Ana Sayfa Blog

Yuliya Yelistratova’dan Altın Madalya

0

Ukraynalı atlet Yuliya Yelistratova, Ekvador’un Salinas bölgesinde düzenlenen Triatlon Dünya Kupası’nda altın madalya kazandı.

Ukrayna Ulusal Olimpiyat Komitesi Yuliya Yelistratova için Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda şu açıklamalarda bulundu; “Yuliya Yelistratova’yı Salinas’daki Triatlon Dünya Kupasında kazandığı görkemli zaferi için kutlarız.”

Ukraynalı atlet mesafeyi 58 dakika 19 saniyede tamamladı.

Yelistratova, 2015 Dünya Kupası’ndan bu yana ve doğum yapmasından sonra ilk kez altın Madalya’nın sahibi oldu.

Sonuçlara göre; Brezilya’dan Luisa Baptista 58 dakika 22 saniye ile ikinci sırada, Şili’den Barbara Riveros ise 58 dakika 37 saniye ile üçüncü sırada yer aldı.

Litvanya’da Ukrayna Film Günleri başlıyor

0

Litvanya’nın başkenti Vilnius, 26-28 Ekim tarihleri arasında Ukrayna Film Günleri Festivaline ev sahipliği yapacak.

Etkinlik, Ukrayna Devlet Film Ajansı, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın kültürel diplomasi departmanı ve Litvanya Cumhuriyeti’ndeki Ukrayna Büyükelçiliği’nin desteği ile belediye sinemaları Kyiv Kino Film ağı tarafından düzenleniyor. Filmlerin gösterimi Litvanya’nın başkentindeki en ünlü sinemalardan biri olan “Skalvıja Sinema Merkezi’nde” gerçekleştirilecek.

Festival, Yuri Ilyenko’nun yönettiği “Siyah ile İşaretlenmiş Beyaz Kuş” adlı drama filmi ile başlayacak.

Film Festivali, Marysia Nikitiuk’un “Ağaçlar yıkılırken”, Arkadiy Nepytaliuk’un “Başıboş”, Yurii Kovaliov’un “Kale” ve Akhtem Seitablaiev’in “Başkasının duası” filminin gösterimini de içeriyor.

Kiev’de Türk ve Kırım Tatar Tarihi Araştırma Merkezi açıldı

0

Taras Şevçenko Kiev Milli Üniversitesinde Türk ve Kırım Tatar Tarihi Araştırma Merkezi ile “Türk Dünyası” multimedya konferans salonu açıldı.

Taras Şevçenko Kiev Milli Üniversitesinde Türk ve Kırım Tatar Tarihi Araştırma Merkezi ile “Türk Dünyası” multimedya konferans salonu açıldı. Merkez, üniversitenin tarih fakültesinin Yabancı Ülkelerin Yeni ve Modern Tarihi bölümü bünyesinde açıldı.

Bölümün ve multimedya konferans salonunun tadilatı, yeni mobilya, modern eğitim ve bilgisayar ekipmanlarının satın alınması, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından finanse edildi.

Merkezin açılış törenine; Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi Yönet Can Tezel, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Şevçenko Milli Üniversitesi’nin bilimsel ve pedagojik çalışmalarından sorumlu Rektör Yardımcısı (Uluslararası işbirliği) Petr Beh, Tarih Fakültesi Dekanı İvan Patrilyak, Türkoloji Bölümü Başkanı İrina Pokrovskaya ve diğer fakülte öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.

Katılımcılar, projenin hayata geçirilmesinin Türk ve Kırım Tatar tarihinin, dilinin ve kültürünün hem araştırılmasını hem de öğretilmesini sağlayıp sonuçların hem Ukrayna toplumuna hem de yurtdışında sunulmasına yardımcı olacağını kaydetti. “Türk Dünyası” multimedya konferans salonunda, öğrenciler için altı ve bir tanede öğretim elemanı için olmak üzere yedi bilgisayar kısmı, bir projektör ve diğer ofis ekipmanları ile interaktif tahta yerleştirildi.

Rektör Yardımcısı Petr Beh, TİKA’ya uzun vadeli işbirliğinden ötürü teşekkür ederek bu işbirliği sayesinde üniversitenin Sarı Binasında Filoloji Enstitüsü’ndeki birkaç projenin hayata geçirildiğini söyledi. Ayırca Kırmızı Binadaki Tarih Fakültesi ile işbirliğinin başlangıcından dolayı da Bolat’ı tebrik ederek şöyle konuştu:“TİKA, üniversite için çok şey yaptı. Sarı Binada bir dizi merkez açmış bulunuyoruz ve bugün de Kırmızı Binadaki Tarih Fakültesi’nde Türk ve Kırım Tatar Halkları Tarihi Araştırma Merkezi açılıyor.”

Türkiye Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Ukrayna’da faaliyet yürüttüğü yıllar boyunca başta eğitim olmak üzere çeşitli alanlarda birçok projeyi hayata geçiren TİKA’nın çalışmalarının önemini vurgulayarak,“Büyükelçilik olarak, Türkiye’de, Ukrayna’yı desteklemek için çeşitli faaliyetler yürüten TİKA gibi bir devlet kurumu olduğu için şanslıyız. Hacı Bayram Bolat’ın (TİKA Ukrayna Program Koordinatörü), Kiev Üniversitesini yardım sağladığı diğer eğitim kurumlarından ayrı ttuttuğunu hissediyorum, ancak üniversite bunu gerçekten hak ediyor.” diye kaydetti.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, üniversitenin sarı binasında bulunan Türkoloji Bölümü başta olmak üzere Filoloji Enstitüsü ile iyi bir iş birliği kurduklarını ifade etti.

Hacı Bayram Bolat, “Türk Dünyası multimedya salonu ile Türk ve Kırım Tatar Tarihi Araştırma Merkezine büyük önem veriyoruz, çünkü bu merkezlerin faaliyetleri sayesinde tarih alanında çok fazla araştırma ve bilimsel keşiflerin yapılacağını umuyoruz. Taras Şevçenko Kiev Üniversitesi kalbimizde özel ve önemli bir yer tutuyor. Gerçekten de, bu üniversite ana ortaklarımızdan biridir.” diye kaydetti.

Türk ve Kırım Tatar Tarihi Araştırma Merkezi Başkanı, Kiev Milli Üniversitesi Yabancı Ülkelerin Yeni ve Modern Tarihi Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Oleg Kupçik, yaptığı açıklamada, “Türk Dünyası” adlı multimedya salonunun eğitim sürecine yönelik olduğunu, Merkezin ise bilimsel araştırma çalışmalarına odaklanacağını kaydetti. Ayrıca, ülkedeki zor durum göz önünde bulundurularak Merkezde çalışmak üzere personel alımının planlanmadığını kaydeden Kupçik, Merkezde bölümün öğretim görevlilerinin çalışacağını, çalışmalara Doğu tarihi ile uğraşan bilim adamları ve araştırmacıların, doktorların, doçentlerin ve profesörlerin katılacağını belirtti.

Oleg Kupçik, son dört yılda, fakülteye her yıl 21 ila 26 arası Türkolog adayı öğrenci alındığını kaydetti.

100 yıl önce Ukraynalı kadınlar ve geleneksel kıyafetleri

0

Dünyanın en güzel kadınlarının yaşadığı ülkelerden biri olan Ukrayna, bu özelliği ile hafızalarda yerini almış durumda. Peki 100 yıl önce Ukrayna kadını nasıl görünüyordu, neler giyiyordu?

Dünyanın en güzel kadınlarına sahip ülkeleri denilince şüphesiz ki ilk akla gelecek ülkelerden biri Ukrayna’dır. Peki Ukrayna kadınlarının güzelliğine ayrı bir güzellik katan ve geçmişin izlerini günümüzde de taşıyan geleneksel kıyafetlerinde, 100 yıl öncesi ile günümüz arasında benzerlikleri görmek mümkün mü?

Bu sorumuzun cevabını sizlerle görseller üzerinden paylaşarak, Ukrayna’nın giyim kültürünü, gelenek ve göreneklerini günümüze de aynı tazeliğiyle taşımayı başaran ülkeler arasındaki yerini koruduğunu belirtmek isteriz.

Ayrıca, Ukrayna Kültürü Ulusal Kıyafetleri Ukrayna Kültürünün en önemli sembollerinden biri olan Ulusal Kıyafetlerin kesim biçimlerinin, nakış işleme şekillerinin ve işleme iplerinde kullanılan iplerin renklerinin, Ukraynalılar hakkında önemli bilgiler verdiği de bilinmelidir.

Kiev’deki Aziz Andreas Kilisesi İstanbul Fener Rum Patrikhanesine devredildi

0

Kiev’deki Aziz Andreas Kilisesi, alınan karar neticesinde İstanbul Fener Rum Patrikhanesine devredildi. Patrikhane, kilisenin kültürel miras olması sebebiyle Ukrayna kanunlarına uygun şekilde hareket edecek.

Ukrayna’da parlamento başkent Kiev’deki Aziz Andreas Kilisesinin İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesine devredilmesi için karar aldı. Karar, Ukrayna Ortodoks Kilisesinin Rus Ortodoks Kilisesinden ayrılıp bağımsız olmak için yaptığı talebin Fener Rum Patrikhanesi tarafından 11 Ekim’de kabul edilmesinin ardından geldi.

Aziz Andreas Kilisesini kullanım için Fener Rum Patrikhanesine devretmeyi öngören kanun tasarısı, parlamentoya Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından sunulmuştu. Yapılan oylama ile, söz konusu yasa tasarısı 237 milletvekilinin verdiği evet oyu ile kabul edildi. Kabul edilen kanuna göre, devlet mülkiyetindeki Aziz Andreas Kilisesi, kültürel miras kategorisinde. Bu bağlamda, Fener Rum Patrikhanesi kiliseyi, Ukrayna kültürel mirasın korunması şartıyla ve ülkedeki mevzuata uygun şekilde kullanacak.

Parlamentonun kararını memnuniyetle karşılayan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, bu hamlenin Ukrayna Ortodoks Kilisesini bağımsızlığa yakınlaştırdığını söyledi. Poroşenko, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda, “Aziz Andreas Kilisesi temsilcilik olarak kullanılmak üzere Konstantinapol Kilisesine devredildi.” açıklamalarında bulunmuştu.

Fener Rum Patrikhanesi bağımsızlık talebini kabul etmişti

Bilindiği üzere Rusya Ortodoks Kilisesi, Ukrayna kilisesinin bağımsızlık başvurusunu kabul eden Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkileri bitirme kararı almıştı. Rus Ortodoks Kilisesi Meclisi tarafından Belarus’un başkenti Minsk’te yapılan toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Rusya Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Sorumlusu Metropolit Hilarion, toplantıda Fener Rum Patrikhanesinin Ukrayna Ortodoks Kilisesinin bağımsızlık başvurusunu kabul etme kararı hakkında şu açıklamalarda bulunmuştu: “Gerçekleştirdiğimiz toplantıda Fener Rum Patrikhanesi ile tüm iletişimi kesme kararı aldık. Bu karara mecbur kaldık ancak Fener Rum Patrikhanesinin attığı adımlar nedeniyle başka bir karar almamız da mümkün değildi.”

Bu karar Moskova’daki kiliseyle İstanbul’daki patrikhaneden papazların birlikte dini hizmet veremeyeceği ve ibadet edenlerin de birlikte komünyon ayinine katılamayacağı anlamına geliyor.

Kiev ile Tiflis arasında İşbirliği Mutabakatı imzaladı

0

Kiev Kent Konseyi ile Tiflis Kent Konseyi (Sakrebulo) arasında işbirliği mutabakatı imzalandı.

İmzalanan işbirliği mutabakatı, yerel özerk yönetim ve belediye gelişimi alanında taraflar arasındaki işbirliğini derinleştirmeyi ve kamu katılım çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Bunlara ek olarak mutabakat, belediye hizmetlerinin iyileştirilmesi, şehir bütçesinin geliştirilmesi ve kentsel planlama konularında Kiev ile Tiflis arasında sektörel işbirliğinin ve deneyim alışverişinin yapılacağını bildirmektedir. Mutabakata göre, taraflar çevre politikası, kültür, turizm ve eğitim konularında düzenli olarak istişarelerde bulunacakları ön görülmektedir.

Boris Lozhkin Vakfından Ukrayna’ya tıbbi ekipman desteği

0

Boris Lozhkin Vakfı, İllia Yemets Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Merkezi’nin başkanlığına tıbbi ekipman desteğinde bulundu.

Lozhkin, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada bağış maliyetinin 9 milyon UAH’dan daha fazla olduğunu dile getirdi.

Lozhkin: “Bugün yüksek teknoloji’nin üzerinde bir suni kan dolaşım cihazı olan “Maquet HL-20”yi dördüncü “Yaşam için Sanat” ihalesinden sağlanan fonlarla satın alınmış olan Yemets Merkezi’ne teslim ettik. Bir süre önce bulunan bu yapay kan dolaşım aygıtı, kalp üzerinde karmaşık operasyonların gerçekleştirilmesini mümkün kıldı. Operasyon sırasında kalp vücut ile bağlantısız durumda ve cihaz, esas olarak işlevlerini böyle bir durumda yerine getiriyor.” dedi.

Boris Lozhkin Vakfı tarafından düzenlenen ilk hayır ihalesi Mayıs 2015’te gerçekleştirildi. Projenin amacı, Ukrayna’daki çocuk tıp kurumlarına destek için fonlar sağlayarak sağlık alanında önemli adımlar atmaktı.

Lozhkin: “Bu bir çeşit deneydi. Pediatrik tıbbi kurumlara yardım etmek ve Ukraynalı çocukların hayatlarını kurtarmak için Ukrayna’nın önde gelen işadamları ve sanatçıların tek bir yerde birleştirilmesi fikrinin daha sonra sadece bir başarıya değil, aynı zamanda büyük bir sebebe ve iyi bir geleneğe dönüşeceğini bilmiyorduk.” dedi.

Vakıf İlk açık arttırmadan elde edilen gelir ile doğumundan önce yani rahimde çocukların kalp hastalıklarının teşhis edilmesine imkan sağlayan evrensel bir ultrason sistemi olan Philips EPIQ-7’yi satın aldı. Ukrayna’da böyle bir ekipman ilk kez görüldü. Sistem Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Merkezi’ne bağışlandı. Cihazın kullanılması ile yaklaşık üç yıl boyunca 7.600’den fazla çocuk ve 2.900 fazla hamile kadın gözlemlendi. Vakıf ayrıca yeni doğan çocuklar için ameliyat sonrasında iyileşmenin sağlanmasında en uygun koşulları oluşturan bir yoğun bakım ekipmanı da satın aldı.  Hayatın ilk saatlerinde ameliyat edilenler de dahil olmak üzere 250’den fazla bebek bu cihazın kullanımıyla tedavi edildi.

Mart 2016’da Mystetskyi Arsenal’de ikincisi düzenlenen, “Yaşam için Sanat’ın” ihalesi gerçekleştirildi. 70 sanat eserinin satışından elde edilen fonlarla Boris Lozhkin Vakfı, Maquet kritik bakım (İsveç) tarafından üretilen iki adet “Flow-I” sistemini satın aldı ve bu sistemleri Pediatrik Kardiyoloji Merkezine bağışladı. Bu sistem suni teneffüsle resüsitatör bazında işlev görüyor ve yeni doğanlara veya prematüre bebeklere bile anestezi yapılmasına izin veriyor. İki Flow-I anestezi sisteminin kullanıldığı yaklaşık iki yıl boyunca, 2 kg’ın altında olan bebeklerin kalpleri de dahil olmak üzere 1.500’den fazla operasyon gerçekleştirildi.

Üçüncü ihale Haziran 2017’de gerçekleştirildi. Bu kez, toplanan fonlar Boris Lozhkin Vakfı tarafından Pediatri Enstitüsün de kurulmuş olan Ukrayna Tıp Bilimleri Akademisi Kadın Doğum ve Jinekoloji bölümüne prematüre bebeklerin yoğun bakımı ve rehabilitasyonu konusunda bir birim açması için aktarıldı. Bu ünitenin ana görevi, risk grubundaki yeni doğan bebeklerin ki buna zamanından önce ya da perinatal patoloji ile doğan bebeklerin de dahil tıbbi yardımı ve rehabilitasyonudur. Hayırseverlerin desteğiyle tesislerin büyük bakımları gerçekleştirildi ve çocukların yoğun tedavisi için gerekli olan akciğer vantilatörleri, hasta monitörü, nöbet monitör alarmı, uyarı cihazları, fototerapi lambaları ve nabız oksimetreleri gibi ekipmanlar satın alındı. Ünite Aralık 2017 yılı sonunda çalışmalarına başladı. Hekimler her yıl 300’den fazla çocuğu 15 yatak kapasiteli bu birimde tedavi edebiliyor.

Bu yıl, “Yaşam için Sanat” ihalesi, 19 Haziran da “Mystetskyi Arsenal” da yapıldı. İhalede çağdaş Ukraynalı sanatçıların 70’den fazla sanat eseri satıldı. Boris Lozhkin’in belirttiği gibi, fon ihale düzenlemeye devam etmeyi planlıyor.

Lozhkin: “Merkezde yapılanlara kayıtsız kalabilecek herhangi bir kişi tanımıyorum. Ayrıca belirtmeliyim ki, her yıl fonumuz tarafından düzenlenen “Yaşam için Sanat” adlı hayır ihalesine her geçen yıl daha fazla insanın katılması söylediklerimi ikna edici bir şekilde kanıtlamaktadır. Katılımcılar arasında her yıl hayır ihalesine çalışmalarıyla destekte bulunan Ukrayna’nın önde gelen sanatçıları ve iş adamları var.” dedi.

Ukrayna Ortodoks dünyasında doğru yolda

0

Rusya tarafından yapılan açıklama, Ukrayna’nın Rus Ortodoks kilisesinden ayrılma ve bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi kurma konusunda doğru yolda olduğu gösteriyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna haber kanallarında canlı olarak yayınlanmış olan Ekümenik Patrikhanesi’nin piskoposuyla yaptığı görüşmede şu açıklamalarda bulundu; “Kremlin’in görünürdeki kararında, Rus Ortodoks Kilisesi’nin Fener Rum patrikhanesiyle ilişkilerini kestiğini açıklaması Rus kilise yetkililerinin tamamen saldırgan ülkenin liderliğine bağımlı olmasıyla alakalıdır. Ben eminim ki tamamen Rus yetkililere bağımlı olan kilise liderliği, dünyevi Rus makamları ve gösterilen böyle büyük bir manevi tepki bizlere sadece doğru yolda olduğumuzu göstermektedir.”

Cumhurbaşkanı, Rusya’nın Abhazya ve Osetya’daki sergilemiş olduğu davranışlarının yanı sıra Kırım’ın yasadışı ilhakı ve Donbas’taki saldırgan tutumuyla tüm dünyaya tek başına karşı çıktığı gibi yine aynı şekilde tek başına Rus Kilisesini tecrit ettirdiğini ve dünya Ortodoksluğuyla çatıştığını vurguladı.

Aynı zamanda, bu olayın bu kadar erken gerçekleşebileceğini ummadığını ama yanıldığını söyledi.

Devlet başkanı ayrıca, Ukrayna’nın ve Sofiyska Meydanı’ndaki ibadet hizmetinin, Rus Ortodoks Kilisesi’nin Fener Rum Patrikhanesiyle ilişkileri koparma kararıyla karşılaştırılmasını iki farklı dünyanın bir göstergesi olarak belirtti.

“Eğer ibadet için bütün kilise hiyerarşileri birleştiğinde, Sofiyska Meydanı’nda benim isteğim üzerine toplanan 30.000’den fazla Ukraynalının parlayan yüzlerine bakarsanız, bence bir kez daha iki dünya var- biri tanrıya ibadetle barış için diğeri ise yüzleşmeyle çatışma için.” dedi.

15 Ekim’den önce Minsk’te bir araya gelen Rus Ortodoks Kilisesi’nin rahipler meclisi yakın gelecekte Ukrayna Kilisesi’ne otosefali verme kararı için Ekümenik Patrikhanesini kilise cemaatinden koparmaya karar verdi.

11 Ekim’de Ekümenik Patrikhanesinin rahipler meclisi Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne otosefali vermeye karar verdi. Şimdi Kiev’de Ukrayna otosefali Ortodoks Kilisesinin, Moskova Patrikhanesinin, Ukrayna Ortodoks Kilisesinin ve Ukrayna Ortodoks Kilisesinin piskoposunun katılımıyla bir meclis düzenlenecek. Meclis kilise birliğini gerçekleştirecek, birleştirilmiş yerel Ukrayna Ortodoks Kilisesini şekillendirecek ve başpiskoposunu seçecek.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sybiha’dan çocuklara anlamlı hediye

0

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Rusya ile yapılan savaşta ebeveynlerini kaybeden çocuklar için Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde, moral kampı düzenlediklerini açıkladı.

Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından, ülkelerindeki savaşta babalarını kaybeden 16 çocuk 6 günlüğüne Marmaris’e tatile getirildi. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ve Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olena Topçu çocukları kalacakları otelin salonunda karşıladı. Çocuklarla bir araya gelen heyet ilk olarak Türkiye ve Ukrayna’nın milli marşlarını okudu. Çocuklar, kendi yazdıkları şarkılarını seslendirdi. Ukrayna Büyükelçisi Sybiha ve Belediye Başkanı Acar çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Andrii Sybiha, “Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği organizasyonuyla, Rusya ile yapılan savaşta ailelerini kaybeden 16 çocuğumuza Marmaris’te kamp yaptırıyoruz. Ukrayna ordusunda olan ve savaşta ebeveynleri vefat eden çocukları moral için Marmaris’e tatile getirdik. Türklerin çok sevdiğim bir atasözü var; ‘Dostunla paylaşılan acı azalır, dostunla paylaşılan güzellikler artar’. Vefat eden askerlerin çocuklarına belediye ve yerel yönetimler ilgi gösterdi. Onları en iyi şekilde ağırlıyorlar. Dost iki ülke olarak sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, böyle anlamlı bir projeye destek vermekten onur duyduğunu vurgulayarak, “Çocuklarımızın kendilerini evlerinde hissetmeleri için ne gerekiyorsa hizmetlerine hazırız. Planlı kültür ve tarihi gezilerine katılmalarını sağlayacağız. Tatilin keyfini çıkartmalarını ve bol bol denize girmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin “9. Doğu Ortaklığı Toplantısına” katılacak

0

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile NATO Karargâhında bir araya geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin’in NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile İttifak Merkezindeki görüşmesi NATO’nun Ukrayna Misyonu tarafından Twitter’da paylaşıldı.

Bildirilenlere göre, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, 9. Doğu Ortaklığı Dışişleri Bakanları toplantısına ve buna ek olarak AB ve NATO temsilcilerinin toplantılarına katılmak için 15-16 Ekim tarihlerinde Brüksel’i ve Lüksemburg’u ziyaret edecek.