram ilk olarak ülkesel ve daha sonrasında da uluslararası bir boyut kazandı. 1907 yılında kabul edilen bu önemli günü ilk kabul eden eyalet 1910 yılında Batı Virginia oldu. 1914 yılında dönem Amerika Başkanı Woodrow Wilson Mayıs ayının 2. Pazar gününü Anneler Günü olarak ilan ettiğini duyurdu. I. Dünya Savaşı sonrası süreçte Anneler Günü birçok Avrupalı ülke tarafından da kutlanılmaya başlandı. Bugün ise Anneler Günü’nü dünyada 85 ülkede kutlamaktadır.

Ukrayna da annelerimizin aile içinde ki önemini ve çocuk yetiştirmede yadsınamayacak boyutta ki öneminden dolayı Anneler Günü’nü kutlamaya başladı. Ukraynalılar arasında Anneler Günü ilk olarak 1928 yılında Kanada Ukrayna Kadınlar Birliği tarafından kutlanılmıştır. Bir yıl sonra ise, bu özel gün Lviv’de kutlandı. 1929’da Ukrayna Kadınlar Derneği Ternopil bölgesinde Anneler Günü kutlamalarını öncelik etti. Fakat sonra ki süreçte Sovyetler rejiminin kurulmasıyla birlikte Anneler Günü’nün kutlanılması yasaklanmıştır. 1990’da bu günün kutlamaları, özellikle Ukrayna Kadınları Derneği olmak üzere Sivil Toplum Örgütleri’nin çabaları sayesinde Ukrayna’ya geri döndü. 1999 yılından beri ise Anneler Günü resmi bir boyut kazanmıştır.

 Bizde Ukr-ayna ekibi olarak tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyoruz !

Yarım milyon Ukraynalı Avrupa’ya vizesiz seyahatten yararlanıyor

0

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko yarım milyon Ukraynalının, Avrupa Birliği ülkeleriyle vizesiz seyahat rejiminden yararlandığı bilgisini paylaştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunu bildirdi.

“Haziran 2017’den bu yana yarım milyon Ukraynalı, Avrupa Birliği ülkeleriyle vizesiz seyahat rejiminden yararlandı.”

Daha önce, Devlet Sınır Servisi, sınır biriminin oluşturduğu biyometrik kontrol sisteminin, uluslararası ve devletlerarası sınır geçiş noktalarında AB ülkeleriyle birlikte çalıştığını bildirdi.

AB’nin bir süre önce Ukrayna vatandaşlarına tanıdığı Avrupa Birliği ve Schengen bölgesinde 30 ülkeye vize serbestisi, 11 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti.